Zahradní technika

Akumulátorové nůžky na živé ploty

Aktualizováno: 24.06.2014

Pro tento test jsme zvolili nůžky akumulátorové, které jsou vhodné k pravidelné údržbě a tvarování živých plotů i dalších dřevin. Jejich velkou výhodou je, že vás při práci neomezují přívodní elektrické kabely a je možné je použít i tam, kde elektřina není v dosahu.  Svou hmotností jsou srovnatelné s elektrickými a může s nimi tudíž pracovat i člověk s menší fyzickou zdatností.

 

Jak jsme testovali

 

Všechny modely jsme nejprve otestovali v praxi. Stříhali jsme různé živé ploty a keře – jasmín, jasan, šeřík, lísku, zlatý déšť a thuje. Zajímalo nás, jak snadno se s nůžkami manipuluje, zda se pohodlně při práci drží a samozřejmě i to, jak nejsilnější větev uříznou.
Velkou pozornost jsme věnovali měření doby, po jakou jsou nůžky schopné souvislého provozu na jedno nabití akumulátoru. Souvislou dobou provozu je myšlena práce bez delších přestávek, v podstatě jen s několika vteřinovými přerušeními. Velmi důležitým ukazatelem pro naše hodnocení byl také čas, za který je akumulátor plně dobit a nůžky schopné dalšího provozu. Měření probíhala po čtvrtém plném dobití akumulátorů. Jak je akumulátor nabit jsme ještě kontrolovali kvalitním digitálním multimetrem, a to jak na začátku, tak i po ukončení práce.

Téměř všechny testované modely celkem bez problému zvládly řezání větví o síle 10 mm, což na tvarování a pravidelné stříhání letorostů téměř vždy stačí. U všech modelů je zdrojem energie Li-ion akumulátor, který nemá paměťový efekt.