Hobby a domácnost

Multifunkční tablety do myčky. I bezfosfátové myjí dobře.

Aktualizováno: 28.02.2014

Mytí nádobí nebývá u drtivé většiny uživatelů oblíbenou činností. Zbavit se této nepříjemné práce lze velmi jednoduše, a to používáním myčky na nádobí. Nejenže ušetříte spoustu času a zbavíte se nepříjemné práce, ale budete mít i stále uklizenou kuchyň bez špinavého nádobí. Také ušetříte za vodu a energie. Myčka nádobí v porovnání s ručním mytím nádobí pod tekoucí vodou ušetří téměř 60% vody.
Navíc, při ručním mytí nádobí stěží docílíte tak kvalitního výsledku a lesku, jako při strojovém mytí.   Pokud myčku máte, či uvažujete o jejím pořízení, pak možná přemýšlíte i o tom, jaké mycí prostředky budete používat. Náš trh nabízí širokou škálu přípravků pro mytí nádobí v myčkách. Prášky, leštidla, soli, gely i tablety, a to v různých cenových relacích.
V tomto testu jsme se zaměřili na multifunkční tablety pro mytí nádobí v myčkách, které již obsahují minimálně sůl pro měkčení vody a leštidlo pro lesklé nádobí. Pro dosáhnutí optimálních výsledků mytí výrobci přidávají do tablet i další složky Například bělidla a aktivátory bělení, které zajišťují odstranění skvrn od čaje, kávy či ovoce. Enzymy, které štěpí ve vodě nerozpustné molekuly škrobů a bílkovin, tenzidy snižující povrchové napětí vody. Tak dochází k rozpuštění tuků a rozptýlení nerozpustných nečistot. Často je přidávána i aromatická látka, která překrývá nepříjemné pachy.
Při použití těchto tablet při mytí v měkké vodě již nemusíte přidávat do zásobníků myčky sůl ani leštidlo a vaše nádobí by mělo být dobře umyté.

Jak jsme testovali
Tablety jsme standardně nakoupili v běžné prodejní síti – v drogeriích i marketech. Test probíhal po dobu tří měsíců v domácnostech vybavenými moderními myčkami, což nám také umožnilo všechny tablety otestovat v místech s různou tvrdostí vody. V praxi jsme tedy vyzkoušeli, jak tablety myjí nádobí ve vodě měkké, středně tvrdé a tvrdé. Tvrdost vody jsme zjišťovali u dodavatelů vody a kontrolovali pomocí testovacích proužků. U všech myček nebyla doplněna v zásobnících sůl ani leštidlo. Při testu byly pravidelně kontrolovány a čištěny filtry.
Testovali jsme při plném standardním provozu vícečetných domácností, zatěžkávací zkouškou bylo i období vánočních a novoročních svátků. Navíc bylo do všech myček vkládáno uměle zašpiněné nádobí. Například sklo se zaschlou pomerančovou šťávou, porcelánové misky s naschlými vločkami, jogurtem, nerez hrnce s připáleným mlékem, mastné pánve se zbytky vajec, skleněné i plechové pekáče s napečenými zbytky.
Pro mytí tohoto nádobí jsme používali programy delší, určené pro smíšené nádobí s vyšší teplotou mytí – 55-700C. Zkoušeli jsme ale i kratší programy (rapid kolem 45 – 60 min) pro málo našpiněné nádobí i programy s teplotou vody 40 0C. Zde je však nutné dodat, že výrobci většinou upozorňují, že při mytí pod 500C nemusí být dosaženo optimálních výsledků.
Po ukončení mycích cyklů jsme vždy sledovali jak je nádobí čisté a lesklé, zda na nerezu a skle nezůstávají šmouhy nebo kapky.
Do testu jsme zařadili i tablety více šetřící životní prostředí, tedy bezfosfátové (tuto informaci najdete v nápisu o složení výrobku, který musí být uvedený na obalu). Fosfáty se podílejí na nežádoucím ozeleňování vodních toků a ploch. Docela nás překvapilo, že i tyto tablety dosáhly v testu velmi dobrých výsledků. Překvapením byly i některé levné tablety z řetězců, které se bez problému vyrovnaly dražším výrobkům známých značek.

