Hobby a domácnost

Výkonné pily pro náročnou práci

Aktualizováno: 10.03.2017

Farmářky

Používají se především pro přípravu dřeva na topení a zvládnou větší zatížení. Můžete s nimi prořezávat větve nebo kácet menší stromy. Pily farmářské kategorie jsou dostatečně výkonné a majitelé rodinných domů se zahradou se bez nich těžko obejdou.
Do tohoto testu jsme zařadili pily o objemu cca 50 cm3 a výkonu 2,4 až 2,6 kW.

Jak jsme testovali

Při testu jsme především sledovali pily při práci. Posuzovali jsme především jak řežou i při větší zátěži, zda drží otáčky, či zda nadměrně nevibrují. To je při delší práci velmi důležité. Se zahlcující se pilou musíte řezat podstatně déle a práce je pomalejší. Vibrující a těžký stroj vás také brzy unaví. Důležité pro nás bylo i technické zpracování a uživatelský komfort. Všechny stroje měly při testu stejné podmínky, řezali jsme stejné dřevo – měkké i tvrdé. Pily jsme sledovali jak v jednodušším příčném řezu – zde jsme řezali kuláky o průměru cca 30 cm, tak i v řezu podélném, opět na měkkém i tvrdém dřevu. V testu nechybělo ani prořezávání silných větví ovocných stromů nebo například zpracování kmenu o průměru 60 cm. Zde se ukázalo, jak pila pracuje v jiném postavení než standardním. V testu jsme používali pily v konfiguraci takové, jak jsou prodávány. Neměli jsme tedy žádné zvláštní požadavky na lišty, či řetězy.
Důležitá je samozřejmě i konstrukce pily a použité komponenty. Posuzovali jsme technické zpracování, které je pro dlouhou životnost stroje velmi důležité. Motory benzinových pil pracují ve velmi vysokých otáčkách a jednotlivé součásti jsou tak vystavovány extrémnímu namáhání. Na kvalitu použitých materiálů jsou proto kladeny velmi vysoké nároky. Pila musí něco vydržet. Nesmí se „rozsypat“ po 2 sezónách používání. S tím souvisí také správné seřízení pily před uvedením do provozu, kterým se předejde mnoha zbytečným problémům, vyplývajících z neodborného zásahu uživatele.