automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

   počítače a elektronika                      

Aktualizováno 20.11.2001

E-mail

 

  

 

 

 

 

 

Univerzální dálkový ovladač

Dálkové ovladače jsou důležitá zařízení, která mohou výrazně usnadnit práci s domácí elektronikou. Tentokrát jsme zkoumali zařízení, o kterém se nedá hovořit jinak než v superlativech. Většina špičkových dálkových zařízení pochází z konstrukční dílny proslulých koncernů, které udivují svými modely domácí elektroniky a zná je každé malé dítě. PowerHouse sice nedělá žádnou proslulou mini věž či DVD, co se však týká dálkového ovládání, je mistr nad mistry. A nejen to. Kam „nedosáhne“ infrapaprsky, tam tento unikátní systém pracuje kontinuálně s radiovými vlnami.

Univerzalita do posledního detailu
Univerzální dálkový ovladač UR 24 od PowerHouse X-10 nemá slabin. A jestliže ano, pak jsme na ně při dlouhodobém testu nenarazili. Ale dost již superlativů, přejděme k faktům. Dovede ovládat převážnou většinu audio/video techniky.
Je přeprogramován na většinu druhů a modelů standardních ovladačů běžně dostupných na trhu. Jeho databanka kódů patří k absolutně největším na světě. V případě, že používáte běžné přístroje, tak se vám v podstatě nemůže stát, že nebudete mít adekvátní kód.

Používáte-li méně než osm dálkových ovladačů pro obsluhu vašeho video a audio království, pak je můžete klidně uložit do „šuplíku“. Vᚠjediný ovladač postačí zcela k řízení veškeré vaší A/V techniky. Obsahuje tlačítka TV, VCR, SAT, CD, CBL, 2 x AUX. Navíc ještě X-10 pro ovládání modulů systému domácí automatizace PowerHouse X-10.

Umí se učit
Když se nepodaří najít kód pro vaši „exotickou“ televizi či neobvyklé video, není to  důvod k panice. Funkce LEARN zaručuje, že dálkový ovladač se vše naučí například od originálních dálkových zařízení a bude komunikovat se všemi audio/video produkty. To však zdaleka není všechno. Je možné s ním ovládat také klimatizaci a žaluzie s IR ovládáním. Pod tlačítka L1 a L2 můžete uložit funkce z originálního dálkového ovladače, které 8 v 1 neobsahuje. Tlačítkem SHIFT Ize vynořit další podstránku u jakéhokoliv zařízení.

Vidí i za roh
UR 24 patří k tomu nejlepšímu v oboru především díky své filozofii. Byl sice konstruován hlavně jako součást domácí automatizace PowerHouse X10, avšak bez jakéhokoliv kompromisu. Výsledkem je nejen plnohodnotný dálkový ovladač, ale systém, který může dělat věci, na které prostě ostatní výrobky nemohou stačit. Je jím například „vidění za roh“. Už se vám určitě někdy stalo, že se vám například nepohodlně ovládá vaše AV souprava, protože na ní nemáte přímý výhled z vašeho oblíbeného křesla. To u UR 24 není sebemenší problém. Pouze si zakoupíte dálkový ovladač s tzv. pyramidkou. Toto zařízení komunikuje s „dálkáčem“ pomocí radiových vln a teprve od pyramidky k televizoru či jinému zařízení musí být přímá viditelnost. Tento propracovaný systém umožňuje ovládat jakýkoliv přístroj z jednoho místa ve vašem domě.

itest
Co mělo být na začátku
V každé recenzi bývá většinou na začátku popsán vzhled výrobku. UR 24 je však zařízení, které je tak zajímavé svými užitnými vlastnostmi, že jsme udělali výjimku a na design upozorníme až nyní v závěru. Tedy pryč jsou doby, kdy univerzální ovladač byl nevzhledné krabici, na první pohled o mnoho ošklivější než jeho „originální“ kolegové. UR 24 se může svým vzhledem a moderním pojetím klidně měřit s jakýmkoliv dálkovým ovladačem nejzvučnějších značek. Je nejen esteticky vyvážený, ale, a tím se u „originálů“ může pochlubit málokterý, má perfektně prosvětlené klávesy a usnadňuje práci v sešeřelé, či neosvětlené místnosti.
Naše dlouhodobé redakční uživatelské testy ukázaly nejen výbornou funkčnost a spolehlivost tohoto výrobku, ale také neuvěřitelně široké možnosti jeho uplatnění. Pro ty, kteří by chtěli pomocí UR 24 ovládat ještě další přístroje v domácnosti, připravujeme volné pokračování - Automatická domácnost pomocí PowerHouse X10.

Petr Řezáč

 

Další články v rubrice počítače a elektronika: