Travel Test    Home | Zprávy | Tipy a Triky | Služby | Letní dovolená | Zimní dovolená

Vážení čtenáři,

dovolte nám, abychom vás přivítali na stránkách nového serveru TravelTest. Nechceme být vyčerpávajícím zdrojem informací o cestování a možnostech dovolené, ale rádcem a pomocníkem na cestách.

Nabídka cestovních kanceláří je velmi široká, stejně jako je spousta míst, kam byste se možná rádi podívali. Jenže v katalozích cestovních kanceláří, stejně jako v průvodcích, nenajdete všechno. Řídit se nemůžete ani podle propagačních fotografií. Z vlastní zkušenosti jistě nejlépe víte, že nejlepší radu vám může dát ten, kdo již na místě byl nebo cestu absolvoval. Jenže není v silách jednotlivce, aby navštívil a prožil všechno.

Proto je tady TravelTest. Naše články a rady vycházejí z osobních zkušeností a zážitků našich redaktorů a spolupracovníků. Nepíšeme o všem, ale zato doufáme, že se na naše informace můžete spolehnout. Snažíme se dát přednost kvalitě před kvantitou.

Věříme, že vám informace z TravelTestu budou prospěšné a užitečné.

Vaše redakce

        

Zajeďte si  odpočinout do Egypta

Pokud neholdujete zimním sportům a při vyslovení slova sníh dostanete deprese, měli byste uvažovat o zimní dovolené na jihu. Pro nás středoevropany je jednou z nejzajímavějších destinací Egypt, kde je i v lednu podobné klima jako u nás v červenci.

Příjemné teploty okolo 25 stupňů ve stínu, jen o něco chladnější moře a především neuvěřitelný klid a pohoda. Kdybyste chtěli charakterizovat Egypt v zimních měsících, asi nenajdete vhodnější přirovnání. Tato africká země se stává oblíbeným cílem nejen letních, ale v poslední době i zimních cest našich turistů. Důvod je nasnadě – v prosinci si už nemůžete moc vybírat a tak chcete ležet na pláží v plavkách, můžete se prakticky rozhodnout jenom pro Egypt či Kanárské ostrovy.
Průměrné denní teploty se v Egyptě pohybují v našich zimních měsících okolo 25 stupňů ve stínu. I v nejchladnějším únoru a začátku března denní teplota neklesá pod 20 stupňů a podobné hodnoty vykazuje i teplota moře. V noci je to už o poznání horší a tak pokud nevyhledáváte pobyt v prostředí „teplém“ 15 až 18 stupňů, měli byste mít v kufru i rozumný svetr či bundu. Bavíme se samozřejmě o podmínkách ve dvou nejvyhlášenějších letoviscích – Hurghadě a Sharm el-Sheikhu. Počasí v Káhiře je v tomto období horší, bývá mnohem častěji zataženo a především teploty jsou přibližně o 5 stupňů nižší. I když v prohlídce egyptského muzea by vám to nemělo vadit.

Do Egypta v létě nejezděte

Zkušenější návštěvníci Egypta vám potvrdí, že zimní období je ideální pro prohlídku egyptských památek. To že cestujete na jih totiž vnímáte velmi intenzivně. Zvláště v poušti a vyprahlých památkách na vás nebude teplo působit nejlépe. V létě dosahují teploty v jižních oblastech Egypta až padesátistupňových hodnot. Pokud cestujete za památkami s místní cestovkou, připravte se na neustálý spěch a stres. Autobus bývá obvykle klimatizovaný, ale o to větší teplotní šok zažijete po vystoupení. Tato kombinace extrémních teplot se suchem může znamenat pro starší a obecně méně odolné lidi závažné zdravotní riziko.

Návštěva starých památek v zimních a částečně i v podzimních a jarních měsících má ještě jedno kouzlo. V Egyptě je v této době obecně méně turistů. Kromě pocitu většího prostoru to u většiny obchodníků se vším možným znamená trošku nižší ceny než v sezóně. I když ti nejzkušenější prodavači vás natáhnou naprosto stejně v sezóně i mimo ni.

Egypt není na týdenní pobyt

Pokud chcete mít z dovolené v Egyptě dobrý pocit, rozmyslete si už při nákupu zájezdu, co vlastně od dovolené očekáváte. Připravte se na to, že týdenní dovolená je jenom ztráta času – samozřejmě pokud si pod dovolenou nepředstavujte něco, co velmi připomíná prodloužený víkend. Většina jedinců už záhy po příletu do Egypta přistoupí na místní filozofii, která by se dala česky vyjádřit slovy to chce klid!. Egypťané mají na všechno čas a všechno řeší pomalu a pokud možno rozvláčně. Jediné, co dokáží velmi rychle, je ztratit se, když tuší, že budou muset něco velmi rychle udělat.

Jestliže od návštěvy Egypta neočekáváte nic jiného, než že se trošku opálíte, zaplavete si v moři a zašnorchlujete si u dokonalých korálových útesů, potom by vám týden zřejmě mohl stačit. Zájemci o historii by si ale měli pořídit delší než týdenní zájezd. Například pro poměrně obsáhlou prohlídku Sinajského poloostrova, kde toho opravdu na egyptské poměry moc není, vám bude jedenáctidenní zájezd stačit tak akorát. Pro putování po památkách na jihu Egypta je čtrnáctidenní zájezd rozumné minimum.

Rozhodně nepočítejte s tím, že dokáže zkombinovat pobytový a poznávací zájezd. Za pár dnů toho rozhodně moc neuvidíte a to je v tomto případě škoda. Rozhodně byste si měli zpříjemnit poznávací zájezd několika dny na pláži, ale ne obráceně. Pobytové zájezdy si mnohem lépe zpestříte spíše zábavními než poznávacími výlety. Egypt je zkrátka předurčený k několika návštěvám. Když si je dobře naplánujete, budete spokojeni. V opačném případě to pro vás bude jenom krátký odpočinek u moře spojený s hektickými výlety za památkami, o kterých si toho moc nezapamatujete. To ale můžete mít kdekoliv jinde a levněji.

 Rostislav Kocman