Zahradní technika

Automatické bazénové vysavače

Aktualizováno: 13.05.2012

Zima se s námi sice ještě nerozloučila a s největší pravděpodobností si zimních radovánek ještě užijeme, ale pokud se již těšíte na teplé letní dny a koupání, tak je právě teď vhodná doba na úvahy o bazénu. Pokud bazén nemáte a chcete si jej pořídit a letos využít plnou sezónu, tak máte nejvyšší čas pro jeho objednání a zamluvení termínu pro výstavbu.
Pokud bazén máte, pak můžete popřemýšlet o tom, jak si co nejvíce usnadnit jeho údržbu.
V každém bazénu je nutné používání vysavače. Ten zbaví jeho dno různých nečistot a naneseného písku. Díky pravidelnému používání vysavače je možné posléze použít i méně bazénové chemie. Vysavač si můžete pořídit manuální, poloautomatický, či automatický.
V dnešním testu jsme se věnovali automatickým vysavačům, tzv. bazénovým robotům, které jen spustíte do bazénu, připojíte k trafu a robot vše vykoná sám bez vaší účasti. Po skončení jeho práce byste měli mít bazén, jehož dno, rohy a někdy i kolmé stěny jsou zbaveny všech nečistot. To je ale teorie, která ne vždy odpovídá výsledkům.

Jak jsme testovali
Do testu jsme zařadili čtyři automatické bazénové vysavače. Vybrali jsme typy spíše v nižší cenové hladině, které se hodí právě pro běžné domácí bazény.  Všechny vysavače jsme otestovali v bazénu, jehož dno bylo znečištěno pískem, jemným i hrubším a dalšími nečistotami, které byly sice lehčí než písek, ale klesly na dno bazénu. Všechny stroje jsme po jednom postupně vložili do bazénu a spustili tříhodinový čistící cyklus (u Zodiacu pouze maximální,  dvouhodinový). Aby nebyl výsledek práce vysavače zkreslen, tak byla po dobu vysávání vypnuta písková filtrace bazénu. Sledovali jsme, zda po ukončení pracovního cyklu je dno bazénu čisté a míru plnosti filtru. Samozřejmě nás zajímalo i samotné dílenské zpracování strojů, kvalita plastů a jednoduchost ovládání.

Všechny vysavače mají jednoduché ovládací prvky na trafu, které je součástí příslušenství. Většinou se jedná o pouhé vypnutí a zapnutí robota, jen testovaný model Master 100 má více nastavení a navíc se směr pojíždění nastavuje přímo na vysavači, což je trochu nepraktické. Pokud budete uvažovat o koupi robota, pak je lepší zvolit takový, který má i kartáče, takže dno kvalitněji vyčistí. Důležitá je i zpětná klapka, která brání vyplavení vysátých nečistot z filtru.

Olga Kábová