automobily | motocykly | sport, hobby, rybářství  | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

22.11.2004

E-mail

 

 

 

 

 

 

 

  I klozet  může být krásný

Funkcionalismus s čistým designem lahodí oku

Zatímco po celá desetiletí byla nejen koupelna ale především WC ve značné části domácností místnostmi  téměř opomíjenými, tak v současnosti je trend zcela jiný. Především koupelna se dnes často stává prostorem nejen účelovým, ale také místem, kde odpočíváme a relaxujeme. Díky tomuto trendu také prudce vzrostly požadavky na velikost, vybavení a design koupelny. Designeři německé firmy Keramag dokazují, že i ty „nejběžnější“ sanitární výrobky mohou být krásné.

Pokud tedy ve vašem interiéru hraje koupelna důležitou roli a máte moderní požadavky pro vybavení a vzhled této místnosti, pak nejspíše zvolíte některou z designových kolekcí, které jsou v nabídce našeho trhu. V současnosti sanitární keramika dává přednost závěsným provedením, což se týká i nábytku. Důvodem je jednoznačně snadnější úklid. Klasická umyvadla vytěsňují zápustné hranatější typy usazené na desku koupelnové skříňky, velké oblibě se těší i tvarovaná umyvadla s menší hloubkou. 

Stejně jako v jiných odvětvích tak i při zařizování koupelny můžeme volit z několika kategorií. Pokud chcete kvalitu, která vydrží léta a nadčasový design, tak zvolíte nejspíše  top třídu. Je sice pravdou, že v tomto případě budete muset počítat i s vyšší finanční částkou při zařizování, ale budete mít koupelnu, která bude stále krásná.

My jsme zapátrali v nabídce různých firem a velmi nás zaujala nadstandardní sanitární keramika Keramag, která nabízí rozmanité koupelnové série a modely s jedinečným designem pro každý vkus a prostorové situace.

Kvalita a design

Příslovečná německá preciznost se zde nezapře. Přesné linie přinášejí do koupelnového prostoru čistotu, eleganci a tvary, které léta neomrzí. Ke kolekcím jsou přímo navrženy tvarem odpovídající armatury a ostatní doplňky. Koupelnové série plně respektují nároky na funkčnost, pohodlí, snadnou údržbu, úložný prostor, zajímavé uspořádání či originální nevšední styl. Bohatý program exkluzivních sérií Keramag přináší rozmanitá řešení, odpovídající životnímu stylu i prostorovým možnostem. Sanitární keramika je propracovaná do posledního detailu a nabízí technické inovace, které zlepšují funkci, ergonomické a hygienické vlastnosti. 

WC jako umělecký předmět?

Klozety byly v minulosti designově často opomíjenou „třídou“, která z valné většiny byla navržena především pouze jako účelový produkt. Designéři u většiny modelových řad  Keramag zcela jasně ukazují, že toto pojetí u dobrých značek je už dávnou minulostí. Většina modelů působí spíše jako umělecké předměty a získávají si oko i srdce čistými tvary, jednoduchostí, často však i neobvyklými provokativními křivkami. Klozety se tak v nejednom koupelnovém interiéru stávají optickou dominantou. Dosažení krásy a jednoduchosti do značné míry usnadňuje také konstrukce skrytých upevnění nejen závěsných, ale i stojících WC i bidetů. 

Tento upevňovací systém přispívá však nejen k lepšímu „čistému“ vzhledu. Jakákoliv krása by byla samoúčelná, kdyby nebyla praktická. A to je další velké plus těchto mechanismů, že mimo krásného vzhledu také podstatně usnadňují údržbu. Na hladké ploše se nečistoty a bakterie nemohou usazovat a čištění je tak mnohem jednodušší. Vlastní upevňovací šrouby jsou zakryté vrchními krytkami, které zabraňují jejich oxidaci. Výrazně snadnější údržbu nabízí i klozetová sedátka s odnímatelnými klouby. Sedátko lze lehce sejmout, pořádně jej i vrchní partie klozetu vyčistit a nasadit zpět. Tímto způsobem lze i tak obtížně čistitelné místo udržet čisté.

Nejkompaktněji a jak již bylo řečeno, designově nejčistěji, působí především dnes velmi moderní závěsné WC, kde vše nepotřebné je skryto oku. Tady vévodí nejen modelová řada „500 by Antonio Citterio“ ale také například WC z kolekce JOOP , Koralle a další. U nás jsou zatím ještě více rozšířené klozety kombi, které jsou na instalaci podstatně jednoduší než modely závěsné, jejich nevýhodou je však větší  robustnost. I v této oblasti jsme však objevili celou řadu modelů, které splňují nejpřísnější kritéria na design. A to je o to náročnější, že zakomponování poměrně velké nádrže na vodu do harmonického celku s klozetem není nikterak snadné.

Vrozený smysl pro detail

Tradiční ozdobou každé koupelny jsou umyvadla s postranní odkládací plochou. Poskytují možnost odložení doplňků, které potřebujeme mít vždy po ruce. V programu Keramag máte možnost výběru z dvojumyvadel Cleo, Preciosa a Mirano v šířce 130 cm. Příznivci klasického designu jistě ocení nové umyvadlo JOOP! v šířce 100 cm, s úzkým okrajem a 2 otvory pro stojánkovou baterii. V nabídce jsou i umyvadla z minerálního materiálu Varicor, která se dodávají s odkládací plochou přesně “na míru“. Varicor je nepórovitý materiál, příjemný na dotyk, ideální pro individuální řešení s možností volby z 35 barevných odstínů.

