Zahradní technika

Ponorná elektrická čerpadla

Aktualizováno: 12.03.2012

Sezona se blíží a vy možná přemýšlíte o tom, jak budete vypouštět či eventuelně i napouštět bazén, sud nebo jak odčerpáte vodu ze sklepa nebo odjinud při jarním tání nebo velkých deštích. Pro tuto činnost jsou velmi vhodná ponorná čerpadla, která je možné celé ponořit pod hladinu, a proto musí být provedena tak, aby se především nedostala voda do motoru.

Tentokrát jsme otestovali čerpadla, která jsou běžně dostupná na našem trhu a jsou určena pro hobby použití. Vybrali jsme modely, které přečerpají za hodinu cca 7 000-9 000 l vody a které jsou určeny převážně pro čistou užitkovou vodu s možnými částicemi.

Jak jsme testovali
V první řadě jsme měřili a porovnávali hodnoty s deklarovanými údaji. Změřeno bylo množství čerpané vody, výška čerpání i skutečný příkon při zatížení. Sledovali jsme i minimální a maximální hladiny, při kterých čerpadlo automaticky spíná.  Množství přečerpané vody jsme měřili u všech čerpadel stejně. Přímo na výstupu upevněnou 1,5 m dlouhou, 5/4 palcovou hadicí. U všech testovaných modelů platí, že výrobci nedoporučují čerpat vodu s abrazivními materiály (např. písek), protože pak se životnost stroje snižuje.

Velký důraz jsme kladli také na technické a dílenské zpracování čerpadel, na design nebyl brán velký zřetel. Všechna čerpadla byla rozebrána a sledovali jsme provedení ucpávek – těsnění na hřídeli elektromotoru.  To je mimořádně důležité, protože pokud se zde například dostane díky špatnému těsnění voda do motoru, tak je stroj na odpis. Kontrolovali jsme, jak jsou zhotoveny očnice, které jsou určeny k upevnění a utěsnění přívodního elektrického kabelu. Sledovali jsme materiály a povrchovou úpravu rotující hřídele elektromotoru a v neposlední řadě nás zajímala kvalita veškerých použitých materiálů.

Všechna testovaná čerpadla mají přívodní kabel o délce 10 m, což v testu samotném neuvádíme.

Olga Kábová