Díl 4.  Letadlem s cestovkou a na skútru na Rhodosu


Tentokrát jsme zvolili pro nás neobvyklý způsob cestování. Žádná individuelní cesta a s koly, jak je obvykle naší zvykem, ale rozhodli jsme se pro nejvíce rozšířený způsob cestování, tedy pro cestovní kancelář (Firo Tour), která se o nás postarala se vším všudy. Individuální prvky jsme si ponechali v cíli jen tak pro zpestření. Hned v počátku musím přiznat, že to bylo řešení pro nás nejen nezvyklé, ale i v některých bodech neobyčejně příjemné. Zatímco při individuální cestě většinou všechno záleží pouze na vás, když využijete cestovní kanceláře, která je dobrým profíkem pak to může mít i mnoho výhod  minimálně proto, že cestovka specializovaná na tu kterou oblast zná podstatně lépe danou lokalitu než vy, a to většinou i tehdy, když jste super cestovatel. A co si budeme namlouvat, správné a přesné informace mají často cenu zlata. 


Takto vidí Rhodos kapitán letadla před přistáním

V tomto díle našeho seriálu cestujeme po Evropě se podíváme do Řecka, na největší ostrov ze souostroví Dodekanisa (dvanáctiostroví), na Rhodos.Také se mu říká ostrov boha Slunce - Helia. A Helius nad svým územím opravdu bdí. Po celou dobu našeho pobytu jsme nezahlédli jediný mráček, ostatně Rhodos se pyšní tím, že má 300 slunečných dní v roce, což je nejvíce i v celém Řecku. Bydleli jsme v menším hotelu -  Kabanari Bay (více si můžete přečíst o tomto hotelu zde), na jihovýchodním pobřeží Rhodosu, tedy na tom pobřeží, které omývá klidnější Středozemní moře. Hotel patří k těm menším, je klidný, velmi příjemný, kousek od pláže – tedy přesně splňuje to, co cestovní kancelář Firo tour uvádí ve svém katalogu. Navíc hoteloví hosté zde měli zdarma k dispozici na pláži lehátka se slunečníky, což je docela podstatné, protože bez slunečníku se neobejdete a tuto službu neposkytuje většina hotelů zdarma. To s nimi musí dojednat cestovní kancelář a pokud tato služba není zdarma, tak platíte 3-4 eura za osobu což pro větší rodinu na deset dní není položka zanedbatelná. Navštívili jsme na Rhodosu více hotelů a to jak se nám líbily a jak je hodnotíme si budete moci přečíst zde od 30.7. 2007. 


Přístavy Rhodosu

O co více jsme byli organizováni během přepravy, o to více jsme se „vyřádili“ na Rhodosu samotném.Jestliže dopravu často kombinujeme, nyní přišly na řadu především půjčovny aut a skútrů. (O půjčovnách na Rhodosu si více přečtěte zde.) Dohromady jsme tu za jedenáct dní najezdili přes tisíc kilometrů.  Protože jsme měli vše zařízené, tak jsme  nemuseli během cesty nic řešit a často jsme si připadali jako ve studentských dobách. „Domů“, tedy do hotelu jenom když je hlad a jinak poznávání všeho kolem. Také cesta z letiště byla pro nás nestandardní.  Místo „pahorku“, tedy jízdy z letiště na kolech oblepených čtyřiceti kilogramy foťáků, objektivů a notebooků po rozpálených letních silnicích nás do hotelu dopravil klimatizovaný  autobus s příjemnou delegátkou Natašou. To ostatně měla  pro rekreanty mnoho velmi dobrých a užitných vlastností. Nejen, že působí dojmem, že své povolání miluje i přestože delegátkou je již několik let /což často vede ke stereotypu/, ale perfekně ovládá například řečtinu. Obdobně je na tom i s řeckou či lokální Rhodoskou historií, takže i pro mne notoricky alergického na průvodcovské kolovrátky byly zájezdy s Natašou zajímavé příjemné. 


V Prasonisii vidíte Egejské a Středozemní moře najednou

Na Rhodosu se setkáte s velmi zajímavým úkazem. Východní pobřeží ostrova je obklopeno Středozemním mořem - zde je také většina rekreační středisek a západní pobřeží je obklopeno Egejským mořem, které je podstatně bouřlivější a má velké vlny. Obě moře se spojují na jihu a severu ostrova a je to velmi zajímavá podívaná. Za pozornost stojí také antické a středověké památky, kterých je na Rhodu požehnaně. Jinak by se Rhodos dal charakterizovat jako vyprahlá a vysušená země - tam kde se nezavlažuje, tam nic neroste a vše je spáleno na troud. Přežívají jen nejodolnější zástupci jižní flóry, které mají velmi hluboké kořeny. Uvidíte tu hodně olivovníků, kaktusů, palem a v neobydlených částech zakrslé borovice a kleť. U hotelů, kde se zavlažuje, tak někdy je i trávník (v našem hotelu byl), vzrostlé fíkusy a další květena. Ale nepočítejte s tím, že by ostrov byl zelený. Každý kousek zeleně je zde tvrdě vybojován. 


I městečko Lindos se pyšní antickou akropolí

Kam se podívat

V každém případě doporučujeme si půjčit, alespoň na pár dní, auto nebo skútr. Organizované výlety jsou poměrně drahé (ceny dole) a ležet jen na pláži je na Rhodosu škoda, protože je opravdu na co koukat. Půjčovny najdete na každém rohu (aut i skútrů), jsou za dostupné ceny. Auto vám půjčovna přistaví až do hotelu. My jsme si půjčili jak auto, tak i skútr (ne současně). Auta jsou s klimatizací, poměrně nová v dobrém stavu. Se skútry je to trochu horší, mají najeto přes 20 000 km a hodně záleží na tom, jak jsou servisovány. Ostrov není velký, silnice po jeho obvodu měří asi 280 km.

