automobily | letecká doprava | sport | počítače a elektronika | zahradní technika | energie | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest
                    

Aktualizováno 1.8.2005

E-mail

PŘÍLOHA


  Solární systémy, tepelná čerpadla a další obnovitelné zdroje

ERÚ určil ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů

Energetický regulační úřad (ERÚ) stanovil minimální výkupní ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů od příštího roku. Zhruba na dvojnásobek by měly vzrůst výkupní ceny elektřiny vyrobené s využitím slunečního záření, naopak cena elektřiny z větrných elektráren by měla klesnout. ERÚ ceny upravil v souvislosti s novelou zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie.

Ceny do konce roku ještě doznat mírných úprav. Úřad ceny stanovoval i v minulých letech, na jaře přijatá novela zákona má provozovatelům garantovat na 15 let výkupní ceny za jednotku vyrobené elektřiny a přilákat do odvětví nové investory. Norma nabyde účinnosti 1. srpna.

Například u malých vodních elektráren uvedených do provozu od ledna stoupne minimální výkupní cena ze současných 2,05 Kč/kWh na 2,34 Kč/kWh. Výrazný růst vykáže také cena elektřiny vyrobená s využitím slunečního záření ze současných 6,04 Kč/kWh na 13,20 koruny. Úřad také stanovil ceny u elektřiny vyrobené s využitím geotermální energie či spalováním bioplynu.

Ceny pro elektřinu vyrobenou z bioplynu, větrných elektráren a biomasy úřad stanoví nejpozději v cenovém rozhodnutí v listopadu. U bioplynu ERÚ předpokládá mírný nárůst proti současné ceně a u ceny elektřiny z větrných elektráren úřad zvažuje snížení současné ceny 2,60 Kč/kWh pod úroveň 2,50 Kč/kWh, uvedl místopředseda úřadu Blahoslav Němeček.

Minimální výkupní ceny za elektřinu budou mít vliv na podniky při rozhodování o investicích do zařízení, která budou elektřinu vyrábět právě z těchto zdrojů. Například společnost ČEZ plánuje vybavit své nové elektrárny kotli, které budou schopny spalovat i biomasu. Ekologové očekávají, že do roku 2010 podniky do využití obnovitelných zdrojů investují finance v objemu desítek miliard korun, a norma tak pomůže vytvořit několik tisíc pracovních míst.

Nový zákon zohledňuje evropskou směrnici, která předpokládá, že by Česká republika měla vyrábět osm procent elektřiny z obnovitelných zdrojů. V minulém roce to bylo podle ministerstva životního prostředí asi 3,7 procenta, největší podíl drží vodní elektrárny.

 

/or/

 

 

Příloha

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Další články