Jak dosáhnout čistého nádobí v myčce
Samozřejmě je důležité použití kvalitního mycího prostředku. Výsledek práce stroje, ale ovlivňují i další faktory. O myčku je potřeba se pravidelně starat. Udržovat v čistotě odtokové filtry, protože pokud voda špatně odtéká, tak nádobí čisté nebude. Je potřeba znát i tvrdost vody, protože při mytí v  tvrdé vodě je kvalita mytí horší a na skle i nerezu jsou vidět bílé skvrny a šmouhy. Pokud je u vás tvrdá voda, pak je nezbytné používat sůl, a to i pokud používáte multifunkční mycí prostředky s obsahem soli.  Od určité tvrdosti vody je nutné sůl naplnit do zásobníku v myčce. Informaci, kdy je nutné použít navíc sůl najdete v návodu k použití mycího prostředku. Čím je voda tvrdší, tím častěji je nutné doplňovat zásobník soli, která také myčku chrání před usazováním vodního kamene. Vždy je také nutné dbát na správné vkládání nádobí do stroje a také dávat pozor, aby nebyla blokována odstřikovací ramena.

Uvedené ceny jsou za balení v době nákupu. U některých značek z testu je výhodné sledovat různé prodejní akce, či nakupovat větší, o něco cenově výhodnější balení.

Denkmit nature (Dm drogerie)

Cena: 109 Kč
#
 • Hmotnost obsahu: 535,5 g
 • Počet tablet v balení: 30 ks
 • Cena za tabletu: 3,60 Kč
 • Bez fosfátů

Nenápadná malá krabice, která zákazníka v obchodě asi neupoutá. Přesto obsahuje 30 velmi dobře funkčních tablet. Vrchní přebal na první pohled neupozorní, že se jedná o tablety multifunkční. Když jsem tuto krabičku viděla zařazenou mezi ostatními testovanými, tak jsem myslela, že byla koupena omylem. Zásadní informace v češtině, a to spíše v úsporné formě, si přečtete až na zadní straně přebalu. Tablety s funkcí soli a leštidla jsou zabaleny v rozpustné folii a do myčky se vkládají i s přebalem. I u tohoto typu ekologické tablety výrobce garantuje zářivý lesk, ochranu skla před korozí a před vodním kamenem a také doporučuje používat tablety za nižších teplot. Při praktických zkouškách jsme zjistili, že tablety velmi dobře myjí a leští nerezové nádobí.  Například zašlé nerezové hrnce se při použití těchto tablet vyloženě rozzářily. V měkké a středně tvrdé vodě jsme zaznamenali i velmi dobrý výsledek mytí skla. To bylo také lesklé bez našedlých skvrn, v tvrdší vodě bylo již nutné pro výborný výsledek přidat sůl. Horší funkci jsme zaznamenali při kratším mytí. Odmáčení u napečenin a naschlých zbytků vloček nebylo zcela dokonalé.

 • šetří životní prostředí
 • tablety dobře myjí v měkké a středně tvrdé vodě
 • lesk skla i nerezu
 • hůře si poradí s naschlými potravinami a při kratším mytí
Hodnocení:
# # # # # dobrý

Somat Gold (Billa)

Cena: 149,90 Kč
#
 • Hmotnost obsahu: 456 g
 • Počet tablet v balení: 24 ks
 • Cena za 1 tabletu: 6,25 Kč
 • Fosfáty: >30%

Tablety s velmi masivní reklamou, která říká, že jsou nejúčinnější v České republice. Zákazník si na krabici může přečíst, že jedna tableta zvládne deset funkcí najednou – aktivně odmáčí, myje, oplachuje, chrání před usazeninami vodního kamene, odstraňuje skvrny a extra zapečené zbytky, chrání myčku, chrání sklo před korozí, zajišťuje lesk nerezového nádobí a další vlastnosti. Test ukázal, že tyto tablety opravdu myjí nádobí dobře. Poradí si s připáleným mlékem, zaschlými ovesnými vločkami i mastnotou. Nerezové nádobí i sklo je čisté a lesklé. To však platí, pokud je voda měkká až středně tvrdá a používáte-li delší mycí program s vyšší teplotou. U tvrdé vody nad 140 Dh výsledky tak dobré již nejsou. Na skle se začínají objevovat bílé šmouhy. Výrobce ale doporučuje přidávat sůl až při velmi tvrdé vodě nad 210 Dh. Při mytí skla kratším mycím programem s nižší teplotou se občas tableta nerozpustila celá.

