Zahradní technika

Akumulátorové nůžky na živé ploty

Aktualizováno: 24.07.2013

Živé ploty jsou krásné, ale aby takové zůstaly a nerozrostly se do nežádoucích tvarů a rozměrů, tak vyžadují pravidelnou údržbu. Musí se pravidelně stříhat.

Na našem trhu lze pořídit širokou škálu plotových nůžek. Pro tento test jsme zvolili nůžky akumulátorové, které jsou vhodné k pravidelné údržbě a tvarování živých plotů i dalších dřevin. Jejich velkou výhodou je, že vás při práci neomezují přívodní elektrické kabely a je možné je použít i tam, kde elektřina není v dosahu.  Svou hmotností jsou srovnatelné s elektrickými a může s nimi tudíž pracovat i člověk s menší fyzickou zdatností.

Jak jsme testovali
Všechny modely jsme nejprve otestovali v praxi. Stříhali jsme různé živé ploty a keře – jasmín, jasan, šeřík, lísku, zlatý déšť a thuje. Zajímalo nás, jak snadno se s nůžkami manipuluje, zda se pohodlně při práci drží a samozřejmě i to, jak nejsilnější větev uříznou.

Velkou pozornost jsme věnovali měření doby, po jakou jsou nůžky schopné souvislého provozu na jedno nabití akumulátoru. Souvislou dobou provozu je myšlena práce bez delších přestávek, v podstatě jen s několika vteřinovými přerušeními. Velmi důležitým ukazatelem pro naše hodnocení byl také čas, za který je akumulátor plně dobit a nůžky schopné dalšího provozu. Měření probíhala po čtvrtém plném dobití akumulátorů. Jak je akumulátor nabit jsme ještě kontrolovali kvalitním digitálním multimetrem, a to jak na začátku, tak i po ukončení práce.

Po provedení praktického testu byly všechny modely v dílně rozebrány a podrobně prozkoumány z hlediska technického a dílenského zpracování. Téměř všechny testované modely celkem bez problému zvládly řezání větví o síle 10 mm, což na tvarování a pravidelné stříhání letorostů téměř vždy stačí. Jak již bylo řečeno, tak, při hodnocení jsme kladli velký důraz na čas provozu i dobu potřebnou k dobití akumulátoru. V době provozu se naše měření v několika případech poměrně dost lišila od doby provozu deklarované výrobcem. Deklarované časy jsou zřejmě u některých výrobců myšleny s většími prodlevami při práci. Všechny testované stroje jsou osazeny vertikálně uloženým motorem v plastovém korpusu. U všech, kromě modelu Bosch, je zdrojem energie Li-ion akumulátor, který nemá paměťový efekt a je lehčí než akumulátor NiCd, který je použit u testovaného modelu Bosch.

Olga Kábová

* skutečná vážená hmotnost s akumulátorem a bez krytu lišty
** dle skutečného měření po 4 cyklech nabíjení