Zahradní technika

Rotační sekačky pro střední zahrady

Aktualizováno: 01.06.2016

První letošní sekání trávy jste již s největší pravděpodobností absolvovali a možná jste při té příležitosti zjistili, že by se vám hodila nová sekačka.

Tentokrát jsme otestovali modely střední třídy vhodné pro plochy do 900 m2. Mají šíři záběru sekání 46 cm, osazeny jsou benzinovými motory o objemu 120 až 140 ccm a pracovním výkonu cca 2 kW. Pro ulehčení práce jsou vybaveny pojezdem. Vhodné jsou především pro sekání zahrad, ale některé zvládnou i náročnější plochy s vyšší trávou.

Jak jsme testovali

Stroje byly prověřeny především při práci samotné. Sekali jsme suchou i vlhkou trávu na pravidelně udržovaných plochách, kde byl porost vysoký cca 12 cm. Sledovali jsme vybavení, vlastnosti motoru od startování až po dostatečný výkon v plné zátěži a také, jak snadno se sekačkou manipuluje a jak je přívětivá na ovládání. Pokud byly sekačky osazeny většími zadními koly, ocenili jsme u nich lepší průchodnost v nerovném terénu. Pro skládání madel do přepravní polohy jsou obecně mnohem praktičtější rychloupínací páky než růžicové matice. Zajímavá byla i variabilita zpracování posečené trávy, kdy kromě standardního sběru do koše mají některé modely navíc možnost mulčování nebo bočního odhozu. Stroje byly také podrobně prohlédnuty a prozkoumány z hlediska technického řešení a dílenského zpracování.

Jak vybrat sekačku

Základním údajem pro nákup sekačky je velikost plochy, kterou potřebujete udržovat. Dle tohoto parametru zvolíte typ sekačky a šíři jejího záběru. Důležité je i to zda travní plochu udržujete pravidelně, například v týdenních intervalech a zda vám tráva nepřerůstá. Pro pravidelnou údržbu, tedy pro sekání nepřerostlé trávy nemusíte mít tolik výkonný stroj, ale pokud máte nedostatek času a pravidelně nesekáte, tak je naopak výkon motoru velmi důležitý. Při sekání vyšší nebo vlhké trávy musí být stroj osazen kvalitním motorem, aby se dobře plnil sběrný koš a neucpával výhozový otvor sekačky. Zde je však nutno dodat, že důležitá je i celková konstrukce stroje. Neopominutelným faktem je i to, jak členitý terén budete sekat, jestli se jedná o plochy rovné nebo naopak členité. Zde je důležité jak obratně se sekačkou v terénu manipuluje a jak snadno se stroj ovládá.