Zahradní technika

Kam s ořezanými větvemi?

Aktualizováno: 12.04.2012

Zima se sice stále hlásí o slovo, ale zahrada již brzy bude potřebovat vaši péči. V únoru a březnu, když přestane mrznout, by se měly prořezat stromy, které potřebují zmladit. To se týká především některých jádrovin a bobulovin. Prořezáním napomůžete pozdější kvalitnější sklizni. Ze všech dřevin je potřeba také odřezat nemocné a odumřelé větve.

A co se vzniklým odpadem? Užitečným pomocníkem při úklidu zahrady jsou například drtiče větví, které mají ostré nože a rozsekají větve na malé kousky. Ty lze využít na mulčování, či je můžete dát do kompostu.

Otestovali jsme elektrické drtiče s motorem kolem 2,5 kW, které by si měly poradit s větvemi o průměru cca 4 cm. Větve u těchto strojů zpracovává zpravidla rotující rychloběžný disk se dvěma ostrými noži, který je poháněn elektromotorem.

Jak jsme testovali
Ke zpracování jsme si připravili čerstvě nařezané větve ze dřev různých tvrdostí a průměrů. Od vyloženě tenkých do cca 4,5 cm, bez listí i olistěné. Sledovali jsme jak nejsilnější, či nejtenčí větve stroj zpracuje a jak je s ním pohodlná práce. Také jsme posuzovali jak snadná je manipulace s celým strojem a jak jej lze přemisťovat. V další části testu byly všechny stroje rozebrány a posouzeny z hlediska technického a dílenského zpracování. Měřili jsme i průměrný příkon strojů v zatížení.
Většina modelů má jednofázové asynchronní motory, jeden model je vybaveny motorem kolektorovým. To je typ motoru, který se používá i v domácích spotřebičích (např. u vysavačů). Je nejen podstatně hlučnější než asynchronní motor, ale především je méně odolný.

Olga Kábová