Zahradní technika

Ponorná elektrická čerpadla

Aktualizováno: 12.07.2014

aktualizováno

Tentokrát jsme otestovali čerpadla, která jsou běžně dostupná na našem trhu a jsou určena pro hobby použití. Vybrali jsme modely, které přečerpají za hodinu cca 7 000-9 000 l vody a které jsou určeny převážně pro čistou užitkovou vodu.

 

Jak jsme testovali

 

V první řadě jsme měřili a porovnávali hodnoty s deklarovanými údaji. Změřeno bylo množství čerpané vody, výška čerpání i skutečný příkon při zatížení. Sledovali jsme i minimální a maximální hladiny, při kterých čerpadlo automaticky spíná.  Množství přečerpané vody jsme měřili u všech čerpadel stejně. Přímo na výstupu upevněnou 1,5 m dlouhou, 5/4 palcovou hadicí. U všech testovaných modelů platí, že výrobci nedoporučují čerpat vodu s abrazivními materiály (např. písek), protože pak se životnost čerpadla snižuje.

 

Velký důraz jsme kladli také na technické a dílenské zpracování čerpadel. Všechna byla rozebrána a sledovali jsme provedení ucpávek – těsnění na hřídeli elektromotoru. To je mimořádně

důležité, protože pokud  netěsní, dostane se voda do motoru a čerpadlo je na odpis. Kontrolovali jsme, jak jsou zhotoveny očnice, které jsou určeny k upevnění a utěsnění přívodního elektrického kabelu, či kabelu plovákového spínače. Sledovali jsme materiály a povrchovou úpravu hřídele elektromotoru a v neposlední řadě nás zajímala i kvalita ostatních použitých komponentů. Všechna testovaná čerpadla mají přívodní kabel o délce 10 m, což v testu samotném neuvádíme.