Vyšlo 11.6.2011

              E-mail

enší a střední firmy

Jedno nebo dvě jádra. Mobily pod mikroskopem
Nové technologie vytvářejí z dotykových mobilů dobrá multimediální centra

Aplle versus Android. Momentálně největší boj dvou vyrovnaných soupeřů. A co je na bojišti nového? Zatímco Aplle připravuje svůj nový dvoujádrový model až na podzim u konkurence s operačním systémem Android to vře. První dvoujádrový mobil představilo LG v podobě modelu LG-P970 Optimus 2X a díky jemuž se zapsal do  Guinnessovi knihy rekordů (Guinness World Records). Dnes jsou na trhu již tři modely nové „dvoujádrové  generace“. Všechny máme v dnešním testu. Abychom si ověřili o co jsou lepší, přidali jsme  k nim i jednu absolutní jednojádrovou novinku LG Black a nadčasový „googlův“ model Nexus S. Otázka je jednoduchá. Vyplatí se kupovat zbrusu nové super rychlé dvoujádrové mobilní telefony?  Nebo jde jen o reklamní bublinu a rychlost procesoru není až zas tak důležitá.

  

V testu jsme proti sobě postavili pět mobilních telefonů obou konstrukcí. Zajímalo nás jak velké rozdíly mezi nimi budou. Vývoj však nejde vpřed pouze zrychlováním procesorů. Stále se vylepšuje i samotný operační systém Android reprezentovaný v současné době verzí 2.3 i množstvím nových aplikací a mnoha dalšími vlastnostmi, které zvyšují komfort. V tomto ohledu má velkou výhodou právě Android, který umožňuje kromě specifické nadstavby jednotlivých značek výrazné úpravy a změny koncových uživatelů.

Když jsme  tento test  připravovali trochu jsme se obávali, že zvláště mezi „dvouprocesorovými „ mobily s podobným  výkonem a stejným operačním systémem bude těžké určit výraznější rozdíly.  Prostě, že to bude všechno na jedno“brdo“  Praxe však ukázala, že tomu tak rozhodně není, tedy pouhá „papírová“ forma ještě  nemusí být hlavním kritériem.

Jak jsme testovali

Srovnávací testy moderních mobilních telefonů jsou náročné především proto, že se musí zvažovat desítky vlastností, které jsou často velmi protichůdné. Především proto, že dnes již mobil slouží k podstatně více věcem než tomu bylo ještě v nedávné minulosti. Moderní mobilní telefon je již  daleko více než „mobil“ multimediálním centrem uživatele.Tedy podstatná je nejen kvalita a komfort  telefonování. Také hudby, filmů a videa či příjmu a komfortu internetu. K tomu klasický poměr cena výkon i další vlastnosti, které umožňují přístroj co nejlépe užívat, ale také v neposlední řadě dostupnost množství a kvalita příslušenství. Čím více se mobilní telefony stávají multimediálními, tím hraje příslušenství stále větší roli. A právě v této kategorii je podstatné, zdali ke svému telefonu dostanete pouze cestovní nabíječku nebo větší počet doplňků, které vám výrazně zvýší užitnou hodnotu vašeho mobilu. Testovali jsme spolu s odborníky z internetového obchodu Mshop. Každý model prošel řadou testů rychlosti, prací s videem a hudbou, měřili jsme i kvalitu hifi připojení, samozřejmě komfort obsluhy, ale také d Quadrant a Linpack pro Android i další programy na zkoumání mobilních telefonů.

LG- P990 Optimus 2X  cena:9 900 Kč

Procesor:  Dual Core 1GHz  Cortex-A9 (TEGRA 2)
OS: Google Android 2.2.2 (Froyo)
Paměť: Uživatelská paměť 1GB  RAM 512MB
Displej: 4“  480 x800  Super LCD Nova
Fotoaparát: 8megapixel  Video FullHD /1080p/
Baterie: 1500mAh
Hmotnost: 139g

Jak již bylo řečeno v úvodu, je prvním dvoujádrovým  mobilním  telefonem na světě. I když jeho jádra mají jsou pouze 1Gb oproti  1,2 GB u konkurence, testy rychlosti ukázaly, že mohou předčít i ty papírově lepší. V rychlostním měřením skončil tento model na druhém místě. Škoda jen, že tento model neoplývá větší uživatelskou pamětí než 1GB, což je opravdu málo. Také microSD 2GB, které najdete v přídavném slotu, není opravdu mnoho. Může vás ale těšit, že si můžete do něj dokoupit micro SD až 32GB. Uživatelské prostředí není dle nás silnou stránkou tohoto modelu. Právě výhodou Androidu je, že se zas tak moc neděje, protože si jej předěláte dle svých představ nebo potřeby. Proto, abychom toto demonstrovali v praxi, jsou všechny telefony v testu opatřeny námi zhotoveným vzhledem a nikoliv tím, který by jako originál k tomu kterému patřil. Vzhled telefonu se u nás nesetkal s negativní reakcí. Sice bychom si jej dovedli představit ještě jednoduší /dva poloměry v rozích/, ale rozhodně žádný velký problém. Současná hlavní síla tohoto modelu spočívá především ve velmi dobrém poměru cena výkon. Ta se momentálně pohybuje okolo 10 tisíc Kč tedy obdobně jako nejlepší jednojádrové modely a nad těmi má samozřejmě dost výraznou hardwarovou převahu.

