Vyšlo 1.7.2010

              E-mail

enší a střední firmy

Chytré mobilní telefony –
užiteční pomocníci i zábavní společníci

vyšlo i deníku Právo 1.7.2010

V minulosti se chytré mobilní telefony označovaly jako manažerské. Dnes už to neplatí, protože chytrý mobil poslouží opravdu každému při práci i ve volném čase. Tyto mobily navíc mohou i dobře zabavit. 

V prodejnách mobilních telefonů lze nalézt nepřeberné množství chytrých mobilů, v cenovém rozmezí od pár tisíc až po dvacet tisíc korun za Apple iPhone 3GS. Odlišují se nejen například množstvím funkcí, ale také především velikostí displeje. My jsme do testu zařadili jen ty telefony, které mají velký dotykový displej a dají se používat bez nutnosti platit za další služby kromě mobilního internetového připojení. Bez připojení k internetu totiž tyto mobily ztrácejí svoji chytrost a jsou často v mnoha ohledech horší než běžný mobil.

       

Všechny testované telefony, až na jednu výjimku – Nokii N97 mini – nemají hardwarovou klávesnici pro psaní textových zpráv a e-mailů. Klávesnice se zobrazuje pouze na displeji.

Kromě textových zpráv můžete z těchto mobilů vyřizovat i e-maily a číst si zprávy z internetu. Chytrý mobil si také pořiďte, pokud chcete mít k dispozici svůj kalendář a záznamy o tom, kde máte kdy být. Tyto informace je možné synchronizovat s počítačem nebo třeba s bezplatnými internetovými službami od Google.

Každý z testovaných chytrých telefonů má v sobě přijímač GPS. Díky tomu dokáže na mapě zobrazit aktuální polohu a navigovat vás. Profesionální navigace v mobilu ale nejsou samozřejmostí. Například již zmiňovaná Nokia N97 mini špičkovou navigaci má. U jiných mobilů se musíte spokojit s bezplatnou aplikací Google Mapy, která umí najít trasu a ukazovat vám, kde se na ní nacházíte, ale už vás neumí upozornit, kdy máte například zahnout doprava nebo jak dlouho pojedete rovně.

Při koupi tohoto typu telefonu se však musíte smířit s tím, že baterie příliš dlouho nevydrží. Při běžném používání nebude výjimkou, když některé modely budete  dobíjet i každý den. Proto je dobré si pro chytrý telefon pořídit nabíječku do auta a nejlépe i náhradní baterii. Je to daň za velké displeje a především rychlé připojení k internetu. V tomto ohledu je velmi rozporuplný Apple iPhone. Seženete k němu spoustu příslušenství, které pro jiné značky ani neexistuje, nicméně v iPhone nemůžete vyměnit baterii – telefon je možné otevřít pouze v servisu.

Jak jsme testovali

Přestože se u všech telefonů dají jednoduše porovnat jejich parametry a funkce, je to srovnání velmi složité. Mobil je dnes součástí naší osobnosti a o žádném z testovaných telefonů se nedá prohlásit, že by byl naprosto nevhodný – každý se hodí pro někoho jiného. Nicméně něco se porovnat dá poměrně dobře – jde především o funkčnost a komfort v porovnání s cenou. Důležité je i zda je jejich ovládání jednoduché, nebo vyžaduje-li delší studium návodu. Samozřejmostí pak je kvalita designu. Právě použitelnost a design jsou dnes tím hlavním, podle čeho si většina majitelů mobil vybírá.

Jednou z hlavních věcí, která rozhoduje o použitelnosti chytrého telefonu je také zvolený operační systém (platforma). Proto jsou také v testu dva zástupci jedné značky – HTC. Jeden telefon (HTC Desire) má totiž moderní a velmi populární Android, zatímco HTC HD Mini se nabízí s Windows Mobile, což je operační systém populární především ve firemní sféře a který dnes své pozice ztrácí.

Samostatnou kapitolou jsou ceny. My jsme pro potřeby tohoto testu použili základní ceny, za kterou si mobil může koupit každý, a to konkrétně u společnosti T-Mobile. Všechny mobilní telefony se dají koupit i levněji, ale k výhodnější ceně se budete muset operátorovi zavázat k minimální útratě po určitou dobu.

Všechny testované telefony budeme i nadále dlouhodobě testovat, abychom zachytili i zkušenosti s dlouhodobým používáním, možnosti rozšíření telefonů o nové funkce a aplikace a vliv ovladatelnosti a designu na efektivní využití chytrého telefonu.

