Zahradní technika

Benzinové sekačky pro střední a větší trávníky

Aktualizováno: 12.06.2017

Tráva roste „jako z vody“ údržba travních ploch je v plném proudu. Možná jste zjistili, že by se vám hodil nový stroj. Tentokrát jsme vyzkoušeli modely určené pro střední a větší plochy do cca 1500 m2. Testované sekačky mají šíři záběru sekání cca 46 cm, osazeny jsou benzinovými motory a pro ulehčení práce jsou vybaveny pojezdem. Jedná se o výkonnější stroje, které jsou již schopné zvládnout vyšší zátěž v domácích podmínkách.

Jak jsme testovali

Sekačky byly především prověřeny při práci samotné. Sekali jsme suchou i vlhkou trávu na pravidelně udržovaných plochách, kde byl porost vysoký cca 10 – 20 cm. Sledovali jsme vybavení, vlastnosti motoru od startování až po výkon v plné zátěži a také, jak snadno se se sekačkou manipuluje a jak je vyvážená. Stroje byly také podrobně prohlédnuty a prozkoumány z hlediska technického řešení a dílenského zpracování. Velkou pozornost jsme věnovali i kvalitě použitých materiálů.

Jak vybrat sekačku

Základním údajem pro nákup sekačky je velikost plochy, kterou potřebujete udržovat. Dle tohoto parametru zvolíte typ sekačky a šíři jejího záběru. Důležité je i to zda travní plochu udržujete pravidelně, například v týdenních intervalech a zda vám tráva nepřerůstá. Pro pravidelnou údržbu, tedy pro sekání nepřerostlé trávy nemusíte mít tolik výkonný stroj, ale pokud máte nedostatek času a pravidelně nesekáte, tak je naopak výkon motoru velmi důležitý. Jedním z klíčových požadavků na rotační sekačku je, aby se dobře plnil sběrný koš. Zde je proto důležité zhodnotit celkovou konstrukci stroje, především tvarování a průchodnost výhozového otvoru pro trávu z prostoru šasi.

V technických parametrech jsou uvedeny údaje ze štítků strojů