Zajímavá jsou i  rohová a asymetrická umyvadla,  optimálně využívající  prostor, který je k dispozici. Nabízí velkou „mycí“ plochu , možnost doplnění spodní i vrchní rohovou zrcadlovou skříňkou. Pokud máte stísněný, ale alespoň u jedné stěny větší volný prostor, jsou vhodná asymetrická umyvadla, která jsou nejen hezká, ale  nabízí i praktické větší odkládací plochy. Také dřevo a dřevěné doplňky si získávají stále větší oblibu. Platí to například o kolekci Keramag Cleo, která se  dočkala rozšíření o další komponenty. Jsou jimi komoda a spodní skříňka, provedením připomínající romantickou dobu a teplo obytných prostor. Design je charakterizován dřevem, symbolizujícím přirozenou jednoduchost a půvab. Se skleněnými vloženými deskami poskytuje bohatý úložný prostor a další možnost pro odkládání. Sestavu doplňuje stylové zrcadlo s rámem ze stejného dřeva 

V programu Keramagu nechybí ani řešení pro malé koupelny - malá umyvadla a umývátka, závěsná WC s menší délkou, kombinační klozety s menší délkou. Jedinečným řešením je závěsný klozet s délkou 50 cm, kombinační klozet s délkou 60 cm, rohový kombi klozet a nábytkové umyvadlo 60 cm v kombinaci se spodní skříňkou.

 

V koupelně by mnoho drobností mělo být vždy při ruce. V takovém případě jsou nejlepším řešením koupelnové skříňky s praktickými přihrádkami a poličkami, které bez problémů pojmou všechnu kosmetiku, toaletní potřeby nebo náhradní ručníky. Nábytek je stylovým doplňkem koupelny, v rámci sérií značky Keramag a Kolo je  navíc dokonale přizpůsoben liniím keramiky.

Nejen krása, ale i špičkové technologie 

Keramag to nejsou jen ucelené řady luxusních sanitárních výrobků ale též inovátor technologií. Mezi nejzajímavější technologie patří například i první keramická glazura na světě, která zajišťuje trvalou čistotu a perfektní hygienu. Tato glazura je naprosto hladká, zcela bez pórů  a nemohou se na ní nečistoty, bakterie ani vodní kámen udržet.  Povrch KeraTectu je hladší než povrch standardní glazury, působí jako sklo. Na glazuře KeraTect se voda rozprostře, zatímco na povrchové úpravě tvoří jednotlivé kapky. KeraTect výrazně snižuje trvalé usazování bakterií na perfektně hladkém povrchu. Tato glazura je vypalována při teplotě 1.200 °C, čímž se zásadně liší od dodatečné povrchové úpravy a běžnou údržbou je nezničitelná. Výrobce zde poskytuje záruku 30 let.

Zvláště na luxusních umyvadlech a bidetech působí často jako rušivý prvek přepadový otvor. U luxusních modelů jej odstraňuje systém CLOU. Snadnost čištění, výrazné zvýšení celkové hygieny a estetiky luxusních umyvadel a bidetů si získaly velkou oblibu. Oproti klasickému přepadu se při čištění umyvadla nezachytávají nečistoty v přepadovém otvoru a při případném zastavení vody v umyvadle nepřepadávají nečistoty na hladině vody do zadního nenaglazovaného přepadového potrubí umyvadla a bidetu. Umyvadla bez přepadového otvoru navíc působí velice čistě a elegantně. Jak  systém Clou funguje? Předpokladem pro použití systému Clou je ovládání odtoku umyvadla a bidetu pomocí táhla stojánkové baterie. Systém Clou využívá fyzikálního zákona 

spojených nádob. Po uzavření odtoku stoupá souběžně s hladinou vody v umyvadle i hladina v přepadovém systému Clou. Po dosažení určené výšky hladiny vody v umyvadle začne voda v přepadovém systému přepadávat do odpadního potrubí. Vodu z umyvadla vypustíme nadzvednutím ventilu pomocí táhla baterie.

Koupelna není na sezónu

Výrobky Keramagu se ve většině vyznačují perfekcionalistickým designem. Na první pohled rovné a přesné linie přinášejí do koupelnového prostoru čistotu a eleganci. Protože si tuto místnost zařizujeme jen několikrát za život (statistiky dokazují, že náročnou rekonstrukci provádíme nanejvýš dvakrát až třikrát), je ideální použít výrobky s nadčasovými tvary, které se neomrzí a budeme je moci obdivovat mnoho let. Proto stále více zákazníků preferuje prosté a jednoduché tvary. 

Jejich návrh  je dlouhá a náročná tvorba, při níž se nebere v potaz jen jedna část, ale celý komplet. Znamená to, že k sanitární kolekci jsou přímo navrženy tvarem odpovídající armatury a ostatní doplňky. Jednotlivé části se vyrábějí u různých firem, prezentovány jsou však společně. To co nás na většině výrobků nejvíce upoutává je rovnováha  pěkných tvarů , a precizní  funkčnost bez kompromisu. Jsou propracované do posledního detailu a nabízejí technické inovace, které zlepšují funkci, ergonomické a hygienické vlastnosti.


                                                                                                                 /per/