Zahradní technika

Benzinové vertikutátory – Jak vyčistit po zimě trávník?

Aktualizováno: 02.04.2013

Snadno a jednoduše pomocí vertikutátorů, neboli provzdušňovačů. Právě teď, po roztátí sněhu a vysušení, je vertikutace jedním ze základních úkonů, který je nutný proto, aby proběhla regenerace travnaté plochy a abyste se mohli těšit z pěkného, zdravého a hustého porostu bez mechů a plevelů.
Vertikutátory jsou vybaveny ostrými svislými noži, které rotují a zařezávají se do terénu, čímž odstraňují suchá travní stébla, plsť, mechy a nečistoty. Nože také prořezávají travní drny, provzdušňují trávník a tím také umožňují lepší přístup živin.

Jak jsme testovali
Pro test jsme zvolili a nakoupili běžně dostupné motorové benzinové stroje na našem trhu. Vybírali jsme modely, které by již měly zvládnout úpravu a vyčištění větší travnaté plochy, tedy stroje s motorem o výkonu cca 2 kW a šíří záběru kolem 35 cm. V testu jsme posuzovali kvalitu dílenského zpracování a použitých materiálů, uživatelskou přívětivost a snadnost ovládání celého stroje. Velmi důležitým faktorem byl samozřejmě i výsledek vertikutace, tedy finální úprava trávníku. Zde nás zajímalo především, jak je travnatá plocha vyčištěna, zda je stroj schopen naplnit sběrací koš, zda je práce i bez použití koše bezpečná a bezproblémová. Sledovali jsme, jestli se suchá tráva nehromadí a neucpává stroj. Některé stroje v základní výbavě koš nemají, ale je možné jej dokoupit. Výkonné stroje koš naplní za velmi krátkou dobu, proto je častokrát výhodnější je nenasazovat.

Velmi důležitým faktorem pro dobré vyčištění trávníku je samotná stavba a tvar šasí. Pokud je vpředu, před noži zespodu příliš mnoho prostoru, tak se zde tvoří poměrně velké chuchvalce trávy a provzdušňovač pak přestává správně pracovat.Současně se zhorší i sběr do koše. Při nákupu je také nutné sledovat velikost výhozového otvoru a především zda v otvoru nepřekáží zadní náprava kol, na kterou se tráva namotá.