Tipy na výlety

Všechny tipy jsme dostali od delegátky cestovní kanceláře. Ta nás také vybavila mapou a stručnými popisy míst, která na Rhodosu musíme vidět. Tyto informace a mapy klienti obdrží na první informační schůzce. Delegátka vám také může zajistit půjčení auta s 10 % slevou.

Město Rhodos

Leží na severním konci ostrova. Jeho břehy omývají dvě moře - Středozemní a Egejské, a právě na nejsevernější části města je nejvíce pláží a můžete si vybrat, které moře zvolíte. Tady není rozdíl mezi nimi tak markantní. Na nejsevernějším cípu města si můžete také prohlédnout mořské akvárium. Rozhodně musíte navštívit akropololi, kde na vás dýchne antická historie. Akropole je na kopci Monte Smith nad městem, uvidite tam také Odeon a Stadion (objeveny byly ve 30. letech, teď jsou zrekonstruované. Také si ve městě prohlédnete středověké město Rhodu obehnané hradbami. Návštěvu města jsme kromě individuální prohlídky absolvovali i v rámci organizovaného výletu s průvodkyní. Byl to výlet na odpoledne, s výkladem. U hotelu nás vyzvedl klimatizovaný autobus, po cestě průvodkyně a delegátka v jedné osobě vyprávěla o zajímavostech a historii Rhodosu. Město Rhodos jsme projeli autobusem – s výkladem, vystoupili u akropole a dozvěděli se spoustu zajímavých věcí. Posléze jsme se prošli středověkým městem a ve večerních hodinách nás autobus rozvezl do hotelů. 

Městečko Lindos – zde opět uvidíte antickou akropoli, ale na rozdíl od rhodské se tu platí vstupné. Na akropoli se můžete nechat vyvézt na oslíkovi. Jinak je Lindos městečko přeplněné turisty a krámky se suvenýry.

Prasonissi -  ráj surfařů na nejjižnějším cípu ostrova již při příjezdu přináší úchvatnou podívanou. Z výšky vidíte velkou písečnou planinu, ze západní strany má Egejské moře s vlnami a z východní klidné Středozemní. Je to jediné místo ostrova, kde vidíte tento markantní rozdíl obou moří najednou.

Embonas – vinařská vesnice s ochutnávkami místních vín

Falikari – rušné rekreační centrum se spoustou hotelů, lunaparkem, aquaparkem, mnoho restauracemi a obchody. Na náš vkus je toto místo příliš rušné pro rekreaci, ale někomu toto vyhovuje.

Na ostrově najdete ještě mnoho dalších středověkých památek – většinou jsou to zříceniny hradů a pokus takovou zříceninu navštívíte, tak odměnou bude i překrásný výhled.

Ceny

Pobyt a letecká doprava s cestovní kanceláří Firo Tour 19 490 Kč (katalogová cena), naše cena na poslední chvíli činila 15 170 Kč. Ceny jsou uvedeny včetně všech letištních poplatků a tax. (pozor ck v katalogu většinou uvádějí ceny zájezdů bez těchto poplatků).

Pokud byste cestovali individuelně (zde ale je úskalí drahé letenky) tak pěkný apartmán u moře seženete za 15 –20 €/osoba

Doprava po ostrově:

Místními autobusy:
autobus ve městě Rhodu stojí 1 €

celý ostrov cca 100 km přejedete od severu k jihu autobusem za 6,40 € (pokud byste chtěli cestovat autobusem, tak nepočítejte s přílišnou přesností - odchylka od jízdního řádu půl hodiny je zcela obvyklá a když stojíte na zastávce, tak to automaticky neznamená, že chcete jet autobusem- musíte si ho stopnout).

taxi: 60 km / 45 € (z letiště je příplatek 2,15 € na cestu)
půjčení skútru: 15 €/den/ 50 ccm, 19 euro/den/90 ccm
půjčení auta: 35 €/den/malá auta 

obecně platí, že pokud si auto nebo skútr půjčíte na více dní, tak je cena výhodnější

ceny organizovaných výletů

město Rhodos – 24 €, výlet do Turecka 60 €, okruh ostrovem 40 €, plavba po východních plážích 43 €
děti platí polovinu ceny

Vstupy:

Lindos akropole – 6 €, výstup na oslovi 5 €
Kamiros – antické město – 4 €
Petaloudes – údolí motýlů – 5 €

Vstupy do muzeí ve Rhodu – 3 €
Aquapark ve Falikari – 35 €
Akropole ve Rhodu - zdarma

Telefonování:
můžete si koupit telefonní kartu za 5 € a z budky, kterou najdete na každém rohu, můžete telefonovat do ČR na pevnou síť 90 minut a na mobilní 30 minut.

Ceny v restauraci:

pivo 2,50 – 4 €
kalamary s tzaziky – 7 €
obecně se najíte asi za 10 €

Ceny v obchodech:
voda 1,5 l – 0,50 €
pivo 0,5 l – 1 €
olivový olej 1,5 l – 5 €
jogurt – 0,70 €
džus 1 l – 1,20 €
víno – 0,7 l – od 3 €
ouzo – místní destilát – 0,5 l – 3 €
rajčata 1 kg – 0,60 €

/ok/
Petr Řezáč

 

 

         Z obsahu