Zahradní technika

Pily pro náročnou práci

Aktualizováno: 23.03.2013

Pokud topíte dřevem a připravujete pravidelně jeho větší množství, případně máte les, či možnost těžby dřeva na topení, pak se bez výkonného stroje neobejdete.

Do tohoto testu jsme zařadili výkonné  řetězové pily o obsahu cca 60 – 65 ccm.  Jedná se o stroje s robustní konstrukcí, které jsou vhodné nejen pro zpracování většího množství dřeva na topení, ale i pro kácení stromů v lese.

Jak jsme testovali
Při testu jsme především sledovali pily při práci, tedy při řezání. Tentokrát byl náš test při praktické zkoušce podstatně náročnější, s pilami jsme káceli, odvětvovali a řezali špalky.
Sledovali jsme výkony jednotlivých modelů, úroveň vibrací, ergonomii, jednoduchost ovládání a účinnost bezpečnostních prvků. Tato kritéria jsou u pil určených pro dlouhodobou práci v náročných podmínkách ta nejdůležitější.

Práce s pilou, která nemá dostatečný výkon, je pomalejší a namáhavější. Vibrující, těžký nebo špatně vyvážený stroj vás také při práci dříve unaví.   U těchto profesionálních modelů je důležitá i životnost výrobku. Proto nás zajímala celková technická úroveň, dílenské zpracování a kvalita použitých materiálů. Právě na materiály jsou kladeny velmi vysoké nároky, protože všechny komponenty jsou značně namáhány, především součástky benzínových motorů, které pracují ve velmi vysokých otáčkách. Zjednodušeně pila musí něco vydržet.
Všechny stroje měly při testu stejné podmínky, řezali jsme stejné dřevo – měkké i tvrdé. Pily jsme sledovali jak v jednodušším příčném řezu – zde jsme řezali kuláky o průměru cca 40 cm, tak i v řezu podélném. Abychom ověřili vyvážení a ergonomii, s pilami jsme také odvětvovali.
V testu jsme používali pily v konfiguraci takové, jak jsou běžně prodávány. Neměli jsme tedy žádné zvláštní požadavky na lišty, či řetězy.
Testované pily se projevily jako vesměs kvalitní stroje s dobrými  řezacími schopnostmi a lišily se spíše jen v úrovni  technického zpracování a v uživatelské přívětivosti. Překvapilo nás, že některé stroje v této kategorii nesplnily naše očekávání z hlediska bezpečnosti (např. funkčnost bezpečnostní brzdy). Potom i jinak velmi dobrý stroj ztratil body v hodnocení.  Veškeré námi zjištěné detaily se do textu k jednotlivým modelům nevešly. Například to, že jsou všechny vybaveny dekompresním ventilem, třísegmentovou spojkou nebo že jsou zpravidla vybaveny vyměnitelným prstýnkem řetězky.

Uvedená hmotnost je vážená a udává váhu s lištou, řetězem a provozními náplněmi.

Olga Kábová