Zahradní technika

Výkonné pily – Farmářky

Aktualizováno: 18.08.2012

Příprava palivového dřeva na topení a prořezávání stromů je stále velmi diskutovaným tématem. Majitelé rodinných domů se zahradou se bez kvalitní pily těžko obejdou. Zvláště pokud topí dřevem.

Do tohoto testu jsme zařadili pily o obsahu cca 50 ccm. Tedy ty, které jsou již bytelnější a měly by zvládnout nejen pravidelnou přípravu palivového dříví do domu, prořezávání stromů na vaší zahradě, eventuelně přilehlém pozemku, ale i občasné kácení stromů v lese. Tato kategorie pil se nazývá „Farmářky“

Jak jsme testovali
Při testu jsme především sledovali pily při práci, tedy při řezání. Jak řežou i při větší zátěži, zda drží otáčky, zda nezpomalují, nevibrují. To je při delší práci velmi důležité. Se zahlcující se pilou musíte řezat podstatně déle, práce je pomalejší. Vibrující a těžký stroj vás také brzy unaví. Důležité pro nás bylo i technické zpracování a uživatelský komfort. Všechny stroje měly při testu stejné podmínky, řezali jsme stejné dřevo – měkké i tvrdé. Pily jsme sledovali jak v jednodušším příčném řezu – zde jsme řezali kuláky o průměru cca 30 cm, tak i v řezu podélném, opět na měkkém i tvrdém dřevu. V testu nechybělo ani prořezávání silných větví ovocných stromů. Zde se ukázalo, jak pila pracuje v jiném postavení než standardním. V testu jsme používali pily v konfiguraci takové jak jsou prodávány. Neměli jsme tedy žádné zvláštní požadavky na lišty, či řetězy.
Důležitá je samozřejmě i stavba pily a použité komponenty. Posuzovali jsme technické zpracování, které je pro dlouhou životnost stroje velmi důležité. Motory benzinových pil pracují ve velmi vysokých otáčkách a jednotlivé součásti jsou tak vystavovány extrémnímu namáhání. Na kvalitu použitých materiálů jsou proto kladeny velmi vysoké nároky. Pila musí něco vydržet. Nesmí se „rozsypat“ po 2 sezónách používání. S tím souvisí také správné seřízení pily před uvedením do provozu, kterým se předejde mnoha zbytečným problémům, vyplývajících z neodborného zásahu uživatele.

Co sledovat při koupi pily
U prodejce můžete například vidět, jak je řešen antivibrační systém. Ten může být tvořen z jednoduchých silentbloků, anebo u těch dražších modelů pružinami. Volte pružiny, ty jsou trvanlivější.. Podívejte se, jak se napíná řetěz. Zvolte boční napínání, je to podstatně jednodušší. Přístup ke vzduchovému filtru by měl být bez použití nářadí a filtr nejlépe nylonový. Zeptejte se, zda je kliková skříň pily plastová, či ze slitiny. Plastová je lehčí, slitinová odolnější. Vyzkoušejte, jak se otevírají zátky, zeptejte se na mazání – ideální je, pokud pila maže jen, když běží řetěz.