Zahradní technika

Test robotických sekaček

Aktualizováno: 25.05.2018

Perfektní trávník bez námahy

Máme málo času, kromě práce chceme také sportovat, věnovat se rodině, svým koníčkům, přátelům, či jen relaxovat. Nebo třeba již nezbývá tolik fyzických sil pro údržbu zahrady a domácnosti. Řešení je v dnešní době poměrně jednoduché. Použijte robota. V domácnostech se již různé robotické stroje poměrně zabydlely. Používáme robotické vysavače, mopy a někdy i roboty pro mytí oken. Na zahradách se začínají značně prosazovat také robotické sekačky. Ušetří spoustu času i námahy a trávník je stále v perfektní kondici.
Robotické sekačky jsou téměř bezúdržbové, ekologické, mají velmi nízké provozní náklady, nemusíte se starat o travní odpad a navíc dělají přesně to, co chcete. Jsou programovatelné, můžete nastavit dny a pracovní časy stroje. Můžete jim stanovit, které plochy mají sekat přednostně. Navíc jsou většinou velmi tiché. Ani nebudete slyšet, že právě pracují. Starají se o sebe samy. Když jim dojde energie, tak najdou dobíjecí stanici a po nabití pokračují v práci. Travní porost denně, či obden zkracují o pár milimetrů, vlastně mulčují, čímž trávník i vyživují a zabraňují jeho nadměrnému vysýchání.

Možná si říkáte, že robotická sekačka vyžaduje náročnou instalaci a nastavení, které byste třeba nezvládli. Sekačce je sice potřeba vymezit obvodovým vodičem pracovní prostor, ale není to nic příliš namáhavého. Drát se připevňuje kolíky do země, kde postupem času zaroste a stává se neviditelným. Nebo může být pod zemí v hloubce cca 5-10 cm. Sekačka samotná je již předprogramovaná od výrobce, doby sečení a jiné parametry změníte jednoduše dle návodu. Ještě jednodušeji s pomocí mobilní aplikace, pokud to technické vybavení stroje umožňuje. Nebo si můžete od prodejce nechat stroj nainstalovat, a to včetně natažení obvodových drátu. Odborní prodejci tuto službu nabízejí, nakoupit musíte ale v kamenném obchodě. Ceny za instalaci se u testovaných strojů pohybují v rozmezí od cca 4 500 Kč do 8 000 Kč.

Do testu jsme zařadili robotické sekačky, které jsou vhodné pro plochy kolem 500 m2.

Jak probíhalo testování

Stroje jsme nakoupili a pro posouzení jednoduchosti, či složitosti instalace je také sami nastavili a naprogramovali právě na testovacích pozemcích. Tento test byl poměrně časově náročný, kvalitu trávy jsme sledovali po měsíci sekání. Abychom sekačky prověřili důkladně, tak jsme vymezovací dráty natáhli i do různě vzdálených zón, do mírnějších svahů i do úzkých průchodů. Sledovali jsme pohyb sekaček a jejich schopnost vyhýbat se různým předmětům, které dle návodů nemusejí být vymezeny. Také to, jak dlouho se nabíjejí a jak dlouho dokáží pracovat při plném nabití, zda a jak spolehlivě se vracejí do nabíjecí stanice. Také jsme posoudili jednoduchost ovládání a výbavu. Opominuto nebylo ani technické zpracování strojů.

Co je společné

Všechny sekačky jsou vybaveny PIN kódem proti odcizení, či neoprávněné manipulaci. Všechny mají výrazné a dobře dostupné Stop tlačítko, kterým v případě potřeby sekačku okamžitě zastavíte a vypnete nože. Nikde nechybí nárazové senzory, sklonoměr a senzor pro absenci signálu. Sekačky mimo omezenou plochu nepracují a nelze je spustit. Velmi důležité je i čidlo zdvihu, což znamená, že pokud sekačku zvednete ze země, tak zastaví nože. Zkrátka, všechny stroje jsou vybaveny všemi potřebnými bezpečnostními prvky a my jsme v testu kontrolovali, zda všechny fungují. Téměř všechny testované sekačky (kromě Gardeny) jsou vybaveny i dešťovým čidlem. Robot při dešti zaparkuje v dokovací stanici a vyjede až když tráva oschne. Všechny sekačky mají poháněná kola dvěma motory a další motor pohání žací ústrojí. Po travnaté ploše se roboti pochybují v náhodných směrech a v době sekání by se v blízkosti neměly vyskytovat děti ani zvířata, či volně položené menší předměty.

* měřené hodnoty