Zahradní technika

Přípravu palivového dřeva usnadní farmářky

Aktualizováno: 20.09.2015

Používají se především pro přípravu dřeva na topení. Zvládnou větší zatížení, než hobby pily, které jsou určeny spíše pro občasné používání. Pily z farmářské kategorie jsou silnější, výkonnější a také by měly být odolnější. Můžete s nimi samozřejmě také prořezávat větve nebo kácet menší stromy. Otestovali jsme pily běžně dostupné na našem trhu o objemu kole 45 ccm a výkonu těsně nad 2 kW.

výkonnou benzínovou pilu, nazývanou farmářka. Tyto pily jsou dostatečně výkonné a je možné s jejich pomocí pravidelně připravovat dostatečné množství palivového dřeva. Bez kvalitní a výkonné pily se majitelé rodinných domů se zahradou těžko obejdou. Obzvlášť pokud topí dřevem.

Jak jsme testovali

Pily jsme jako obvykle nakoupili, a to jak u specializovaných prodejců, tak i v internetových shopech. Nákup u specializovaného prodejce je pro uživatele, vždy výhodou. Zkušený prodavač vám poradí model, který je nejvhodnější pro vaše potřeby, pilu připraví, předvede a vysvětlí její ovládání.

Při testování jsme pily vyzkoušeli v praxi. Řezali jsme jak měkké, tak i tvrdé dřevo. Právě na silných špalcích z tvrdého třešňového dřeva, kde jsme testovali pily ve větší zátěži při řezu na celou lištu,se velmi dobře projevila výkonnost stroje. Některé modely tuto zátěž příliš nezvládly, některé se v řezu téměř zastavovaly. Na pilách jsme používali standardně dodávané lišty a řetězy. Při práci jsme sledovali, jak pila startuje, řeže, akceleruje, zda neztrácí na výkonu, nedusí se nebo jestli příliš nevibruje. Zkoumali jsme také, jak pohodlně se pila drží a ovládá, zda má dobře vyřešenou ergonomii, zda je dostatečně tuhá a nekroutí se. Důležitá pro nás byla i uživatelská přívětivost, tedy to jestli nemusíte používat nářadí pro povolení zátek nebo pro výměnu vzduchového filtru. Zároveň jsme hodnotili i výbavu stroje.
Po praktickém testu byly pily v dílně rozebrány a prozkoumány z hlediska technického a celkového dílenského zpracování. Posuzovány byly i použité materiály jednotlivých součástek.

Co sledovat při koupi pily

U prodejce můžete například zjistit, jak je řešen antivibrační systém. Ten je již dnes zpravidla tvořen pružinami, u kvalitnějších modelů v kombinaci s vymezovacími silentbloky. Podívejte se také, jak se napíná řetěz. Zvolte boční napínání, je to podstatně jednodušší. Přístup ke vzduchovému filtru by měl být bez použití nářadí a filtr volte nejlépe nylonový. Vyzkoušejte, zda se dají snadno otevírat zátky palivové a olejové nádrže bez použití nářadí. Zeptejte se na mazání. Mělo by být regulovatelné a ideální je, aby pila mazala jen při běžícím řetězu. Pokud je nastartovaný motor a řetěz stojí, nedochází tak ke zbytečnému vytékání oleje. Pro snazší startování studeného motoru je pro uživatele vždy výhodou palivová pumpička (balónek), poloautomatický sytič či mechanismus pro odlehčení startování.