Zahradní technika

Sněhové frézy. Jakou budete potřebovat?

Aktualizováno: 01.10.2011

Možná se zdá předčasné v září psát o sněhových frézách, ale není to tak úplně pravda. Vzpomínám si na předchozí zimy, kdy napadl nečekaně sníh velmi brzy a pro rozhodnutí, jakou sněhovou frézu je nejvhodnější koupit, pak nezbývá mnoho času. Pokud sníh napadne, tak se markantně zvyšuje počet zájemců o koupi a dle našich zkušeností z předchozích let víme, že sněhové frézy jsou pak nedostatkovým zbožím. Proto doporučujeme nakoupit v předstihu na podzim, kdy někteří prodejci navíc nabízejí frézy v cenově výhodných předsezónních akcích. V zimě je někteří obchodníci je nemají navíc ani na skladech a teprve při zájmu zákazníka je objednávají. Pak nezbude nic jiného, než vzít do ruky lopatu a sníh odházet ručně. Letos horalé dle různých pozorování předpovídají bohatou sněhovou nadílku. A co říkají pranostiky? Například: „Když v srpnu moc hřímá, bude na sníh bohatá zima“ nebo „Ozve-li se v září hrom, bude v zimě zavát každý strom“. Je tedy lepší se na zimu připravit a proto jsme v předstihu připravili tento test.

Někteří majitelé domů a penzionů se s námi podělili o své zkušenosti s odklízením sněhu. Zpočátku byli z velké části přesvědčeni, že jim budou stačit jednodušší (jednostupňové) frézy. Postupem doby, po nabytí zkušeností, ale volili již stroje silnější nebo víceúčelovější. Důvodem bylo i to, že ne vždy měli dostatek času k úklidu čerstvě napadaného sněhu a často byli nuceni se vypořádat s větší masou sněhu starého, mokrého, těžkého, či přimrzlého. Zde práci již jednostupňové frézy nezvládají a je nutno zvolit stroj výkonnější. Vzhledem k tomu, že toto je problém mnoha lidí, tak jsme otestovali několik fréz z této výkonnější kategorie, tedy fréz dvoustupňových.

Dvoustupňové frézy
To jsou tedy stroje, které by měly zvládnout odklidit větší množství sněhu různé kvality. Poradit by si měly nejen s čerstvě napadaným prašanem, ale i se sněhem starým, zmrzlým, či mokrým a těžkým. Jejich princip spočívá ve dvou fázích. V první rotující ocelový šnek s pilovitými zuby odfrézovává vrstvu sněhu, kterou vlastně rozdrtí a odhazuje ji do prostoru vysokootáčkového ventilátoru. V druhé fázi pak lopatky ventilátoru naberou sníh a komínem jej odhodí, kam potřebujete. Směr a vzdálenost odhozu nastavíte otáčením komínu a nastavením jeho horní clony.
Pro práci samotnou je důležitá snadnost manipulace s frézou. Směr a vzdálenost odhozu sněhu by měly být nastavitelné z místa obsluhy. To ale není vždy pravidlem. U některých modelů je toto řešeno jednou pákou, u některých dvěma a u některých musíte třeba clonu nastavovat ručně.

Jak jsme testovali
Sněhové frézy jsme testovali v předstihu, v únoru letošního roku. Do testu jsme ale vybrali modely, které mají v nabídce prodejci i letos. Sledovali jsme nejen práci frézy, ale i to, jak má robustní konstrukci a zda je dostatečně tuhá. Při frézování samotném jsme zkoumali jestli se i v náročnějších podmínkách neucpává odhozový komín sněhem, zda jde se strojem dobře manipulovat a jak je pro obsluhu je snadné ovládání. Tedy i to, jestli z místa obsluhy je možné ovládat všechny funkce. Zajímalo nás samozřejmě i dílenské zpracování a vybavenost. Všechny testované frézy jsou vybaveny čtyřtaktními motory. Ve většině i elektrickým startérem. Ten může mít výhodu například u prvního startu, při velkých, ale fréza musí být v dosahu elektřiny. Nejedná se tedy o klasický elektrický startér poháněný energií z akumulátoru, kdy při práci otočíte klíčkem a motor nastartujete obdobně jako u auta. Při práci se používá u všech fréz již ruční start šňůrou. Proto náš důraz na elektrický start v testu nebyl tak velký. Pozornost jsme věnovali i kolům, jejichž velikost a vzorek jsou zvláště v hlubším sněhu důležité. Testy jsme provedli jak v čerstvém sněhu, tak i zmrzlém a mokrém, těžším.

Olga Kábová