Zahradní technika

Zahradní traktory pro údržbu velkých ploch

Aktualizováno: 30.06.2017

Vlastníte velkou zahradu, či louku? Pak se bez zahradního traktoru stěží obejdete. Údržbu velkých travnatých ploch si výrazně usnadníte, pokud použijete výkonný stroj s větší šíří záběru. Práce s traktorem je podstatně rychlejší, pohodlnější a zábavnější než s velkou sekačkou. Jeho pořízení se vám vyplatí již při ploše od 1200 m2. Je vybaven velkým sběrným košem, který vyprázdníte většinou jednoduše z místa obsluhy. Pokud máte kvalitní stroj, jehož motor disponuje dostatečným výkonem a neucpává se vám výhozový tunel, pak po celou dobu práce nemusíte sesednout ze sedadla řidiče. Zahradní traktor můžete využít i k jiné činnosti než je sekání. Zpravidla lze k němu připojit různé příslušenství, jako je třeba přívěsný vozík, travní válec a v zimě i sněhovou radlici.

Jak jsme testovali

Zahradní traktory jsme nakoupili u odborných prodejců, u všech nám prodejce stroj zprovoznil a vysvětlil ovládání. Do testu jsme vybrali výkonné modely, u kterých prodejci uvádějí maximální výkon motoru 18 – 22 HP. Jsou určeny pro plochy od 2000 do cca 5000 m2. Při testování jsme sekali různé travnaté plochy, rovné i mírně skloněné, s trávou nižší – cca 20 cm i s vysokou kolem 40 cm. S vysokou trávou si všechny traktory neporadily. Někde se často ucpával výhozový tunel a trávu nebylo možné sebrat do koše, i když sekaný porost byl běžně hustý a vyschlý. Sekání trávy vysoké cca 20 cm již zvládly všechny stroje. Zde se však projevily některé další rozdíly v rychlosti sečení a v uživatelském komfortu. U jednotlivých modelů jsme ocenili především elektromagnetické spínání nožů sekačky a při jízdě v nerovném terénu kola s větším průměrem, kdy jízda byla znatelně pohodlnější.
Sledovali jsme tradičně kromě uživatelského komfortu i úroveň technického řešení, dílenského zpracování a kvalitu použitých komponentů.

Všechny modely jsou vybaveny bezpečnostními spínači – pod sedadlem řidiče i spínačem uzavření sběrného koše. Všechny modely umožňují nastavení sedačky do polohy, která vyhovuje výšce a pohodlí obsluhy.

K technickým parametrům: u výkonů a hmotností jsou uvedeny hodnoty na štítku stroje