Zahradní technika

Bezpečné kolébkové cirkulárky

Aktualizováno: 17.10.2015

Bezpečnost a výkonnost. To je to, co především charakterizuje kolébkové okružní pily, nebo-li cirkulárky. Jsou určeny pro příčné řezání dřeva, hlavně kulatin, které lze následně snadněji rozštípat. Rozřežete s nimi i větve a problémem není ani přeřezávání prken, latí či fošen.

Kolébkové pily díky své konstrukci a jednoduchému ovládání poskytují uživateli poměrně vysokou bezpečnost. Pilový kotouč je zakrytý masivním krytem a zpracovávaný materiál se vkládá do kolébky, kterou obsluha sklápí směrem ke kotouči. Obě ruce uživatele drží madlo kolébky a při dodržení pokynů v návodu se do kontaktu s pilovým kotoučem nedostanou.

Do testu jsme zařadili kolébkové pily s motorem o příkonu 4-4,5 kW a pilovým kotoučem 700 mm. Výjimkou je model Güde, který má kotouč o průměru 600 mm. Do testu jsme jej zařadili, protože model této značky s větším kotoučem je osazen i silnějším motorem, který již do vybrané kategorie nespadá.

Všechny testované modely jsou osazeny třífázovými asynchronními motory. Velký pilový kotouč je připevněn přímo na vývodové hřídeli elektromotoru. Kolébka, do které se vkládá řezivo, je zevnitř opatřena ostny, které zabraňují protáčení kulatin. Do základní polohy se kolébka vrací samovolně, pomocí pružiny. Elektrická brzda (u Hechtu elektromechanická) zajišťuje zastavení kotouče po vypnutí přístroje. Pily jsou také vybaveny kolečky pro snazší manipulaci. 

Jak jsme testovali

Všechny modely jsme nakoupili v prodejnách, či e-shopech. Velký důraz jsme v testu kladli na jeho praktickou část, tedy řezání samotné. K dispozici jsme měli kulatiny z měkkého i tvrdého dřeva o průměru 22 – 28 cm. K přesnému ověření skutečného prořezu byl použit špalek o průměru 24 cm. Prořez jsme měřili i metrem přímo na pilovém listu. Posuzovali jsme také pohodlnost a jednoduchost obsluhy a technické a dílenské zpracování.

Olga Kábová