 • při dlouhých programech s vyšší teplotou vody (např. program pro smíšené nádobí) výborně myje a odmáčí i připáleniny
 • sklo i nerezové nádobí je čisté a lesklé
 • odstraňuje skvrny od čaje
 • při kratších programech s nižší teplotou se tableta občas nerozpustí celá a výsledek mytí je horší
 • vyšší cena
Hodnocení:
# # # # # dobrý

Claro vše v 1 (Tesco)

Cena: 179,90 Kč
#
 • Hmotnost obsahu: 570 g
 • Počet tablet v balení: 30 ks
 • Cena za 1 tabletu: 6 Kč
 • Bez fosfátů a chlóru

Bezfosfátové tablety s aktivním kyslíkem pro snadné odstranění zaschlých zbytků potravin, dle informací na přebalu by měly chránit sklo, zajistit lesk nerezu a dobře mýt i při teplotě 500C. Tablety jsou jednotlivě balené v rozpustné folii, přebal tedy není nutné odstraňovat. Výrobce doporučuje doplnění soli do zásobníku v myčce pokud máte vodu tvrdou, tedy od 14°dH. V běžném každodenním provozu se tablety v testu osvědčily. Sklo bylo dobře umyté, lesklé a beze šmouh, na nerezové nádobí jsme také nezaznamenali žádné šmouhy. Hůře se tento prostředek vypořádal se skvrnami od čaje. Ty byly po umytí na okrajích bílých porcelánových hrnečků lehce zřetelné. Připálené mléko na dně hrnce bylo odstraněno vcelku uspokojivě, zde ale drobné kousky napálenin zůstaly a bylo třeba ještě ruční domytí dna. Také z porcelánových misek nebyly zcela zlikvidovány drobné zbytky naschlých ovesných vloček, a to i při programech s vysokými teplotami pro intenzivní mytí. Zdá se, že tyto tablety se o něco hůře vypořádávají s napečeninami a extrémně zaschlými zbytky, ale pro běžný provoz je lze bez problému doporučit.

 • menší zátěž pro životní prostředí
 • velmi dobře myjí v každodenním provozu
 • lesklé sklo bez usazenin
 • lesklý nerez
 • hůře odstraňuji napáleniny a extrémně zaschlé zbytky
 • zůstávají skvrny od čaje
 • vyšší cena
Hodnocení:
# # # # # uspokojivý

W5 All in 1 (Lidl)

Cena: 109 Kč
#
 • Hmotnost obsahu: 760 g
 • Počet tablet v balení: 40 ks
 • Cena za tabletu: 2,73
 • Bez fosfátů

Tablety podle výrobce vyčistití dokonale a šetrně nádobí všeho druhu a to bez přidaných fosfátů. Zajistit by měly zářivý lesk skla i nereze díky vysoce účinnému leštidlu. Tablety by také měly chránit myčku před vodním kamenem. V testu jsme se přesvědčili, že tablety jsou schopné umýt bez problému znečištěné sklo, porcelán i nerez. Sklenice jsou po umytí v měkké vodě čisté a lesklé. Tableta si dokáže poradit s napečenými zbytky jídel, s mastnými hrnci i zaschlými zbytky. Po dlouhodobém používání se ale na nerezovém nádobí tvoří zahnědlé mapy a nerez ztrácí lesk. Tento nedostatek lze, dle našich zkušeností, odstranit přidáním soli do zásobníku myčky. Dle návodu je doporučeno přidávat sůl, až pokud máte vodu velmi tvrdou (od 21°dH), ale dle našeho názoru je pro lepší výsledek přidávat sůl od nižšího stupně tvrdosti vody. Tablety se osvědčily i při použití programu pro rychlé mytí. Velmi příznivý je i poměr ceny a výkonu.

