Zahradní technika

Sekačky pro střední zahrady – Šíře záběru 46 cm

Aktualizováno: 01.06.2012

Zatímco předchozí díl testů sekaček se věnoval strojům určeným pro velké zahrady, tak v této části jsme otestovali modely určené pro střední plochy do velikosti 1200 m2. Testované sekačky mají šíři záběru sekání 45-46 cm, osazeny jsou benzinovými motory a pro ulehčení práce jsou vybaveny pojezdem. Vhodné jsou především pro sekání zahrad, ale měly by zvládnout i zahrady méně udržované s vyšší trávou. Do testu jsme nezařadili levné modely z hobby marketů, protože z předchozích testů s nimi nemáme dobré zkušenosti. Otestované modely mají předpoklad celkově vyšší kvality, a to jak v technickém, tak i dílenském zpracování.

Jak jsme testovali
Stroje byly prověřeny při práci samotné. Sekali jsme suchou i vlhkou trávu na pravidelně udržovaných plochách, kde byl porost vysoký cca 12 cm. Sledovali jsme vybavení, vlastnosti motoru od startování až po dostatečný výkon v plné zátěži a také, jak snadno se se sekačkou manipuluje a jak je přívětivá na ovládání. Pokud byly sekačky osazeny většími zadními koly, ocenili jsme u nich lepší průchodnost v nerovném terénu. Pro skládání madel do přepravní polohy jsou obecně mnohem praktičtější rychloupínací páky než růžicové matice.  Zajímavá byla i variabilita zpracování posečené trávy, kdy kromě standardního sběru do koše mají některé modely navíc možnost mulčování nebo bočního odhozu. Stroje byly také podrobně prohlédnuty a prozkoumány z hlediska technického řešení a dílenského zpracování. Velkou pozornost jsme věnovali i kvalitě použitých materiálů.

Jak vybrat sekačku
Základním údajem pro nákup sekačky je velikost plochy, kterou potřebujete udržovat. Dle tohoto parametru zvolíte typ sekačky a šíři jejího záběru. Důležité je i to zda travní plochu udržujete pravidelně, například v týdenních intervalech a zda vám tráva nepřerůstá. Pro pravidelnou údržbu, tedy pro sekání nepřerostlé trávy nemusíte mít tolik výkonný stroj, ale pokud máte nedostatek času a pravidelně nesekáte, tak je naopak výkon motoru velmi důležitý. Jedním z klíčových požadavků na rotační sekačku je,  aby se dobře plnil sběrný koš. Zde je proto důležité zhodnotit celkovou  konstrukci stroje, především tvarování a průchodnost výhozového otvoru pro trávu z prostoru šasi. Obzvláště pokud sekáte členitější plochy, ověřte si, jak obratně se se sekačkou manipuluje a zda se i snadno ovládá.

Olga Kábová