Zahradní technika

Vertikální štípače dřeva – 8T

Aktualizováno: 24.08.2013

Nastává doba přípravy dřeva na zimní sezonu. Tuto namáhavou práci usnadní právě štípače, kterými zpracujete špalky potřebné velikosti do kotlů kamen a krbů. Samotná obsluha strojů je jednoduchá a zvládne ji téměř každý, i fyzicky slabší osoba. Polena lze štípat dlouhá i krátká a  některé stroje zvládnou i polena tvrdá a sukovitá.

Štípače můžeme rozdělit do dvou hlavních kategorií. Horizontální a vertikální. Pak mohou být s elektrickým nebo benzínovým motorem.  Při koupi je potřeba si ujasnit, jak velké špalky budete chtít zpracovávat. Pokud máte v úmyslu štípat i ty větší, tak pro ně jsou určeny štípače vertikální, ty mají mohutnější konstrukci, jsou těžší a také mají větší výkon.

Co jsme testovali
K testu jsme tentokrát zvolili vertikální štípačky s elektrickým třífázovým motorem, s výjimkou jednoho stroje, který je vybaven motorem jednofázovým. Štípací tlak u testovaných modelů je osm tun. U dvou značek je tlak sedmi tunový, protože osmitunové se u těchto značek neprodávají. O něco nižší štípací tlak v těchto případech nebyl hodnocen negativně. Stejně tak jsme negativně nehodnotili jednofázový motor u testovaného modelu Lumag, protože může být řešením pro toho, kdo třífázový proud nemá zaveden. Všechny testované stroje jsou hydraulické a jsou si konstrukčně podobné. Většina  štípačů má polohovatelnou pracovní ocelovou desku, odlišuje se Alko s otočným pracovním stolem, které pro nejdelší špalky používá samotnou základnu.

Jak jsme testovali
Tak jako vždy jsme nejen hodnotili dílenské zpracování stroje, jeho robustnost a odolnost, snadnost obsluhy i manipulace, ale především jsme štípali. K dispozici jsme měli špalky různých velikostí a tvrdostí z borového, smrkového i dubového dřeva, některé i velmi sukovaté. Chtěli jsme vyzkoušet nejen špalky o doporučených průměrech, ale i o větších. Tedy těch, které se již špatně rozřezávají na kratší délky a je lepší je nejprve rozštípnout a pak řezat. Měli jsme tedy i špalky 1 m dlouhé s  průměrem cca 30 cm nebo zhruba 50 cm dlouhé o průměru cca 40 cm. S těmito většími rozměry (než je doporučení výrobce) si bez problému poradily stroje Powerlog a Güde. Je ale pravdou, že pro uživatele je manipulace s velkým metrovým špalkem většího průměru již náročnější.

Všechny testované stroje mají v základní výbavě násuvný křížový klín.