Zahradní technika

Pískové filtrace

Aktualizováno: 24.06.2013

Předpověď počasí slibuje i krásné dny s letními teplotami, které lákají ke koupání a využití vašeho bazénu. Aby v něm byla ale voda opravdu čistá, tak vyžaduje péči. Tu představuje bazénová chemie a správně zvolená filtrace, která vodu zbaví mechanických nečistot. Právě na pískové filtrace jsme se zaměřili v dnešním testu. Na trhu můžete vybírat z široké nabídky filtrací, ať kartušových nebo pískových. Ke kartušovým filtracím nelze připojovat další příslušenství, mají nižší účinnost filtrování a jejich provoz je dražší hlavně kvůli časté výměně kartušové (papírové) filtrační vložky. Písková filtrace má výrazně vyšší účinnost a je schopna přefiltrovat větší objem vody za kratší dobu. Písková náplň má dlouhou životnost. Při provozu ji stačí obvykle jednou za dva týdny propláchnout, což zajistí jedna z funkcí ventilu filtrace. Navíc k pískovým zařízením je možné připojit celou řadu příslušenství. Například bazénový vysavač, solární ohřev nebo tepelné čerpadlo. U pískové filtrace je důležitý i poměr nádoby k výkonu čerpadla. Při malé nádobě a silnějším čerpadle proudí voda pískem rychleji a nečistoty mohou být hůře zachyceny.

K testu jsme vybrali pískové filtrace pro bazény o objemu vody cca 20-30 m3. U filtrace je velmi důležitý její výkon, tedy kolik m3 vody je schopna přefiltrovat za jednu hodinu. Volte takový výkon, aby objem vody v bazénu byl kompletně přefiltrován za cca 5 hodin provozu filtrace. Dostatečný výkon filtrace je důležitý i pro správnou funkci připojeného příslušenství (např. poloautomatického vysavače).  Dalším důležitým faktorem je samonasávací schopnost čerpadla a jeho výtlak. Dostatečný výtlak umožňuje využití i příslušenství instalovaného nad hladinou bazénu, jako je solární ohřev umístněný například na střeše zahradního altánu. Všechny námi testované filtrace jsou vybaveny šesticestným ventilem, kterým jednoduše nastavíte potřebný provozní režim a rozšíříte si tak využitelnost  filtrace.  Popis funkcí ventilu je uveden v samostatné tabulce (na stránce níže). Všechny námi testované filtrace byly vybaveny i manometrem. Ten je důležitý pro zjištění provozního stavu filtrace. Dle stoupajícího tlaku poznáte, že je nutné vyčistit písek. Průhledným víkem v komoře čerpadla zase zjistíte, zda není zanesen filtr hrubých nečistot na straně sání čerpadla.  Užitečným doplňkem je pak i průhled, kterým kontrolujete protékající znečištěnou odpadní vodu při proplachu pískové náplně.

Jak jsme testovali?
V první řadě jsme měřili a porovnávali hodnoty s deklarovanými údaji. Změřeno bylo množství čerpané vody, výtlačná výška i skutečný příkon čerpadla. Množství přečerpané vody jsme měřili u všech filtrací stejně, přičemž na sání i výstupu byly připojeny trubky o průměru 50 mm (DN50). Sledovali jsme náročnost sestavení a také utěsnění filtrací. Prověřovali jsme čistotu přefiltrované vody a nasávací schopnost čerpadla. Zkoumali jsme snadnost a uživatelskou přívětivost při ovládání ventilu a celkovou manipulaci s filtrací. Zkoušeli jsme práci s příslušenstvím například s vysavačem a solárním ohřevem. Také nás zajímala hlučnost celého zařízení a technické zpracování.

Olga Kábová