automobily | letecká doprava | sport | počítače a elektronika | zahradní technika | energie | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest
                    

Aktualizováno 12.9.2005

E-mail

PŘÍLOHA


  Solární systémy, tepelná čerpadla a další obnovitelné zdroje

Budou si domácnosti samy vyrábět energii?

Malé domácí generátory elektřiny, jež by vyráběly elektrický proud, ohřívaly vodu a zároveň dodávaly energii do sítě, v budoucnu nahradí mnoho obrovských elektráren, prohlásil britský ministr pro energetiku. Ministr doufá, že se mu podaří přesvědčit tisíce domácností k instalaci mikrogenerátorů jako reakci na obavy z nesoběstačnosti země ve výrobě energie a z nárůstu emisí skleníkových plynů.

   


Mnoho domácností by mohlo být energeticky soběstačných a navíc by si mohly výrobou elektřiny vylepšovat rodinné rozpočty. "Jednou přijde den, kdy lidé místo účtu za elektřinu dostanou naopak šek." Sdružení ekologických organizací Green Alliance se připojilo s názorem, že domácí generátory by mohly zajistit i lepší návratnost investic, než jaderné elektrárny. 

Ačkoliv plány britské vlády vřele přivítali zástupci průmyslu i ekologické organizace, dodavatelé nových mikrogenerátorových technologií byli zklamaní. Prohlásili, že je nutné domácí generátory podpořit ekonomickými nástroji, aby se z nich staly životaschopné alternativní zdroje energie.

ERÚ určil ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů

Energetický regulační úřad (ERÚ) stanovil minimální výkupní ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů od příštího roku. Zhruba na dvojnásobek by měly vzrůst výkupní ceny elektřiny vyrobené s využitím slunečního záření, naopak cena elektřiny z větrných elektráren by měla klesnout. ERÚ ceny upravil v souvislosti s novelou zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. 

Ceny do konce roku ještě doznat mírných úprav. Úřad ceny stanovoval i v minulých letech, na jaře přijatá novela zákona má provozovatelům garantovat na 15 let výkupní ceny za jednotku vyrobené elektřiny a přilákat do odvětví nové investory. Norma nabyde účinnosti 1. srpna.

Například u malých vodních elektráren uvedených do provozu od ledna stoupne minimální výkupní cena ze současných 2,05 Kč/kWh na 2,34 Kč/kWh. Výrazný růst vykáže také cena elektřiny vyrobená s využitím slunečního záření ze současných 6,04 Kč/kWh na 13,20 koruny. Úřad také stanovil ceny u elektřiny vyrobené s využitím geotermální energie či spalováním bioplynu.

Ceny pro elektřinu vyrobenou z bioplynu, větrných elektráren a biomasy úřad stanoví nejpozději v cenovém rozhodnutí v listopadu. U bioplynu ERÚ předpokládá mírný nárůst proti současné ceně a u ceny elektřiny z větrných elektráren úřad zvažuje snížení současné ceny 2,60 Kč/kWh pod úroveň 2,50 Kč/kWh, uvedl místopředseda úřadu Blahoslav Němeček.

Minimální výkupní ceny za elektřinu budou mít vliv na podniky při rozhodování o investicích do zařízení, která budou elektřinu vyrábět právě z těchto zdrojů. Například společnost ČEZ plánuje vybavit své nové elektrárny kotli, které budou schopny spalovat i biomasu. Ekologové očekávají, že do roku 2010 podniky do využití obnovitelných zdrojů investují finance v objemu desítek miliard korun, a norma tak pomůže vytvořit několik tisíc pracovních míst.

Nový zákon zohledňuje evropskou směrnici, která předpokládá, že by Česká republika měla vyrábět osm procent elektřiny z obnovitelných zdrojů. V minulém roce to bylo podle ministerstva životního prostředí asi 3,7 procenta, největší podíl drží vodní elektrárny.

 

/or/

 

 

Příloha

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Další články