Zahradní technika

Lehké benzinové sekačky pro menší a střední plochy

Aktualizováno: 07.05.2015

Nastává období zvýšené péče o vaši zahradu. Začínáme se sekáním trávníku a pokud máte na starost travnaté plochy, pak možná uvažujete o pořízení nové vhodné sekačky. V tomto testu jsme vyzkoušeli sekačky určené pro menší a střední plochy do velikosti cca 800 m2. Testované sekačky mají šíři záběru sekání cca 41 cm, osazeny jsou benzinovými motory a pro ulehčení práce jsou vybaveny pojezdem. Jedná se o lehké stroje, se kterými velmi snadno v terénu manipuluje. Bez problému je může obsluhovat i fyzicky méně zdatný uživatel.

Jak jsme testovali

Stroje byly především prověřeny při práci samotné. Sekali jsme suchou i vlhkou trávu na pravidelně udržovaných plochách, kde byl porost vysoký cca 10 cm. Sledovali jsme vybavení, vlastnosti motoru od startování až po výkon v plné zátěži a také, jak snadno se se sekačkou manipuluje a jak vyvážená Stroje byly také podrobně prohlédnuty a prozkoumány z hlediska technického řešení a dílenského zpracování. Velkou pozornost jsme věnovali i kvalitě použitých materiálů.

Jak vybrat sekačku

Základním údajem pro nákup sekačky je velikost plochy, kterou potřebujete udržovat. Dle tohoto parametru zvolíte typ sekačky a šíři jejího záběru. Důležité je i to zda travní plochu udržujete pravidelně, například v týdenních intervalech a zda vám tráva nepřerůstá. Pro pravidelnou údržbu, tedy pro sekání nepřerostlé trávy nemusíte mít tolik výkonný stroj, ale pokud máte nedostatek času a pravidelně nesekáte, tak je naopak výkon motoru velmi důležitý. Jedním z klíčových požadavků na rotační sekačku je, aby se dobře plnila sběrný koš. Zde je proto důležité zhodnotit celkovou konstrukci stroje, především tvarování a průchodnost výhozového otvoru pro trávu z prostoru šasi.

V technických parametrech jsou uvedeny údaje ze štítků strojů a měřená šířka činného záběru