Zahradní technika

Snadné prořezávání stromů

Aktualizováno: 01.11.2014

Listí ze stromů již z velké části opadalo a právě teď jsou velmi dobře viditelné větve, které je potřeba odstranit. Jedná se o především o větve poškozené, nemocné a odumřelé, či soupeřící, pokud se vzájemně odírají. Eventuelně také ty, které překáží například na cestách. Na podzim a v zimě, když nemrzne, tedy v období vegetačního klidu je vhodné provést i zmlazovací řezy jádrovin (jabloní, hrušní apod). Vhodným řezem podpoříte vitalitu stromů a omezíte přerůstání.
Zbavení korun stromů přebytečných větví není vždy jednoduché a pohyb po vysokých žebřících s pilou v ruce sebou nese zrádná nebezpečí. Tuto činnost velmi usnadní například elektrické prořezávače větví. Umožňují prořezávat větve ve výšce až cca 4,5 m uživateli pevně stojícímu na zemi. Jedná se v podstatě o lehké elektrické pily s krátkou lištou a dlouhou, většinou teleskopickou rukojetí. Pohonnou jednotkou prořezávačů je sériový elektromotor (umístěný u horního konce výsuvné rukojeti), který prostřednictvím ozubeného převodu pohání řetězku, řetěz a také olejové čerpadlo. Odlišně je konstrukčně řešen testovaný model Shark, který má motor na opačné straně, tedy u spodní rukojeti a pohon je řešen pomocí dělené hřídele.

Do testu jsme zařadili elektrické prořezávače stromů s motorem o příkonu 700 – 900 W. Všechny modely disponují automatickým mazáním řetězu a průhlednou olejovou nádržkou, či průhledem do nádrže. Všechny jsou také vybaveny ramením popruhem a spínačem s bezpečnostní pojistkou. U všech strojů se upevňuje lišta s pomocí nářadí a řetěz je napínán z čela.

Jak jsme testovali

Všechny prořezávače jsme nakoupili v běžné maloobchodní síti prodejen. Téměř u všech bylo nutné provést montáž lišty a řetězu (kromě modelů Ryobi a Shark). Při testování jsme stroje vyzkoušeli v praxi. Prořezávali jsme větve jak tenké, kolem 5 cm, tak i silné do průměru 20 cm. Zkoušeli jsme řezat nejen ve výškách kolem 4,5 m, ale i v nižších od cca 1,5 m.
Při práci jsme sledovali, jak stroj řeže, zda má elektromotor dostatečný výkon, neztrácí otáčky nebo jestli příliš nevibruje. Zkoumali jsme také, jak pohodlně se prořezávač drží, ovládá, zda má dobře vyřešenou ergonomii a zda při práci nadměrně nepřevažuje k hlavě pily. To je velmi důležité pro bezpečnou práci. Velmi podstatným faktorem, který má vliv na pohodlnost obsluhy je hmotnost stroje. Při zvedání pily do výšky je znát každé deko navíc. Zajímala nás i uživatelská přívětivost, tedy například i to zda nemusíte používat nářadí pro prodloužení rukojeti.

* Uvedené parametry byly získány pomocí měření a vážení. Hmotnost stroje je uvedena včetně lišty, řetězu a olejové náplně.