Zahradní technika

Horizontální štípače dřeva

Aktualizováno: 12.11.2013

Vytápíte dům nebo chatu dřevem? Máte krb a chcete si usnadnit namáhavé štípání? Topná sezona je již v plném proudu a možná jsou pro vás tyto otázky velmi aktuální.  Namáhavou práci i čas vám ušetří štípače dřeva.

Do testu jsme tentokrát zařadili elektrické hydraulické horizontální štípače se štípacím tlakem 5 tun. Osazeny jsou jednofázovým motorem o výkonu 1500 W a  zvládnou zpracovat polena dlouhá cca 50 cm s doporučeným průměrem 25 cm. Výjimkou je testovaný model Vega, u kterého lze zpracovávat špalky pouze do délky 37 cm. Materiál se u těchto strojů zpracovává ve vodorovné poloze. Přítlačná deska pomocí pístu dotlačí špalek na klín, který špalek rozštípne. V testu jsme zjistili, že některé stroje zvládnou štípat i polena o větším průměru, než je doporučený výrobcem. U horizontálních štípačů je důležité, jak je tvarováno lože špalku a vodící lišty, aby bylo poleno stabilně usazeno a neodvalovalo se. Také je třeba sledovat naostření a úhel štípacího klínu. Pokud je příliš tupý a široce rozevřený, pak špalek příliš pruží a rozštípnuté kusy prudce odlétávají do stran. Důležitá je i vzdálenost dojezdu přítlačné desky ke klínu. Pokud je velká, tak se špalek nemusí rozštípnout úplně a je potřeba jej oddělit ještě ručně.

Jak jsme testovali
Nakoupené stroje byly vyzkoušeny především v praxi. K dispozici jsme měli špalky různých velikostí, průměrů a tvrdostí z borového, smrkového i habrového dřeva. Při štípání jsme sledovali především schopnost štípání různých polen a snadnost obsluhy i manipulace se strojem. V hodnocení je samozřejmě promítnuto i technické a dílenské zpracování štípačů. Posuzována byla robustnost strojů a kvalita použitých materiálů.

Všechny testované modely jsou pro snazší transport vybaveny pojezdovými kolečky a madlem. Kromě štípače Proma mají všechny horizontálně uložený motor.

Olga Kábová