Zahradní technika

Benzínové křovinořezy pro náročnou práci

Aktualizováno: 16.06.2016

K téměř nezbytné výbavě majitele většího pozemku patří i křovinořez, nebo-li motorová kosa. Pokud musíte udržovat například svažité terény, nerovné pozemky, či špatně přístupné plochy s nálety dřevin, pak se bez tohoto stroje neobejdete. Dobře se uplatní i tam, kde není čas na pravidelné sekání a tráva často přerůstá. Pro dosekávání menších nepřístupných ploch s vysokou trávou či mlázím si většinou vystačíte s méně výkonnými stroji. Do tohoto testu jsme však zařadili výkonnější modely, s větším objemem motoru a robustnější konstrukcí, které si při použití vhodného nástroje poradí i s údržbou náletových dřevin či prořezávání slabších kmenů či větví stromů.

Pokud se rozhodnete pro koupi křovinořezu, pak doporučujeme se obrátit na specializované prodejce, kteří Vám stroj většinou předvedou a vysvětlí jeho ovládání. Pro použití v náročnějších podmínkách je u křovinořezu důležitý nejen dostatečný výkon, ale i kroutící moment motoru. U kvalitních výrobků je síla od motoru přenášena k pracovnímu nástroji pomocí pevného náhonového hřídele. Z uživatelského pohledu je při výběru důležité, aby měl stroj nízké vibrace, byl dobře vyvážen a bylo možné postavě obsluhy přizpůsobovat polohu řídítek a popruhů, které by u této kategorii měly být dvouramenné. Je proto dobré se vždy zeptat, jak je řešen antivibrační systém, jak jednoduše se nastavují řídítka a zhodnotit kvalitu a pohodlnost závěsného popruhu.

Jak jsme testovali

Stroje jsme standardně nakoupili, vybírali jsme modely s vyšším objemem motoru, kolem 35 cm3. Všechny testované křovinořezy jsou osazeny benzínovými dvoutaktními motory, kromě testovaného modelu Stihl s tzv. motorem 4 Mix. Všechny modely jsme vyzkoušeli při práci, a to jak na trávě se strunovou hlavou, tak i v náročných porostech s ocelovým kotoučem. V praktickém testu jsme se soustředili především na celkovou ergonomii, úroveň vibrací, snadnost ovládání a další důležité vlastnosti, které zajišťují komfort pro obsluhu. K těm bezesporu patří i vyvážení stroje, protože má velký vliv na to, jak brzy jste při práci unaveni. Při technických prohlídkách nás samozřejmě zajímala kvalita použitých materiálů a dílenského zpracování,

V technických parametrech jsou uvedeny hodnoty deklarované výrobcem, hmotnost stroje je bez náplně, nástroje a jeho krytu. Všechny testované modely mají náhon řešený nedělenou pevnou hřídelí.

Olga Kábová