Zahradní technika

Křovinořezy

Aktualizováno: 27.05.2014

Při koupi křovinořezu je vhodné se obrátit na specializované prodejce, kteří stroj většinou předvedou a vysvětlí jeho ovládání. Nákup v e-shopu není vždy optimální. Sice můžete trochu ušetřit, ale musíte být dostatečně zruční, abyste stroj správně sestavili a zprovoznili. Tuto činnost ani specializovaný internetový obchod nezvládl správně.

U těchto strojů je důležitý je nejen dostatečný výkon, ale i kroutící moment motoru. Z uživatelského pohledu je při výběru křovinořezu důležité, aby měl stroj nízké vibrace, byl dobře vyvážen a bylo možné postavě obsluhy přizpůsobovat polohu řídítek a popruhů. Je proto dobré se vždy zeptat jak jednoduše se nastavují řídítka a zhodnotit kvalitu a pohodlnost závěsného popruhu.

 

Jak jsme testovali

Stroje jsme klasicky nakoupili. K testu jsme zvolili modely s objemem motoru kolem 30 cm3.  Všechny testované křovinořezy jsou osazeny benzínovými dvoutaktními motory, kromě testovaného modelu Stihl, který je vybaven speciálním čtyřtaktem.  Modely jsme vyzkoušeli při práci, a to jak na trávě se strunovou hlavou, tak i v náročnějších porostech s ocelovým kotoučem.  V praktickém testu jsme se soustředili především na celkovou ergonomii, úroveň vibrací, snadnost ovládání a doplňkovou výbavu,  která zajišťuje komfort pro obsluhu. V technických parametrech jsou uvedeny hodnoty deklarované výrobcem, hmotnost stroje je bez náplně, nástroje a jeho krytu.