Zahradní technika

Štípače 10 T – Snadné štípání dřeva

Aktualizováno: 30.09.2018

Štípat špalky sekerou může být příležitostně pro někoho určitou relaxací, ale obecně nebývá příprava dřeva pro topení většinou příliš oblíbenou činností. Pomocí vhodné techniky ji lze výrazně usnadnit. Pro toho, kdo topí dřevem pravidelně, je výborným pomocníkem štípačka dřeva. Její obsluha je snadná, zvládne ji bez problému i fyzicky méně zdatný člověk.
Štípače se dělí do dvou hlavních kategorií – horizontální a vertikální. Jsou poháněny elektrickým nebo spalovacím motorem. Při koupi je potřeba si ujasnit, jak velké špalky budete chtít zpracovávat. Pokud máte v úmyslu štípat i ty větší, budou vám vyhovovat spíše štípače vertikální, které mají mohutnější konstrukci, větší výkon, ale jsou i těžší. To ovšem neznamená, že na nich nemůžete štípat i malé špalky. Naopak, jde to velmi snadno a pohodlně.
Pro test jsme zvolili vertikální elektrické štípače s  třífázovým motorem o síle štípacího tlaku 10 tun, které jsme nakoupili a důkladně prověřili.

Jak jsme testovali

Tak jako vždy jsme hodnotili dílenské zpracování stroje, jeho robustnost a snadnost obsluhy. Především jsme ale štípali. K dispozici jsme měli špalky z borového i bukového dřeva, některé i velmi sukovaté. Vyzkoušeli jsme špalky nejen o doporučených průměrech, ale i o větších. Tedy takové dřevo, které se již komplikovaněji rozřezává na kratší délky a je lepší si jej nejprve rozštípnout a pak řezat, třeba na cirkulárce. Je ale pravdou, že pro uživatele je manipulace s dlouhým špalkem většího průměru už fyzicky náročnější. Při častějším zpracovávání těžkých dlouhých polen je proto vhodnější zvolit takovou štípačku, která má spodní základnu u podstavy stroje, neboť takové špalky pak není nutné zvedat, ale na štípačku se jen „nakulí“.