Výhody: silný zvuk, HDMI, velmi dobrý poměr cena výkon
Nevýhody: menší displej, zaoblené sklo displeje
Hodnocení: velmi dobrý

---------------------------------------------------------------------------------------

HTC  Sensation  Z710e  cena: 14 990 Kč

Procesor:   Dual Core  Scorpion 1,2 GHz
OS:  Google Android 2.3.3 /Gingerbread/ + HTC Sense 3.0.
Paměť: ROM/RAM 1.5GB 768 MB
Displej:  4,3  Super LCD displejem rozlišení (540×960 px)   Gorilla glass
Fotoaparát:   8 megapixel
Baterie: 1520 mAh
Hmotnost s baterií: 148g

Velkou výhodou HTC Sensation je nejen dvoujádrový procesor, ale také softwarová nadstavba Sense 3.0,  jejíž součástí jsou některé utility, které jsou uživatelsky velmi komfortní. Nám se například obzláště líbilo jednoduché přetahování osobních dat přes Bluetooth ze starších telefonů i mnoho programových detailů, které posunují tento telefon s Androidem zase o něco dále. Další zajímavostí je i HTC Watch.  Jde o filmový archív nejoblíbenějších a nejnovějších filmů a seriálů. Každé video si zákazník  může koupit  nebo půjčit. Bohužel to co bylo slíbeno na začátek června je v nedohlednu. Časový horizont není schopen specifikovat nikdo ani u nás ani na londýnské „horké lince.

   K modelu samotnému. Nelíbí  se nám moc design. Velká stříbrná membrána v horní části překrývající reproduktor na nás působí jako planžeta holícího strojku. Také sklo displeje padajícího z hran do hloubky nás neoslnilo a pracovně ho nazýváme vanička. To však může být pouhým subjektivním evropským pojetím. Horší však je, že tak úspěšná značka jakou bezesporu HTC je použije u mobilu, který je vlajkovou lodí podle nás zcela nevýrazný displej bez kontrastu, kde černá je šedivá a vizuálně je absolutně nejhorší v testu. Paradoxem je, že cena 14990 Kč je nejvyšší  z testovaných.

Výhody: dvoujádrový procesor, nadstavba Sense 3.0
Nevýhody: překombinovaný design, nekontrastní  displej
Hodnocení:    dobrý
---------------------------------------------------------------------------------------

Samsung Galaxy S II  cena: 14 990 Kč

Procesor: Dual Core 1.2GHz  (Cortex-A9)
OS: Google Android  2.3.3   Uživatelské rozhraní:  Touchwiz
Paměť: RAM 1GB uživatelská 16GB  micro SD 16/32
Displej: 4.3“ Super Amoled Plus  480x800
Fotoaparát: 8 megapixel
Baterie: 1650 mAh
Hmotnost: 116g
Bluetooth: 2.1    HDMI: redukce není součástí dodávky

První co vás upoutá, když vezmete novou Galaxy S II do ruky, je velmi nízká hmotnost kombinovaná s  útlou stavbou přístroje. Moderní design je hladký a čistý. Displej je výrazný, jasný, jemný s takřka dokonalým podáním barev a dokonalou černou. Bodoval také dvoujádrový procesor, který byl v testu ve většině sledovaných vlastností nejrychlejší. Nadstavba uživatelského prostředí se nám nezdá tak dobrá jako Sense 3.0 od HTC. Velmi silnou a zcela ojedinělou stránkou tohoto modelu je špičkové příslušenství jako je dokovací stanice s ovládáním zvuku  Echo stanice, aktivní držák do auta či unikátní, velmi tenký Power pack, který zvedne kapacitu základní baterie takřka o 100 procent. Samozřejmostí je i HDMI adapter. Většina příslušenství se již prodává, což považujeme v tomto oboru za průlomové. Mnoho výrobců a distributorů buď neprodává větší množství příslušenství vůbec a nebo až v době, kdy ten který model má již své nejlepší za sebou.  Zatímco v některých vlastnostech převyšuje ostatní modely jenom o něco, v jiných jako je například displej, příslušenství paměť, či některá technická řešení o značný kus. Proto se stala SII suveréním vítězem testu.