 • šetří životní prostředí
 • velmi dobrý výsledek mytí
 • poradí si s naschlými zbytky
 • lesklé sklo
 • dobrý oplach
 • výborný poměr cena/výkon
 • na nerezi se po delším používání objevují nahnědlé skvrny – vhodné přidat sůl
Hodnocení:
# # # # # velmi dobrý

Finisch Quantum (Tesco)

Cena: 489, 90 Kč
#
 • Hmotnost obsahu: 1092 g
 • Počet tablet v balení: 60 ks
 • Cena za tabletu: 8,17 Kč
 • Fosfáty: > 30%

Vítěz testuTablety s funkcí 9 v 1 by dle deklarovaných parametrů měly odstraňovat silné nečistoty, mastnoty a skvrny od čaje, leštit, chránit a čistit myčku. Rozpustný obal tablety obsahuje složky v práškové a gelové formě. V testu si tento mycí prostředek vedl velmi dobře, a to, na rozdíl od ostatních testovaných, i při mytí v tvrdé vodě. Na skle nezůstávaly bílé šmouhy a bylo lesklé. Totéž platilo pro nerezové nádobí. I s funkcí odmáčení jsme byli spokojeni. Tablety si poradily s naschlými potravinami i napečeninami. Misky zašpiněné zaschlými vločkami s jogurtem jsme z myčky vyndávali perfektně umyté, totéž platilo i pro nerezové hrnce s připáleným mlékem, mastné a silně zašpiněné nádobí  i pekáče po dlouhém pečení.  Tablety se dobře rozpouští a  jsou dobře funkční a při kratších mycích programech. Při nákupu tablet se nám nepodařilo v obchodech koupit malé balení s obsahem kolem 20 tablet, pouze větší, tedy více ekonomické.

 • dobrý výsledek mytí i v tvrdé vodě (do 210dH)
 • lesklé sklo i nerez
 • kvalitní funkce odmáčení i oplachu
 • dobře umyté nádobí i při kratších programech
 • vysoká cena
Hodnocení:
# # # # # vítěz testu

Jar Platinum All in 1 (Albert)

Cena: 186 Kč
#
 • Hmotnost obsahu: 337 g
 • Počet tablet v balení: 20 ks
 • Cena za tabletu: 9,30 Kč
 • Fosfáty: > 30%

Kapsle Jar Platinum se vyznačují odlišnou konzistencí než ostatní námi testované tablety. Obsahují práškové a tekuté složky a do myčky se vkládají včetně folie. Balené jsou v uzavíratelném plastovém obalu. U těchto tablet výrobce na přebalu deklaruje kromě dalších vlastností i neuvěřitelnou čistotu nádobí, lesk a zářivé sklo. Zaručuje i perfektně umytou myčku. Při praktických zkouškách se výsledná čistota nádobí nijak neodlišovala od ostatních testovaných tablet, které vykazovaly dobré výsledky mytí v měkké a středně tvrdé vodě. Jarové kapsle dobře umyly a naleštily sklo, poradily si s naschlými vločkami i spečeninami, ale hrnec s připáleným mlékem dobře umytý nebyl. V domácnosti s tvrdou vodou již sklo zářivě lesklé nebylo, zůstávaly šedé šmouhy. Také jsme nezaznamenali žádnou větší čistotu myčky ani odtokových filtrů, než u ostatních. Po závěrečném oplachu a sušení zůstávaly na nádobí, především na nerezu nestečené kapky. Kapsle mají výrazné aroma, velmi podobné klasickému jaru a po otevření myčky je cítit výrazná vůně, což na uživatele působí, jako kdyby nebyl oplach dostatečný.

 • dobré výsledky mytí v měkké a středně tvrdé vodě
 • výrazná vůně
 • nutné použít sůl při nižší tvrdosti vody než je doporučená
 • horší oplach
 • vyšší cena
Hodnocení:
# # # # # uspokojivý