Novinky, zajímavosti

Novinky, zajímavosti


  

Řecké ostrovy na skútrech

Řecko je nejen země proslavená vyspělým turismem, ale je také zajímavá pro milovníky skútrů. Jestliže zanecháte doma svého miláčka a stýská se vám po svobodné jízdě na dvou kolech, pak není nic jednoduššího než přesednout třeba hned na letišti na stroj z půjčovny a pokračovat dál ve svém životním stylu i na dovolené. My jsme se rozhodli, že zmapujeme situaci na dvou ostrovech, které jsou výraznými představiteli dvou zcela odlišných oblastí. Z Dodekanických ostrovů jsme vybrali asi nejznámějšího  představíte,  Rhodos,  z Jónských ostrovů jsme vybrali oblíbené Korfu. I když se na první pohled zdá, že půjčoven skútrů je v Řecku tolik, že si stačí  jen vybrat. Není to tak jednoduché.  

Testujeme Rhodos 

Máte-li doma nějakého celosvětově běžného skútra a budete-li mít trochu štěstí, pak můžete klidně jezdit na čem jste zvyklí. V místních půjčovnách mají opravdu leccos. I Když často ještě dvoutakty čtyři, pět let staré. I když se to na první pohled nezdá, jsou to docela dobré mašinky, protože mají odkrouceno často až padesát tisíc kilometrů a jsou pořád OK. Tedy motory, s celkovým stavem už to bývá i podstatně horší. Byznys je byznys a tak v některých provozovnách na detaily nekoukají. Čím více se „rozkoukáváte,“ tím více si všímáte jednotlivých rozdílů. Jediným základním kritériem u velkých skútrů je maximální stáří šest let /pak již v půjčovně nesmějí být/ u padesátek limit neplatí. Přestože se může zdát že šestiletý skútr na tom nemůže být nijak špatně, opak je pravdou. Vždy je nutné si zkontrolovat brzdy, otáčky volnoběhu a pochopitelně světla, blinkry a další části elektrické výzbroje, které by mohly zavinit budoucí problémy. Ceny za půjčení jsou různé většina půjčoven preferuje vícedenní pronájem a je ochotna výrazně upravit cenu. Padesátková chrastítka získáte již za dvanáct či patnáct euro za den. Větší kubaturu za devatenáct, dvacet. Nové moderní čtyřtakty, jako je například evropský nejprodávanější model Honda SH 150 může stát i 30 euro, což je paradoxně stejná cena jako za malé auto, které však má výrazně větší pořizovací cenu.

Smlouva není žádná sranda

Když si jdete půjčovat skútra, často se snažíte, aby celá ceremonie proběhla co nejrychleji, protože jste na dovolené a každý okamžik  je „drahý“. To se však může naplnit do důsledku, ale zcela v jiné souvislosti než jste si představovali. A to v okamžiku, když se stane nehoda či rozbije-li se něco na skútru, a to zdaleka nejen vaší vinou. I na Rhodosu  funguje „tamtamová“ válka a tak mě několik majitelů úspěšných půjčoven upozornilo na praktiky některých kolegů, kteří často obnovují skútrový park na úkor zákazníků. Strašně důležité je proto mít „dobrou“ smlouvu a „dobré pojištění. To je sice pro půjčovnu finančně náročnější, na druhé straně v případně pojistné události na tom neprodělá ani majitel ani zákazník. Naopak špatně postavená smlouva, kterou často podepíšete jen proto, že nerozumíte podrobnostem anglicky formulovaných vět, vás může stát spoustu peněz. Doporučujeme proto v případě, že jste na Rhodosu s cestovkou konzultovat s delegátem, když ne tak věnovat jednotlivým bodům smlouvy  zaslouženou pozornost. 

Dimitris  - Rent a Motorbike

Vystřídali jsme několik půjčoven v rámci rozsáhlé oblasti ostrova.

