Zahradní technika

Zahradní traktory – Usnadní údržbu zahrady

Aktualizováno: 19.05.2012

Musíte udržovat větší travní plochy? Pak je pro vás zahradní traktor jasným řešením. Na rozdíl od klasické sekačky je práce s traktorem podstatně lehčí, rychlejší, pohodlnější a i zábavnější. Vyplatí se vám již při ploše od 1200 m2. Využit jej můžete i k jiné činnosti než je sekání. Zpravidla lze k němu připojit různé příslušenství, jako je třeba přívěsný vozík, travní válec a v zimě i sněhovou radlici.

Jak jsme testovali
Zahradní traktory  jsme nakoupili u odborných prodejců, u všech (až na model Partnera) nám prodejce stroj zprovoznil a vysvětlil ovládání. Do testu jsme vybrali modely, u kterých prodejci uvádějí maximální výkon motoru kolem 10 kW a jsou určeny pro plochy od  1200 do max. 4000 m2.  Při testování jsme sekali různé travnaté plochy. S trávou vysokou cca 30 cm si všechny traktory neporadily. U některých typů se zcela ucpal výhozový tunel a trávu nebylo možné sebrat do koše, i když sekaný porost byl běžně hustý a vyschlý. Sekání trávy vysoké cca 15 cm již zvládly všechny stroje. Zde se však projevily některé další rozdíly v rychlosti sečení a v uživatelském komfortu. U jednotlivých modelů jsme ocenili především elektrické spínání nože sekačky a při jízdě v nerovném terénu kola s větším průměrem, kdy jízda byla znatelně pohodlnější. Další podstatnou výhodou je možnost vysypání koše z místa řidiče, aniž by obsluha musela za tímto účelem ze stroje sesedat.
Sledovali jsme tradičně i úroveň technického řešení, dílenského zpracování a kvalitu použitých komponentů.

Všechny modely jsou vybaveny bezpečnostními spínači – pod sedadlem řidiče  i spínačem uzavření sběrného koše. Všechny modely umožňují nastavení sedačky do polohy, která vyhovuje výšce a pohodlí obsluhy. Některé traktory jsou osazeny regulací dobíjení akumulátoru. Tato součástka při nastartovaném motoru zjednodušeně hlídá napětí, kterým je akumulátor dobíjen, „nepřebíjí se“ a tak se ani nezkracuje jeho životnost.

K technickým parametrům: u výkonů jsou uvedeny hodnoty na štítku stroje, tedy při pracovních otáčkách, záběr nožů je měřený, měřený je i rozměr výhozového tunelu (š x v x d)..