Zahradní technika

Horizontální štípače dřeva

Aktualizováno: 01.03.2017

Vytápíte dům nebo chatu dřevem? Máte krb a chcete si usnadnit namáhavé štípání?

Štípat špalky sekerou může být příležitostně pro někoho určitou relaxací, ale pro toho, kdo dřevem topí pravidelně je to namáhavá práce, kterou výrazně usnadní, urychlí a zjednoduší právě štípačky dřeva.
Štípače můžeme rozdělit do dvou hlavních kategorií. Horizontální a vertikální. Pak mohou být s elektrickým nebo benzínovým motorem. Při koupi je potřeba si ujasnit, jak velké špalky budete chtít zpracovávat. Pokud máte v úmyslu štípat i ty větší, tak pro ně jsou určeny štípače vertikální, které mají mohutnější konstrukci, jsou těžší a výkonnější. Pro štípání kratších polen jsou vhodné štípače horizontální, které pracují ve vodorovné poloze a práce s nimi je snadná a fyzicky nenáročná, bez problému zvládne i žena. Bonusem těchto malých štípaček jsou malé nároky na prostor pro uskladnění.
Do testu jsme tentokrát zařadili elektrické hydraulické horizontální štípače se štípacím tlakem 5 tun. Osazeny jsou jednofázovým motorem o výkonu 1500-2200 W a zvládnou zpracovat polena dlouhá cca 50 cm s doporučeným průměrem 25 cm. Materiál je u těchto strojů zpracováván ve vodorovné poloze. Přítlačná deska pomocí pístu dotlačí špalek na klín, který špalek rozštípne. V testu jsme zjistili, že některé stroje zvládnou štípat i polena o větším průměru, než je doporučený výrobcem. U horizontálních štípačů je důležité, jak je tvarováno lože pro špalek a vodící lišty, aby bylo poleno stabilně usazeno a neodvalovalo se. Také je třeba sledovat naostření a úhel štípacího klínu. Pokud je příliš tupý a široce rozevřený, pak špalek příliš pruží a rozštípnuté kusy prudce odlétávají do stran. Důležitá je i vzdálenost dojezdu přítlačné desky ke klínu. Pokud je velká, tak se špalek nemusí rozštípnout úplně a je potřeba jej následně oddělit ještě ručně.

Jak jsme testovali

Tak jako vždy jsme hodnotili technické a dílenské zpracování stroje, jeho robustnost, snadnost obsluhy. Ale především jsme štípali. K dispozici jsme měli špalky různých velikostí, průměrů a tvrdostí z borového a smrkového dřeva. Vyzkoušeli jsme nejen špalky o doporučených průměrech, ale i o něco větších. Při štípání jsme sledovali schopnost úplného rozštípnutí, přívětivost pro obsluhu a snadnost manipulace se strojem a také bezpečnost práce. Posuzována byla i robustnost strojů a kvalita použitých materiálů.

Všechny testované modely jsou pro snazší transport vybaveny pojezdovými kolečky a madlem. Kromě štípače Vari mají všechny horizontálně uložený motor. Žádný ze strojů nemá aretaci zdvihu pístu. Všechny štípače také splňují požadavky pro bezpečnost práce. Ovládají se obouručně, což zabrání úrazu ruky ve štípacím prostoru. Taktéž nechybí ochranný kryt ruky u ovládaví páčky.