Zahradní technika

Jarní provzdušňování trávy

Aktualizováno: 01.04.2013

Aby byl trávník pěkný, hustý a bez mechů, tak je potřeba mu věnovat kvalitní péči. A právě teď, po roztátí sněhu a vysušení travní plochy, je nejvhodnější doba pro jeho vyčištění a provzdušnění. Tuto činnost zajišťují stroje, které se nazývají vertikutátory, nebo-li provzdušňovače.

Vertikutátory jsou vybaveny ostrými svislými noži, které rotují a zařezávají se do terénu, čímž odstraňují suchá travní stébla, plsť, mechy a nečistoty. Nože také prořezávají travní drny, provzdušňují trávník a tím také umožňují lepší přístup živin. Nožové válce lze nahradit i válci, které jsou opatřeny drátky – pružinami, které suchou trávu vyčesávají.

Jak jsme testovali
Pro test jsme zvolili a nakoupili běžně dostupné elektrické stroje na našem trhu. Vybírali jsme modely, s motorem o výkonu cca 1 – 1,5 kW a šíří záběru 30-35 cm. V testu jsme kromě základní funkce tj. vertikutace a finální úpravy trávníku posuzovali také kvalitu dílenského zpracování a použitých materiálů, uživatelskou přívětivost (ergonomii) a snadnost ovládání celého stroje. Zde nás zajímalo především, jak je travnatá plocha vyčištěna, zda je stroj schopen naplnit sběrací koš, zda je práce i bez použití koše bezpečná a bezproblémová. Sledovali jsme, jestli se suchá tráva nehromadí a neucpává stroj.

Olga Kábová