Apple iPhone 3GS 32 GB       cena: 19 999 Kč

Rozměry: 115x62x12 mm
Hmotnost: 135 g
Displej – úhlopříčka: 3,5“
Displej – rozlišení: 320x480
Displej – počet barev: 16 mil.
Max. pohotovostní doba: 300 h
Max. provozní doba: 720 min
Podpora 3G (UMTS): Ano
Fotoaparát: 3 Mpx
Interní paměť: 32 GB
Paměťová karta: nepodporuje

Jednoznačně nejdražší telefon v našem testu. Je absolutně jedním  nejrozpornějších mobilů posledních let na světovém trhu. Jedni ho zbožňují, druzí mu nemohou „přijít na jméno“ ač ho přesto používají. Je současně  v této kategorii nejrozšířenější (včetně starší verze 3G).A to i přesto, že se svými konkurenty při srovnání parametrů a funkcí spolehlivě prohraje. Je typickým představitelem mobilu, který v testu může buď zcela propadnout či triumfálně zvítězit. Záleží pouze na tom, z kterého úhlu se na něj díváte.  Apple iPhone za svou popularitu vděčí především svému ovládání, které svou jednoduchostí a ergonomií své konkurenty stále o třídu převyšuje. Stále jde o mobil, který zvládne i bez návodu ovládat každý. Existuje pro něj také nejvíce doplňujících aplikací, ať už těch co jsou zdarma, nebo placených. Na druhé straně má takové „šílenosti“ jako je pevně zabudovaná baterie, kterou mohou vyměnit jen v servisu.

Výhody: Intuitivní ovládání, velké množství bezplatných i placených aplikací, velká interní paměť, velké množství příslušenství.
Nevýhody: Vysoká cena, nemožnost výměny baterie, nepodporuje paměťové karty.
Hodnocení:    dobrý

-----------------------------------------------------------------------------------------------

HTC Desire    cena: 11 499 Kč

Rozměry: 119x60x11,9 mm
Hmotnost: 135 g
Displej – úhlopříčka: 3,7“
Displej – rozlišení: 480x800
Displej – počet barev: 65 tisíc
Max. pohotovostní doba: 310 h
Max. provozní doba: 400 min.
Podpora 3G (UMTS): Ano
Fotoaparát: 5 Mpx
Interní paměť: 512 MB
Paměťová karta: microSD

Mobilní telefony s operačním systémem Android jsou dnes nejvážnějšími konkurenty telefonů Apple iPhone. HTC Desire se systémem Android patří k větším telefonům v našem testu, ale také k těm nejlepším telefonům, které jsme testovali. Vítězem testu se tento mobil nestal proto, že jsme našli ještě lepší, se stejným operačním systémem.
HTC Desire má příjemný design a díky systému Android se i dobře používá. Do telefonu si také můžete stáhnout velké množství dalších programů. Bohužel v České republice není možné  programy nakupovat – používat můžete pouze ty bezplatné. Kvůli tomu jsou majitelé tohoto telefonu ochuzeni například o špičkové navigace, které jsou nabízeny pouze za peníze. Nicméně i s HTC Desire nebudete o navigaci ochuzeni – existuje několik bezplatných alternativ, které ale nedosahují kvalit placených aplikací.

Výhody: Povedený design, vysoké rozlišení displeje, dobrá ovladatelnost telefonu, množství bezplatných aplikací.
Nevýhody: Nemožnost zakoupit si kvalitní aplikace, nižší výdrž baterie při větším množství současně spuštěných programů.
Hodnocení:   velmi dobrý

------------------------------------------------------------------------------------------------

HTC HD Mini  cena: 9 499 Kč

Rozměry: 103,8x57,7x11,7 mm
Hmotnost: 110 g
Displej – úhlopříčka: 3,2“
Displej – rozlišení: 320x480
Displej – počet barev: 65 tisíc
Max. pohotovostní doba: 340 h
Max. provozní doba: 435 min.
Podpora 3G (UMTS): Ano
Fotoaparát: 5 Mpx
Interní paměť: 384 MB
Paměťová karta: microSD

Kompaktní chytrý telefon s operačním systémem Windows Mobile od společnosti Microsoft. Po tomto telefonu by měl sáhnout každý, kdo plánuje synchronizovat mobilní telefon se softwarem od Microsoftu – přestože tuto funkčnost mají všechny telefony v našem testu, pouze HTC HD Mini je v tomto ohledu stoprocentní.

Nevýhodou systému Windows Mobile je horší ovladatelnost oproti jiným platformám (podobně jako u Nokie N97 mini). Displej je z testovaných telefonů nejmenší. A jeho využitelnost je i v některých případech podstatně nižší než například i u iPhonu. Pro platformu Windows Mobile existuje velké množství placených i bezplatných aplikací a to včetně navigačních programů (HTC HD Mini má GPS přijímač).

