Zahradní technika

Zahradní vysavače

Aktualizováno: 10.10.2015

Podzim již udeřil v plné síle a majitelé zahrad musí, stejně jako každý rok, řešit úklid opadaného listí. Pokud máte více listnatých stromů a keřů, tak se jedná o práci zdlouhavou a při větrném počasí nepříliš efektivní. Listí shrabete na hromadu a než ji stačíte uklidit, tak ji vítr rozfouká.
Tento problém můžete velmi jednoduše vyřešit použitím zahradního vysavače. Ten listí nejen vysaje, ale dokáže ho rozdrtit a zredukovat jeho objem až o 90%, tady na 10% objemu původního.

Usnadní i úklid v méně nepřístupných místech, například v rozích, podél zdí, u kmenů stromů nebo pod keři.  Vysavače jsou totiž vybaveny i funkcí fukaru, která z nepřístupných prostor umožní nepořádek vyfoukat a poté vysát. Mezi funkcemi fukaru a vysávání lze přepínat za chodu stroje mechanickou klapkou. Výjimkou mezi testovanými modely je vysavač Bosch, u kterého je nutná výměna trubic.

Do testu jsme zařadili zahradní vysavače o příkonu 2500 W, které se bez problému o spadané listí na zahradách postarají. Nejsou určeny pro profesionální použití. Testované modely disponují třemi funkcemi –  vysáváním, foukáním a drcením. O drcení a redukci objemu listí se stará malý integrovaný drtič.

Jak jsme testovali
Vysavače jsme nakoupili buď u odborných prodejců, nebo v e-shopech. Všechny modely byly vyzkoušeny při praktickém použití. Vysávali jsme jak pevné plochy, tak i travnaté. Vysávaným materiálem bylo především listí suché i vlhké, dále pak drobnější nepořádek – krátké větvičky, malá nedozrálá opadaná jablka o průměru 3 cm, kaštany. S listím si poradily všechny vysavače a všechny ho také dobře drtily a redukovaly jeho objem. Pevnější odpad již všechny modely vysát a zpracovat nezvládly. Otestovali jsme také funkci fukaru. Ta fungovala u všech strojů bezproblémově.
Posuzovali jsme i jednoduchost ovládání jednotlivých modelů a také to, jak snadno se s vysavačem při práci manipuluje. Naší pozornosti neunikla ani kvalita dílenského zpracování.

Všechny stroje jsou vybaveny ramenním popruhem a pojezdovými kolečky (kromě modelu Bosch).