Zahradní technika

Benzinové hobby pily

Aktualizováno: 30.10.2017

Hobby pily jsou vhodné pro občasné řezání a přípravu palivového dřeva. Hodí se i pro prořezávání stromů. Jestliže ale potřebujete připravovat větší množství dřeva pro topení, je lepší zvolit silnější stroje z kategorie farmářek. V tomto testu najdete benzínové pily z kategorie hobby o objemu cca 35-40 cm3, které jsou běžně dostupné na našem trhu.

Jak jsme testovali

V testu jsme sledovali především to jak dobře pila řeže, tedy zda se v řezu nedusí a neztrácí na výkonu. Zajímal nás také její uživatelský komfort např. míra vibrací při práci a přístupnost ovládacích prvků. Důležitá je samozřejmě i stavba pily a použité komponenty. Proto jsme všechny testované modely rozebrali a zkoumali je i po stránce technické. Testovali jsme pily v konfiguraci takové, jak jsou prodávány. Neměli jsme tedy žádné zvláštní požadavky na lišty, či řetězy. V testu jsme prořezávali stromy a řezali špalky o průměru cca 20 cm a více, všechny modely jsme vyzkoušeli i v řezu na tvrdém dřevu.

Co sledovat při koupi pily

U prodejce můžete například zjistit, jak je řešen antivibrační systém. Ten je již dnes zpravidla tvořen pružinami, u kvalitnějších modelů v kombinaci se silentbloky. Podívejte se také, jak se napíná řetěz. Zvolte boční napínání, je to podstatně jednodušší. Přístup ke vzduchovému filtru by měl být bez použití nářadí. Vyzkoušejte, zda se dají snadno otevírat zátky palivové a olejové nádrže bez použití nářadí. Zeptejte se na mazání. Mělo by být regulovatelné a ideální je, aby pila mazala jen při běžícím řetězu. Pro snazší startování studeného motoru je pro uživatele vždy výhodou palivová pumpička (balónek), poloautomatický sytič či odlehčení na mechanismu startování.

Uvedené hmotnosti strojů jsou určeny vážením – s lištou, řetězem a náplněmi.