Výhody: Perfektní spolupráce se systémy Microsoftu, kompaktní provedení, velké množství aplikací.
Nevýhody: Horší ovladatelnost, malé rozměry displeje.
Hodnocení: uspokojivý

---------------------------------------------------------------------------------------------

Nokia N97 mini     cena: 11 999 Kč

Rozměry: 113x52,5x14,2 mm
Hmotnost: 138 g
Displej – úhlopříčka: 3,2“
Displej – rozlišení: 360x640
Displej – počet barev: 16 mil.
Max. pohotovostní doba: 320 h
Max. provozní doba: 430 min.
Podpora 3G (UMTS): Ano
Fotoaparát: 5 Mpx
Interní paměť: 8 GB
Paměťová karta: microSDHC

Zatímco Apple iPhone má spoustu fanoušků, kteří oceňují design a použitelnost, výměnou za méně funkcí a horší parametry, o Nokii N97 mini platí opak. Jde o telefon, který přestože je na trhu delší dobu, zaujímá první místa v tabulkových srovnáních. Nicméně zatímco u iPhone pochopíte po pár minutách, jak je používat – a to včetně pokročilejších funkcí – u N97 mini rozhodně budete muset číst návod.
To, co Nokii N97 mini od konkurentů odlišuje je hardwarová klávesnice. Je ukryta ve spodní části mobilu a funguje pouze tehdy, pokud je vysunuta. Tato klávesnice poskytuje majiteli největší jistotu při psaní, nicméně jako mechanická část může být potenciálním zdrojem potíží.
Další výhodou Nokie N97 mini je špičková navigace, která je majitelům telefonu k dispozici zdarma.  Podobné navigace jsou u konkurenčních telefonů k dispozici pouze v placené verzi.

Výhody: bezkonkurenční navigace
Nevýhody: malý displej,horší ovladatelnost
Hodnocení:  dobrý 

-------------------------------------------------------------------------------------------

Sony Ericsson Xperia X10     cena: 13 999 Kč

Rozměry: 119x63x13 mm
Hmotnost: 135 g
Displej – úhlopříčka: 4“
Displej – rozlišení: 480x854
Displej – počet barev: 65 tisíc
Max. pohotovostní doba: 415 h
Max. provozní doba: 600 min
Podpora 3G (UMTS): Ano
Fotoaparát: 8,1 Mpx
Interní paměť: 1 GB
Paměťová karta: microSDHC

Totéž, co jsme napsali o přístroji HTC Desire, se dá prohlásit i o Sony Ericsson Xperia X10. Nicméně tento Sony Ericsson je ještě lepší – displej je větší a má lepší rozlišení. Má lepší výdrž, větší interní paměť a nejlepší fotoaparát ze všech testovaných telefonů. Jde o nejvhodnější telefon, pokud se chcete věnovat přehrávání multimediálních souborů (video z internetu, filmy).
Díky operačnímu systému Android je telefon Sony Ericsson Xperia X10 rozšiřitelný o další aplikace – ale pouze o ty bezplatné. Společnost Google, která je autorem tohoto systému a která provozuje platformu, kde je možné aplikace získat, totiž zatím neumožňuje v České republice aplikace zakoupit. To pro vás znamená problém v případě, že chcete kvalitní placenou navigaci. Naštěstí je k dispozici několik bezplatných alternativ, které se ale oproti placeným verzím poněkud hůře ovládají a postrádají některé funkce.

Výhody: Velký displej, fotoaparát s vysokým rozlišením
Nevýhody: Nemožnost zakoupit si kvalitní aplikace, nižší výdrž baterie při větším množství současně spuštěných programů.
Hodnocení: vítěz testu  

--------------------------------------------------------------------------------------------

T-Mobile Pulse     cena: 7 799 Kč

Rozměry: 116x62,5x13,6 mm
Hmotnost: 135 g
Displej – úhlopříčka: 3,5“
Displej – rozlišení: 320x480
Displej – počet barev: 65 tisíc
Max. pohotovostní doba: 300 h
Max. provozní doba: 210 min
Podpora 3G (UMTS): Ano
Fotoaparát: 3,2 Mpx
Interní paměť: 192 MB
Paměťová karta: microSD

Jeden z nejlevnějších chytrých telefonů s operačním systémem Android. Jde ve všech ohledech o jednodušší telefon, s nižším výkonem a s displejem, který nedosahuje kvalit svých konkurentů v tomto testu. Díky operačnímu systému Android ale nabízí stejnou funkčnost, byť je pomalejší.  Mezi největší nevýhody tohoto telefonu patří nižší výdrž baterií a fotoaparát s horším rozlišením. To vám ale nemusí vadit, pokud budete využívat skutečně základní funkce, tedy přístup na internet a práci s e-maily, práci s kalendářem a používání GPS. Stejně jako u ostatních přístrojů se systémem Android platí, že kvalitní navigaci si nemůžete koupit, ale k dispozici je několik méně vybavených, ale použitelných bezplatných alternativ. I když tento model není vysloveně špatný nejhorší ohodnocení dostal pro špatný poměr cena výkon. V testu byl výrazně nejslabší, ale cenově není zas o tolik levnější než konkurence. Tento přístroj zakoupíte pouze v prodejní síti společnosti T-Mobile.

Výhody: Dobrá funkčnost
Nevýhody: Horší výdrž baterií, pomalejší telefon
Hodnocení:    nedoporučujeme

Rostislav Kocman  
Petr Řezáč   

 

                

 

 

     

¨

Neomezené SMSkování

Nokia E63 – telefon pro pohodlné psaní emailů

Emporia Life - mobil pro seniory