Zahradní technika

Elektrické řetězové pily

Aktualizováno: 19.09.2013

Výborně se hodí pro nenáročné práce kolem domu, či chaty. Své uplatnění najdou při řezání v uzavřených, či hůře odvětrávaných prostorách, například v dílnách nebo na stavbách. Hodí se i pro prořezávání stromů nebo přípravu palivového dřeva.

Elektrické pily mají levnější provoz než pily benzínové, kladou i menší požadavky na údržbu. Jejich provoz je tišší a navíc ještě ekologický. Výhodou je i nižší pořizovací cena než u benzinových modelů. Použít je můžete všude, kde máte v blízkosti možnost připojení elektrické energie. Nevýhodou je nutnost manipulace s kabelem a tedy i určité omezení při řezání.

Jak jsme testovali
Do testu jsme tentokrát zařadili pily o výkonu 1800 W, kromě testovaného modelu Black and Decker, který má výkon o 100 W vyšší. Všechny pily jsme nakoupili v běžné maloobchodní síti prodejen. U všech bylo nutné provést montáž lišty a řetězu, kromě modelu Worx a Ikra. Při testování jsme pily vyzkoušeli v praxi. Řezali jsme jak měkké, tak i tvrdé dřevo. Pily byly prověřeny i ve větší zátěži při podélných a horizontálních řezech. Při práci jsme sledovali, jak pila řeže, zda má elektromotor dostatečný výkon nebo jestli stroj příliš nevibruje. Zkoumali jsme také, jak pohodlně se pila drží a ovládá, zda má dobře vyřešenou ergonomii.  Důležitá pro nás byla i uživatelská přívětivost, tedy i to jestli nemusíte používat nářadí pro napnutí řetězu.

Velkou pozornost jsme v testu věnovali i funkci bezpečnostní brzdy. Zkouška byla provedena volným pádem hrotu lišty z výšky cca 50 cm na špalek. Další zkouška proběhla ručním odtlačením páky hřbetem ruky. Dále jsme sledovali funkci doběhové brzdy, tedy jak rychle po vypnutí stroje dojde k zastavení řetězu. Nedostatečná funkčnost  bezpečnostní  brzdy u testovaných modelů Homelite,  Worx a Bosch výrazně snižuje bezpečnost práce  a neodpovídá normám. Tento fakt se výrazně projevil i v hodnocení. Všechny testované model mají příčně uložený motor, jsou vybaveny automatickým systémem mazání řetězu a i průhledem do olejové nádržky. Žádný z modelů nemá ochranu motoru proti přetížení ani systém měkkého rozběhu motoru.

Hmotnost udaná v parametrech byla zjištěna vážením, s olejovou náplní, lištou a řetězem.

Olga Kábová