Zimní dovolená - díl 3. 
Kramolín u  Lipna- Lyžování a excelentní bruslení

Vyšlo i v Lidových novinách 23.1. 2008

Jestliže každé zimní středisko je něčím typické, pak u lipenského Kramolína je to jeho těsné sousedství s Lipenským jezerem. Zatímco jinde, když vás přestane bavit lyžování, můžete ze zimních sportů provozovat snowboard či třeba sáňkovat, tady máte o jednu excelentní zábavu navíc. A opravdu unikátní. Ošetřenou a přebroušenou dráhu pro bruslení po jezeře dlouhou neuvěřitelných dvanáct kilometrů. Bez problému si tak můžete skočit na bruslích třeba do Frymburku a přitom se obdivovat nádherné přírodní scenérii.


Pohled z Jezerní sjezdovky na apartmány Marina Lipno a zamrzlé jezero s vyfrézovanou bruslařskou dráhou.

Není to však jediná zvláštnost toho pozoruhodného zimního a zároveň i vyhlášeného letního centra. Další „vychytávkou je například sedačková lanovka, která jezdí „zezdola“ dolů. Tedy nikoliv, jak by se na první pohled mohlo zdát na kopec a zpět, ale na kopec, na druhou stranu kopce, opět na kopec a teprve pak zpět. „Houpačka“, jak jí tu místní nazývají, by byla výborná pro „okružní jízdu“, avšak to zatím drážní předpisy nedovolují a tak ať jedete odkud chcete nahoře musíte vystoupit. A do třetice - přestože se Kramolín velikostí nemůže rovnat s našimi největšími lyžařskými středisky, má ještě jeden primát. Nejmodernějí Fox park, tedy zařízení pro výuku a zábavu těch nejmenších lyžařů. Děti mají ve svém parku i pojízdný chodník. Dítě i instruktor nastoupí na gumový pás a aniž by se museli držet, poklidně stoupají do kopce. Zvláště u začínajících dětí tak odpadává strach z kotvy či jiného druhu transportu a vše se odehrává v příjemném poklidu. 

Lipno nad Vltavou – neuvěřitelný rozvoj

Pokud jste tuto obec, která leží kousek nad přehradní hrází Lipna, za posledních deset let nenavštívili, tak se vám nebude chtít věřit. Dříve byla zašlá s pár ošklivými domy. Na Kramolíně, kopci nad obcí (899 m), se sice také lyžovalo, ale nikdo to nebral moc vážně. Vzpomínáme si zhruba na rok 1994, kdy jsme  navštívili tuto oblast. Stáli jsme s tehdejším (i dnešním) starostou Zdeňkem Zídkem kousek za obcí, kde byl jen les a jeho pohyb rukou připomínal dirigenta při interpretaci vrcholného díla když  říkal: „Tak tady bude stát náměstí se širokým bulvárem a obchody, tady apartmánové domy, tady co vidíte ten rozestavěný dům uděláme největší českou marínu,  tady z postavíme sedačkovou lanovku na Kramolín, tam bude Aquaworld, postavíme stezky pro cyklisty, jo a támhle vzadu bude golfové hřiště a pod ním   jachetní klub, všechny domy v obci zrekonstruujeme, stavby budou architektonicky zapadat do okolního prostředí“.  Ne že by se to dobře neposlouchalo, ale moc jsme nevěřili. Dnes je tu vše o čem hovořil a stále se zde vymýšlejí nové možnosti. Důkazem je například bruslařská dráha. Obavy z tloušťky ledu mít nemusíte. Lipno zamrzá díky své vyšší poloze, velké rozloze a malé hloubce velmi kvalitně a dle statistik každý rok (kromě loňského). Teď je led silný 25 cm.

Osm sjezdovek

Kramolín je sice menší, ale  moderní skiareál, ve kterém si velmi dobře zalyžujete ať jste začátečník či ostřílený „kárvista“. Nemusíte mít starost, že nebude sníh, protože je 100% zasnězován automatizovanými sněhovými děly. Nezapomnělo se na snowboardový park a ani na děti, pro které je tu nejlepší lyžařské hřiště v ČR. Za poslední čtyři roky se skiareál hodně rozrostl. Lyžovat můžete na osmi velmi dobře upravených sjezdovkách, nahoru vás vyveze lanovka nebo čtyři vleky.  U nástupní stanice lanovky u mariny je nové Sportcentrum s restaurací a službami, nejmodernější půjčovnou a servisem lyží jaké jsme v ČR ještě neviděli, lyžařskou školou, obchody a novými apartmány za velmi slušné ceny. Pokud si na Kramolín koupíte pětidenní pernamentku, tak dva dny můžete lyžovat i v 50 km vzdáleném rakouském středisku Hochficht.


Půjčovna ve Sportcentru je velkorysá a supermoderní.

Na Kramolíně jsou i velmi sympatické ceny a to jak pernamentek, tak i občerstvení, jídla pití. Například v samoobslužné restauraci, přímo na sjezdovce - " U Šumavského Yettiho" dostanete polední menu za 69 Kč.

Moderní apartmány

Na rozdíl od většiny  jiných českých lyžařských středisek v Lipně nad Vltavou převládá ubytování především v apartmánech. Všechny jsou nové, krásné, kompletně a moderně zařízené, ale přesto každý provozovatel nabízí něco trochu jiného. Obrovská ubytovací kapacita apartmánů není v zimě stoprocentně využita, proto se nemusíte obávat přeplněných sjezdovek.  Apartmány v Marině Lipno využívá především holandská klientela, českou tu také vítají. Umístěny jsou u jachetního přístavu a pár metrů od lanovky na Kramolín. Další nové apartmány najdete ve Sportcentru u nástupní stanice lanovky. Ty jsou o něco levnější, ale také jednodušší. 


Z apartmánu v Loděnici Lipno je krásný výhled na zamrzlé jezero.

My jsme pro své ubytování zvolili krásné apartmány v Loděnici Lipno, která je vzdálená asi 0,5 km od Mariny Lipno a nástupní stanice lanovky. V Loděnici je klid a nádherný výhled z prosklených teras na zamrzlé jezero. Stačí jen pro zapálit oheň v krbových kamnech a je vám skvěle. Apartmány disponují kabelovým připojením k internetu, mají luxusně vybavené kuchyňky a pokud nevyužijete služeb restaurace, tak pohodlně nakoupíte v místním novém, velmi dobře zásobeném marketu.
Ubytování v loděnici je komfortní, s možností využití mnoha služeb, např. místní tělocvičny, vodáckého klubu, sportů na pláži atd.
Apartmánové domy v Loděnici Lipno.

Ceny:

Ubytování

cena za apartmán pro 2-4 dospělé osoby / noc / hlavní sezona

Apartmány Loděnice Lipno – 2 338 Kč

Apartmány Sportcentrum Lipno – 1 600 Kč

Apartmány Marina Lipno – 2 100 Kč – 2 800 Kč – podle umístění

Lyžování na Kramolíně v hlavní sezoně  dospělý/ dítě 6-12 let

1 den – 470 Kč / 330 Kč

2 dny – 890 Kč / 630 Kč

5 dní – 1 890 Kč / 1 330 Kč

Fox Park 1 den 140 Kč / 100 Kč

5 dní – 3 dny Kramolín + 2 dny Hochficht 2 250 Kč / 1 560 Kč

   
Petr Řezáč    

foto Petr Řezáč    

 

 

         Z obsahu