Zahradní technika

Řetězové hobby pily

Aktualizováno: 11.11.2013

Příprava palivového dřeva pro zimní sezonu je právě teď velmi aktuálním tématem. Pokud přemýšlíte o koupi pily pro občasné řezání, pak je vhodnou volbou kvalitní řetězová hobby pila. Stroje této kategorie jsou účinným pomocníkem majitelů domků, chat, či chalup. Vhodné jsou například i pro prořezávání stromů. Jestliže ale potřebujete připravovat větší množství dřeva pro topení, je lepší zvolit silnější stroje z kategorie farmářek. V tomto testu najdete benzínové pily z kategorie hobby o objemu  cca 40 cm3, které jsou běžně dostupné na našem trhu.

Jak jsme testovali
Pily jsme jako obvykle nakoupili, a to jak u specializovaných prodejců, tak i v hypermarketech a v internetových shopech. Zde se prokázala opět výhoda nákupu u specializovaných prodejců, kteří pilu většinou předvedou a vysvětlí její ovládání.
V testu jsme sledovali především to jak dobře pila řeže, tedy zda se v řezu nedusí a neztrácí na výkonu. Zajímal nás také její uživatelský komfort např. míra vibrací při práci a přístupnost ovládacích prvků. Důležitá je samozřejmě i stavba pily a použité komponenty. Proto jsme všechny testované modely rozebrali a zkoumali je i po stránce technické. V testu jsme používali pily v konfiguraci takové, jak jsou prodávány. Neměli jsme tedy žádné zvláštní požadavky na lišty, či řetězy. V testu jsme prořezávali stromy a řezali špalky o průměru cca 20 cm a více, všechny modely jsme vyzkoušeli i v řezu na tvrdém dřevu.

Co sledovat při koupi pily
U prodejce můžete například zjistit, jak je řešen antivibrační systém. Ten je již dnes zpravidla tvořen pružinami, u kvalitnějších modelů v kombinaci se  silentbloky.  Podívejte se také, jak se napíná řetěz. Zvolte boční napínání, je to podstatně jednodušší. Přístup ke vzduchovému filtru by měl být bez použití nářadí. Vyzkoušejte, zda se dají snadno otevírat zátky palivové a olejové nádrže bez použití nářadí. Zeptejte se na mazání. Mělo by být regulovatelné a ideální je, aby pila mazala jen při běžícím řetězu. Pro snazší startování studeného motoru je pro uživatele vždy výhodou palivová pumpička (balónek), poloautomatický sytič či odlehčení na mechanismu startování. Modely, které jsme testovali, jsou všechny v základní výbavě vybaveny kombinovaným klíčem.

Uvedené hmotnosti strojů jsou určeny vážením – s lištou, řetězem a náplněmi.