Lipno – stále nová překvapení


V posledních letech jsme si již zvykli na fakt, že rekreační středisko Lipno se rozvíjí nevídaným způsobem. Kdysi opuštěné břehy se proměnily v jednu z největších a nejkrásnějších „marín“ u nás. Ale k čemu je dobrá velká kapacita, která je výrazně využívána pouze v létě. A tak se již před několika lety pustili i do zásadního přebudování lyžařského střediska Kramolín, který s „novým Lipnem přímo sousedí. Již vloni bylo toto středisko velmi zajímavé. To co chybí  oproti největším našim sjezdovkách na výškovém rozdílu, to zde bohatě vynahradili v komfortem a pohodlím.

Nejuniverzálnější středisko 
nejen pro rodiny s dětmi.  

Již vloni byl Kramolín velmi sympatický některými prvky, které jinde chyběly. Letos však došlo k dalšímu velmi prudkému nárůstu možností jak strávit zimní čas. Zásadní změnou pro lyžaře je zlikvidování stařičké dvousedačky. Ta byla nejen letitá ale také unikátní. Jezdila s údolí přes vrchol  aby posléze pokračovala do protilehlého údolí. „Houpačka“ jak se jí zde říkalo byla sice zajímavá, ale svou kapacitou nestačila bouřlivě se rozvíjejícímu středisku. Letos jí proto vystřídala „evropská klasika“ čtyřsedačky  Dopelmayer. Jsou celkem tři. Dva nahradily houpačku a navíc byly posunuty, takže se horní konečné stanice posunuly o něco výše a dolní o něco níže, čímž byly prodlouženy i sjezdovky.  Třetí, čtyřsedačkový Dopelmayer pak nahradil bývalou kotvu. Vzrostla tak nejen výrazně kapacita celého střediska ale samozřejmě i komfort dopravy. Také nastupování se díky nástupním pojízdným pásům výrazně usnadnilo. Součástí dokončeného  apartmánového  domu  v těsném sousedství dolní stanice lanovky je i moderní samoobslužná restaurace. Velmi sympatický je fakt, že jak restaurant tak i apartmánový dům jsou ve velmi dobrých cenových relacích. Zatímco hlavní jídlo pořídíte okolo 80 Kč apartmán vychází na osobu kolem 520 Kč a to i v případě že je obsazen jedním hostem, větší apartmán vyjde na osobu levněji. S nákupem jídla se zde moc nemusíte trápit protože v sousedství je již dříve otevřená samoobsluha. 

Bruslení dovedené k dokonalosti

Na rozdíl od loňska jsme letos  přijeli na Lipno v době, kdy led byl tlustý skoro třicet centimetrů. V některých místech se po něm proháněly i automobily, které si již tradičně v mrazivých dnech po ledě zkracují cestu na druhou stranu jezera. Ani největší strašpitelé se tak neobávali, že skončí pod hladinou. A bruslící dráha  z Lipna do Frymburku s několika dalšími odbočkami a největším českým udržovaným „oválem“ je dalším superhitem této lokality. Každý den tu vyjíždějí stroje k úpravě ledu a udržují odmetenou dráhu po celé cca 18 ti kilometrové trase. Tu a tam jsou plácky, kde se hraje hokej. Po ledu jezdí maminky s kočáry stejně jako děti či důchodci. Mimo stopu trénují běžkaři. Úžasná atmosféra. A když k tomu ještě bydlíte v Maríně Lipno, či v podstatně klidnější Loděnici Lipno, tak jako my, tak se v době kdy sami nesportujete můžete koukat  na tuto nádhernou scenérii přes skleněnou stěnu svého apartmánu jen pár metrů od jezera, obklopení příjemným praskáním dřeva v roztopeném krbu. Nebo můžete udělat pár kroků do klubové restaurace Loděnice a sledovat totéž při drinku nebo obědě. Ubytování v apartmánu v Loděnici Lipno pořídíte za cca 700 Kč za osobu.


Čištění bruslařské dráhy


Apartmány v Loděnici Lipno

Nová Arena Lipno
Nejen zimními sporty živ je lyžař 

Loděnice Lipno má však ještě další výhody, nejen bruslení a překrásný výhled z luxusních apartmánů. V jejím těsném sousedství byla nedávno otevřena víceúčelová sportovní hala. Aréna Lipno, jak se jmenuje je velkorysá, příjemná a doplňuje možnost vyžití se na Lipně téměř k dokonalosti. Dva tenisové kurty s velmi kvalitním „kobercem“ se vsypaným granulátem umožňují nejen skluz, čímž šetří nohy tenistů, ale také usnadňují kontrolu míčů díky zanechané stopě. Právě těmito vlastnostmi a podobným odskokem se podobá antukovým dvorcům. Hale nechybí ani dva kurty na Squash,  hřiště na badminton, stoly na stolní tenis dětské hřiště pro nejmenší, či čtyři kvalitní bowlingové dráhy. Celý komplex doplňuje stylová restaurace půlkruhového  tvaru, jak jinak než s úchvatným panoramatickým výhledem na Lipenské jezero. 

      

Tento areál je asi to jediné, co na Lipně chybělo. Naopak plavecký bazén zde již delší dobu funguje a lyžařské permanentky jsou často kombinovány právě s bezplatnou relaxací právě v bazénu. Celý tento sportovní potenciál je relativně velmi citlivě řešen . Na jedné straně je dostatečně kompaktní tak, aby se návštěvy jednotlivých středisek daly provozovat  třeba pěšky či na běžkách bez použití auta. Na druhé straně se nejedná o zástavbu s nedostatkem volného prostoru. Na rozdíl od některých tradičních českých rekreačních středisek se ukazuje, jak velkou výhodou je stavění na zelené louce. Tedy možnost promyslet všechny návaznosti bez zásadního omezení. Domyslet všechny souvislosti. S trochou nadsázky Lipno je taková malá česká „Brasilia“ /nejde o velikost ale o systém/. I když nebylo budováno v pralese tak jako brazilské hlavní město, také vzniklo tam kde před tím nebylo „nic“ tedy pouze lesy a pole.Lipno se  stává nejen moderním  lyžařským střediskem, ale také zcela nejuniverzálnějším zimním rekreačním  střediskem s obrovským potenciálem komfortního ubytování,  značným množstvím kvalitních služeb a na rozdíl od letního období /kdy ceny „kazí“ především tisíce bohatších holanďanů/ je tu v zimě překvapivě levně. Příjemné jsou nejen ceny permanentek, ale i většiny služeb. 

   
Petr Řezáč    
foto Petr Řezáč    

Kramolín u  Lipna- Lyžování a excelentní bruslení (vyšlo v lednu 2008)

 

 

         Z obsahu