Zahradní technika

Není drtič jako drtič

Aktualizováno: 25.09.2015

Na každé zahradě se s příchodem podzimu prostřihávají živé ploty a stromy. V koutech se pak hromadí větve. Jak se jich nejlépe zbavit?

Nenahraditelným pomocníkem při úklidu zahrady může být drtič. Rozseká ořezané větve pomocí rotujícího rychloběžného disku se dvěma ostrými noži na malé kousky, které můžete využít na mulčování, či je dát do kompostu.

Pokud se rozhodnete pro koupi drtiče, pak je nutné dát při výběru pozor na to, jaký typ stroje si opravdu pořizujete. Názvem drtič totiž většinou prodejci, a to i někteří z odborných řad, označují také štěpkovače.

Štěpkovač na první pohled od drtiče nerozeznáte. Liší se pouze řezným ústrojím. Štěpkovač větve zpracovává pomocí pomaloběžné válcové frézy. Podaný materiál vtahuje a řeže na menší díly – cca 2-3 cm dlouhé špalíčky, které je možné použít i k topení.

Co jsme testovali

Elektrické drtiče, které by si měly poradit s větvemi o průměru cca 4 cm. Jsou vybaveny elektromotory o příkonu 2 200 – 2800 W. Velký rozdíl jsme zaznamenali mezi modely osazenými motory asynchronními a kolektorovými. Kolektorový motor, který se používá také v domácích spotřebičích (např. vysavačích), je lehčí, méně odolnější a také o mnoho hlučnější než motor asynchronní.

Navíc jsme otestovali ještě jeden model s kolektorovým motorem, který jsme do testu samotného nakonec nezařadili, protože je totožný s otestovaným drtičem Hecht 624 Box.  Jedná se o stroj Extol Premium CS 24 B. Liší se pouze designem koleček, odstínem barvy a vyšší cenou. My jsme jej koupili za 4 113 Kč.

Jak jsme testovali

Testované modely jsme nakoupili jak ve specializovaných prodejnách, tak i v e-shopech. Ke zpracování jsme si připravili čerstvě nařezané větve ze dřev různých tvrdostí a průměrů. Od vyloženě tenkých do 4 cm, bez listí i olistěné. V praktické části testu jsme sledovali jak nejsilnější, či nejtenčí větve stroj zpracuje a jak je s ním pohodlná práce. Také jsme posuzovali jak snadná je manipulace s celým strojem  a jak ho lze přemisťovat. V další části testu byly všechny stroje rozebrány a posouzeny z hlediska technického a dílenského zpracování. Také jsme měřili průměrný příkon strojů v zatížení při zpracovávání větví o průměru cca  2,5 cm, což je také ukazatelem jejich energetické náročnosti.

Společné znaky

Všechny testované modely mají bezpečnostní pojistky, aby nebylo možné zařízení spustit s otevřeným krytem nebo aby se motor automaticky zastavil, když se otevře pracovní prostor.  Rovněž jsou vybaveny blokací samovolného spuštění, to pro případ, kdyby došlo k výpadku proudu. Po obnovení přívodu elektřiny je opětovné spuštění vždy na obsluze. Všechny modely jsou opatřeny kolečky a madlem pro snazší manipulaci při transportu. V základní výbavě strojům nechybí ani podávací lopatka či kolík.