Zahradní technika

Štípejte bez námahy – Vertikální štípače dřeva 6T

Aktualizováno: 05.11.2017

Namáhavou práci při přípravě dřeva pro topení usnadní štípače, kterými zpracujete špalky potřebné velikosti do kotlů kamen a krbů. Samotná obsluha strojů je jednoduchá a zvládne ji téměř každý, i fyzicky slabší osoba. Polena lze štípat dlouhá i krátká a některé stroje zvládnou i polena tvrdá a sukovitá.

Štípače můžeme rozdělit do dvou hlavních kategorií. Horizontální a vertikální. Pak mohou být s elektrickým nebo benzínovým motorem. Při koupi je potřeba si ujasnit, jak velké špalky budete chtít zpracovávat. Pokud máte v úmyslu štípat i ty větší, tak pro ně jsou určeny štípače vertikální, ty mají mohutnější konstrukci, jsou těžší a s větším výkonem. To ale neznamená, že malé špalky na nich štípat nemůžete. Jde to velmi snadno a pohodlně.

K testu jsme tentokrát zvolili vertikální štípačky s elektrickým jednofázovým motorem, s výjimkou jednoho stroje, který je vybaven motorem třífázovým. Při práci jsme žádné rozdíly mezi těmito motory nepocítili. Štípací tlak u testovaných modelů je šest tun. U jedné značky je tlak sedmi tunový, protože šestitunový se u této značky neprodává.

Jak jsme testovali

Tak jako vždy jsme nejen hodnotili dílenské zpracování stroje, jeho robustnost a odolnost, snadnost obsluhy i manipulace, ale především jsme štípali. K dispozici jsme měli špalky různých velikostí a tvrdostí z borového, smrkového i dubového dřeva, některé i velmi sukovaté. Chtěli jsme vyzkoušet nejen špalky o doporučených průměrech, ale i o větších. Tedy těch, které se již špatně rozřezávají na kratší délky a je lepší je nejprve rozštípnout a pak řezat. Štípali jsme tedy i špalky 1 m dlouhé o průměru cca 30 cm nebo zhruba 50 cm dlouhé o průměru cca 30 – 45 cm. S těmito většími rozměry (než je doporučení výrobce) si stroje většinou poradily. Je ale pravdou, že pro uživatele je manipulace s velkým metrovým špalkem většího průměru již náročnější. Zde je potřeba posunout v průběhu práce štípací stůl a proto je důležitá i jednoduchost a snadnost jeho vkládání.