Zahradní technika

Štěpkovače. Zlikvidují ořezané větve?

Aktualizováno: 19.09.2013

štěpkovače

Štěpkovač je užitečným pomocníkem každého majitele zahrady. Pohodlně zlikviduje nařezaný materiál z keřů i stromů. Větve zpracovává pomocí pomaloběžné válcové frézy. Podaný materiál samovolně vtahuje a řeže na menší díly – štěpky, které je možné použít k topení, či je dát ke stromům, nebo kompostovat.

Při koupi štěpkovače je třeba sledovat právě řezné ústrojí. Dle našich zkušeností mnoho prodejců, a to i odborných, štěpkovače označuje chybně jako drtiče. A to je trochu jiný stroj, i když na první pohled vypadá téměř stejně. Drtiče jsou vybaveny rychloběžnými noži, jsou podstatně hlučnější a větve sekají na malé kousky.

Co jsme testovali
Tentokrát jsme do testu zařadili elektrické hobby štěpkovače s motorem 2,4 – 2,6 kW. Vybrané stroje by měly zpracovat větve do průměru 4 cm. Tentokrát všechny testované modely, až na jeden – Stigu, zvládly výrobcem deklarovanou sílu větve zpracovat.

Jak jsme testovali
Testované modely jsme nakoupili jak ve specializovaných prodejnách, tak i v e-shopech. Všechny, kromě dvou, jsme museli složit i seřídit. Pečlivě jsme seřizovali nastavení vzdálenosti řezací desky a válcové frézy, ač návody uvádějí, že stroje by měly být seřízeny od výrobce.  Ke štěpkování jsme si připravili čerstvě nařezané větve bez listí ze středně tvrdého dřeva lísky, a to od vyloženě tenkých od průměru 5 mm po silnější 40 mm. Dále jsme měli připravený rozvětvený, olistěný materiál jak z lísek, tak i dalších dřevin z měkkého dřeva. K dispozici byly testujícím i různé ořezky z živých plotů – thují, jasmínů, zlatého deště, habru, z jasanu a vrbových proutků. Silnější větve jsme přeměřovali pomocí šupléry.
V testu jsme sledovali, jak nejsilnější i nejtenčí větve stroj zpracuje a jak pohodlná je práce samotná. Zde je velmi důležitá velikost vkládacího otvoru. Pokud je velký přesně  4 cm a pokračuje úzkou štěrbinou, tak se hůře vkládají rozvětvené větve a musí být i rovnější. Posuzovali jsme i jak je snadná manipulace s celým strojem i jak jednoduše lze přemisťovat v měkkém terénu.

Olga Kábová