Zahradní technika

Sekačky pro velké zahrady

Aktualizováno: 04.05.2013

Trochu opožděné jaro se přihlásilo v plné síle a právě v tomto období tráva začala intenzivně růst. Možná jste se rozhodli nahradit starší model sekačky novým, výkonnějším a uživatelsky přívětivějším.
Při výběru nového stroje vám může pomoci náš test, do kterého jsme zařadili silné benzinové sekačky s možností regulace rychlosti pojezdu. Jsou určeny pro travnaté plochy do 2000 m2. Jejich šíře záběru se pohybuje okolo 50 cm. Je pravdou, že takovéto stroje jsou zpravidla ve vyšší cenové kategorii, ale zase by měly zvládnout i náročnější terén a také by měly mít vyšší životnost.

Jak jsme testovali
Stroje byly prověřeny při práci samotné. Sekali jsme suchou i vlhkou trávu na pravidelně udržovaných plochách, kde byl porost vysoký cca 13 cm. Důkladné prověření schopností strojů proběhlo v náročnějším mírně svažitém a drnovitém terénu s trávou vyšší. Sledovali jsme vybavení, vlastnosti motoru od startování až po dostatečný výkon v plné zátěži a také, jak snadno se sekačkou manipuluje a jak je přívětivá na ovládání.
Pokud byly sekačky osazeny většími zadními koly, ocenili jsme u nich lepší průchodnost v nerovném terénu. Pro skládání madel do přepravní polohy jsou obecně mnohem praktičtější rychloupínací páky než růžicové matice.  Zajímavá byla i variabilita zpracování posečené trávy, kdy kromě standardního sběru do koše mají některé modely navíc možnost mulčování nebo bočního odhozu.
Stroje byly také podrobně prohlédnuty a prozkoumány z hlediska technického řešení a dílenského zpracování. Velkou pozornost jsme věnovali i kvalitě použitých materiálů.

Všechny testované modely jsme nakoupili u autorizovaných prodejců, všude nám vybraný stroj zprovoznili, předvedli a vysvětlili ovládání. Téměř všechny testované stroje mají šasi osazené přípojkou vody pro snazší čištění (kromě Alka a Hondy), ale zde je nutno dodat, že častý kontakt s vodou neprospívá životnosti ocelových součástek.

Olga Kábová