Výhody: rychlý procesor vynikající displej, perfektní design, bohaté originální příslušenství, nízká hmotnost.
Nevýhody: slabší zvuk při hlasitém odposlechu
Hodnocení: vítěz testu
----------------------------------------------------------------------------------

LG-P970 Optimus Black       cena:  9900 Kč

Procesor: 1 GHz Cortex-A8
OS:  Android 2.2 (Froyo) s nadstavbou Optimus UI 2.0
Paměť: Uživatelká paměť1 GB  RAM 512 MB / SD karta 2GB/32
Displej: 4“  rozlišení 480x800   Super LCD  Nova
Fotoaparát:
Baterie:
Hmotnost: 109g

Mobil působí na první pohled moderně s čistou jednoduchou čelní stranou bez  zbytečných příkras.  Matné boky snižují pocit levného plastu. Displej má velmi dobrý kontrast. Velmi dobrá je výdrž baterií. V této disciplíně patřil Black k absolutní špičce v testu.  Při vlastní práci se nám sice na rozdíl od některých jiných starších jednojádrových  modelů nekousl, nicméně pracoval o poznání pomaleji. Dalším problémem byla situace, kdy jsme se pokoušeli přes wifi dostat některé aplikace do mobilu. Práce byla nepřesná, pomalá a často jsme museli přístroj resetovat. Optimus Black velmi často hlásil špatné spojení sítě Také při použití  SIM  se nejdříve aplikace z marketu načítaly a pak došlo k problémům. Žádný další model s touto situací neměl problém. Ani starší a lepší bratříček LG.  Domníváme se proto, že tento problém byl asi pouze tohoto jednotlivého kusu.

 Dalším problémem je stanovená cena. Ta se nám zdá z mnoha důvodů nepřiměřená. Zhruba 10000 Kč za menší displej, jedno jádro, menší uživatelskou paměť tuto nejčerstvější novinku LG nestaví zrovna do role favorita na trhu. Paradoxně si stojí momentálně zcela stejně jako rychlejší a díky dvoujádrovému procesoru i podstatně lepší vlajková loď Optimus X2. Není nám tedy zřejmé, proč by si někdo měl kupovat model, který převzal od svého předchůdce jeho horší vlastnosti /tedy menší paměť/, ale naopak od něj nepřevzal žádnou kterou vyniká, především dvoujádro a HDMI. Jenom proto, že je novinka?

Výhody: dobrý displej, nízká hmotnost, čistý design
Nevýhody: špatný poměr cena výkon, nejpomalejší procesor v testu,  menší displej
Hodnocení: uspokojivý

--------------------------------------------------------------------------------

Nexus S cena: 11 500 Kč

Procesor: 1GHz Cortex A8 (Hummingbird)
OS: Google Android 2.3 (Gingerbread)
Paměť: Uživatelská 16 000 MB RAM 512 MB
Displej: Super AMOLED
Fotoaparát:
Baterie: 1500 mAh
Hmotnost:
Uživatelské rozhraní: základní systémové
Bluetooth: 2.1         
HDMI: ne

Design nás moc neupoutal, aleani neurazil. Opticky nejvýraznější od ostatních modelů jsou podstatně více zakulacené rohy a svisle prohnuté sklo displeje. Nexus S  je v mnohém zcela ojedinělý model. Jeho velkou výhodou je, že byl navržen přímo pro google. Tedy androidu šitý doslova na míru. To má samozřejmě některé  výhody. Tou nejzásadnější je okamžitý upgrade operačního systému, což je samozřejmě důležité hlavně pro vývojáře i další „profíky“ ale i pro ty běžné uživatele, pro které jsou nejnovější verze podstatné. Další výhodou je fakt, že díky použití základního androidu bez specifických nadstaveb je mobil rychlejší. Má však i nevýhody. Protože právě nadstavba  nad klasickou platformu androida komfort více či méně vylepšuje a je cílem výrobců, kteří se tím odlišují od ostatních kteří používají totožný OS. Také výdrž baterie v testu patřila k horším, propad nebyl katastrofický- zhruba 12%  za vítězem. Celkově je Nexus  velmi dobrým řešením nejen pro ty pro ty, kteří se chtějí odlišovat, ale především pro uživatele, kteří chtějí  mít vše pod kontrolou a ne čekat až jim ten který výrobce milostivě umožní upgrade .

Výhody:  velmi rychlý jednojádrový model, výborný systém upgrade
Nevýhody: méně komfortní uživatelské prostředí
Hodnocení: 3   dobrý

  
Petr Řezáč   

 

                

 

 

     

¨

Jedno nebo dvě jádra. Mobily pod mikroskopem
Nové technologie vytvářejí z dotykových mobilů dobrá multimediální centra

Chytré mobilní telefony –
užiteční pomocníci i zábavní společníci

Neomezené SMSkování

Nokia E63 – telefon pro pohodlné psaní emailů

Emporia Life - mobil pro seniory