Zahradní technika

Zahradní povrchová čerpadla

Aktualizováno: 16.07.2015

Mohou být například velmi užitečným pomocníkem při zavlažování zahrady z jiného zdroje než ze studny. Jednoduše můžete použít vodu z jezírka, potoku, či dešťovou vodu ze záchytné nádrže. Využít je můžete také na přečerpávání vody.

Otestovali jsme elektrická povrchová zahradní čerpadla se sací výškou 7-9 m, výtlakem cca 40 m a průtokem cca 3 500 l/h. Sací výška udává hloubku, ze které je čerpadlo schopné nasát vodu, tedy výšku stroje nad hladinou vody.  Parametr výtlaku určuje výšku, do které je čerpadlo schopné vodu vytlačit. Tento údaj je důležitý zejména, pokud máte svažitý terén.

Čerpadlo může být odstředivé nebo odstředivé samonasávací, které je pro uživatele výhodnější. Samonasávací čerpadla mají nižší nároky na instalaci sacích armatur a nižší nároky na zprovoznění- zavodnění systému. Námi testovaná čerpadla jsou samonasávací. Všechna mají jednofázové asynchronní elektromotory, jsou vybavena tepelnou pojistkou proti přetížení a jsou určena pro čerpání čisté vody o teplotě max. 350C.

 

Jak jsme testovali

 

Všechna čerpadla byla postupně zapojena a u všech byly změřeny parametry, které jsme posléze porovnávali s deklarovanými. Změřeno bylo množství čerpané vody, výtlak i skutečný příkon při zatížení. Měření průtoku bylo provedeno u všech modelů s připojenou sací armaturou 5/4″ osazenou košem se zpětnou klapkou a výstupní hadicí o průřezu 1″.  Při výběru čerpadla je nutné počítat s tím, že každých přibližně dva a půl metru hadice na rovině sníží výtlak o 1 m do výšky. Protože běžný uživatel mezní hodnoty v provozu málokdy využije, zajímal nás reálný průtok při běžně používaném výtlaku 3 bary, ( cca 30 m převýšení)

 

Sledovali jsme také technické a dílenské zpracování čerpadel. Všechna byla rozebrána a posuzovali jsme provedení těsnění na hřídeli elektromotoru, materiály jednotlivých součástek, povrchovou úpravu hřídele elektromotoru a v neposlední řadě i celkovou preciznost montáže.