Zavedená scooter rent Dimitris zřejmě o turistech ví své a tak pro jistotu /ale samozřejmě i na ochranu svého majetku/ vybudovala na svých skútrech ochranný kovový rám, který ze značné části chrání stroje před pádem jezdců. Ono to není samozřejmě tak jednoduché, ale do jisté míry i prozíravé. Hlavní důvody jsou dva. První je ten, že zdaleka ne každý, kdo si na prázdninovém dobrodružství sedne na skútr s ním má zkušenosti i ze své domoviny. Na vlastní oči jsem viděl příběh mladé Němky, která byla pracovníkem půjčovny vedena na skútru tak, jako rodiče učí jezdit děti na kole. Chvíli balancovala,“přežila“ a byl jí půjčen. K mému velkému údivu za dva dny vrátila stroj bezu poskvrny. Ale zpět k druhému důvodu, proto to není jednoduché. Na Rhodosu nejsou nikterak kvalitní silnice, to nemůže Čecha zvyklého z domova rozházet, ale jsou tu naopak velmi silné poryvy větru a ty jsou často  tak silné, že i s mnohaletou zkušeností a mnoha tisíci kilometrů ročně na skútru jsem měl kolikrát velmi co dělat, abychom nedopadli „bledě“. Rent scooter Dimitris má široké portfolio skútrů několika obsahů. Převládá kubatura kolem stovky, samozřejmostí jsou však i Peugeoty 50. Musím se přiznat, že ty my „nedostali“ nejen pro malý obsah, ale také pro letmé uložení kol, kterému nefandím. Snad největší zastoupení zde však má Peugeot Elyseo 100, dvoutakt, který vzhledem šahá k maxiskútrům, ašak co můžete chtít od stovky. Problémem byly zrcátka, která se systematicky otáčela kam chtěla do doby, než jsem sehnal správný klíč a „zakroutil jsem jim krkem“. Druhým problémem byl vysoký volnoběh, který i na křižovatce nutil k udržování stroje se zabržděnou brzdou jinak by se samozřejmě samovolně pohyboval. Opraveno během pěti minut při návštěvě Rent scooter. Celkově se dá říci, že tato půjčovna je průměrem ostrova, není ani špatná ani vynikající, smlouva je slušná a není problém si zde půjčovat.
Půjčovny Dimitris najdete na Rhodosu v městečkách na jihozápadním pobřeží v Lardosu, Kiotari, Gennadi, Kattavia a na samém jihu v Prassonisi. Domluvit předem se můžete na telefonu +30 2244 043 064 nebo mobilu +30 6977 665 745.

JANNIS, úžasná rent s charismatickým majitelem

Skútristi jezdící po ostrově se nejen potkávají komunikují spolu, ale také si vyměňují dojmy. vzhledem k tomu, že jsem zde na najezdil na šesti skútrech více než tisíc kilometrů, o kontakty nebyla nouze. Zatímco jsem se například „dýchavičně sápal“ se stovkovým Elyseem na průměrný kopec, kolem mě často přeletěli zánovní Grand Dingy od Kymca, či Aprilie a Piaggia, či sportovní Runnery od Gilery. Ty nejlepší a nejudržovanější měli vždy jednoho společného jmenovatele. Jannis Rent a motorbike Faliraki. Jednou jsme na Runneru potkali kluka a holku ze Slovenska, kteří pracují v rámci brigády hotelových škol celé léto na ostrově. Měli Runnera a o Jannisovy hovořili pouze v superlativech. Všiml si, že jezdí častěji a dali řeč a on jim dává superprice deset euro na den, a to i když to není více dní, protože volno bývá právě pouze jednou v týdnu. Druhý den pak na písčité pláži trápil nějaký člověk skoro nového Grand Dinga od sto kilometrů vzdálené půjčovny. I on byl nadšen. „Jezdím sem už třetí rok, skútra si vždy s manželkou půjčujeme na celých jedenáct dní“. Když se obdobné příběhy opakovaly ještě dvakrát, rozhodli jsme se.  Přestože od našeho hotelu to bylo více než čtyřicet kilometrů, vypravili jsme se do Faliraki. A udělali jsme dobře.

Řek Zorba 

Kdo viděl film Řek Zorba, tak mi dá jistě zapravdu, že Antony Quinn je neuvěřitelně charismatická osoba. I když Jannis senior, zakladatel Rent a motorbike, má jinou postavu i vzhled , jedno mají společné, a to obrovské charisma. Byl jedním z prvních, který na Rhodosu zakládal před mnoha lety půjčovnu na skútry. Do dnešního dne je na něm patrné, jak ho tato práce přes mnohá léta stále baví. Žádná nuda, stále zajímavé. To co však je podstatné pro zákazníky, je velmi korektní smlouva a excelentní pojištění. Když jsem se ptal jak by taková havárie, zaviněná třeba z mé strany vypadala, dozvěděl jsem se, že v podstatě jen odevzdat co ze skútru zbylo a to opravdu není  standardní, je to pouze o rozsahu smlouvy s pojištěním. Když už jsme u Jannise, musím říci, že mi připoměl jak dobrá byla Gilera nejen dnes, ale i dříve. Kromě Grand Dinga jsme tu jezdili i na Piaggiu Hexagon a právě na starším dvoutaktním Runnerovi. Jak se ukázalo, když se dobře udržuje  tak nemá chybu. Sportovní ambice Runeru jsou zcela ojedinělé a jízda i na starším dvoutaktu s vynikajícím podvozkem je zážitkem. Je přesný v zatáčkách velmi stabilní na nerovnostech klidný. To hlavní však je, že když něco děláte v jakémkoliv oboru, musí vám vydržet touha dělat to co nejlépe, a to se alespoň dle našeho názoru v tomto případě daří. 

        

Rent a motorbike JANNIS najdete na západním pobřeží ve Faliraki, což je cca 20 km od města Rhodos. Předem se můžete domluvit na telefonu +30 22410 85064.

   
 

Petr Řezáč

 

 

                                                                               

 

 

 

 

Z obsahu