Hobby a domácnost

Multifunkční tablety do myčky. I bezfosfátové myjí dobře.

Aktualizováno: 28.02.2014

Mytí nádobí nebývá u drtivé většiny uživatelů oblíbenou činností. Zbavit se této nepříjemné práce lze velmi jednoduše, a to používáním myčky na nádobí. Nejenže ušetříte spoustu času a zbavíte se nepříjemné práce, ale budete mít i stále uklizenou kuchyň bez špinavého nádobí. Také ušetříte za vodu a energie. Myčka nádobí v porovnání s ručním mytím nádobí pod tekoucí vodou ušetří téměř 60% vody.
Navíc, při ručním mytí nádobí stěží docílíte tak kvalitního výsledku a lesku, jako při strojovém mytí.   Pokud myčku máte, či uvažujete o jejím pořízení, pak možná přemýšlíte i o tom, jaké mycí prostředky budete používat. Náš trh nabízí širokou škálu přípravků pro mytí nádobí v myčkách. Prášky, leštidla, soli, gely i tablety, a to v různých cenových relacích.
V tomto testu jsme se zaměřili na multifunkční tablety pro mytí nádobí v myčkách, které již obsahují minimálně sůl pro měkčení vody a leštidlo pro lesklé nádobí. Pro dosáhnutí optimálních výsledků mytí výrobci přidávají do tablet i další složky Například bělidla a aktivátory bělení, které zajišťují odstranění skvrn od čaje, kávy či ovoce. Enzymy, které štěpí ve vodě nerozpustné molekuly škrobů a bílkovin, tenzidy snižující povrchové napětí vody. Tak dochází k rozpuštění tuků a rozptýlení nerozpustných nečistot. Často je přidávána i aromatická látka, která překrývá nepříjemné pachy.
Při použití těchto tablet při mytí v měkké vodě již nemusíte přidávat do zásobníků myčky sůl ani leštidlo a vaše nádobí by mělo být dobře umyté.

Jak jsme testovali
Tablety jsme standardně nakoupili v běžné prodejní síti – v drogeriích i marketech. Test probíhal po dobu tří měsíců v domácnostech vybavenými moderními myčkami, což nám také umožnilo všechny tablety otestovat v místech s různou tvrdostí vody. V praxi jsme tedy vyzkoušeli, jak tablety myjí nádobí ve vodě měkké, středně tvrdé a tvrdé. Tvrdost vody jsme zjišťovali u dodavatelů vody a kontrolovali pomocí testovacích proužků. U všech myček nebyla doplněna v zásobnících sůl ani leštidlo. Při testu byly pravidelně kontrolovány a čištěny filtry.
Testovali jsme při plném standardním provozu vícečetných domácností, zatěžkávací zkouškou bylo i období vánočních a novoročních svátků. Navíc bylo do všech myček vkládáno uměle zašpiněné nádobí. Například sklo se zaschlou pomerančovou šťávou, porcelánové misky s naschlými vločkami, jogurtem, nerez hrnce s připáleným mlékem, mastné pánve se zbytky vajec, skleněné i plechové pekáče s napečenými zbytky.
Pro mytí tohoto nádobí jsme používali programy delší, určené pro smíšené nádobí s vyšší teplotou mytí – 55-700C. Zkoušeli jsme ale i kratší programy (rapid kolem 45 – 60 min) pro málo našpiněné nádobí i programy s teplotou vody 40 0C. Zde je však nutné dodat, že výrobci většinou upozorňují, že při mytí pod 500C nemusí být dosaženo optimálních výsledků.
Po ukončení mycích cyklů jsme vždy sledovali jak je nádobí čisté a lesklé, zda na nerezu a skle nezůstávají šmouhy nebo kapky.
Do testu jsme zařadili i tablety více šetřící životní prostředí, tedy bezfosfátové (tuto informaci najdete v nápisu o složení výrobku, který musí být uvedený na obalu). Fosfáty se podílejí na nežádoucím ozeleňování vodních toků a ploch. Docela nás překvapilo, že i tyto tablety dosáhly v testu velmi dobrých výsledků. Překvapením byly i některé levné tablety z řetězců, které se bez problému vyrovnaly dražším výrobkům známých značek.

Jak dosáhnout čistého nádobí v myčce
Samozřejmě je důležité použití kvalitního mycího prostředku. Výsledek práce stroje, ale ovlivňují i další faktory. O myčku je potřeba se pravidelně starat. Udržovat v čistotě odtokové filtry, protože pokud voda špatně odtéká, tak nádobí čisté nebude. Je potřeba znát i tvrdost vody, protože při mytí v  tvrdé vodě je kvalita mytí horší a na skle i nerezu jsou vidět bílé skvrny a šmouhy. Pokud je u vás tvrdá voda, pak je nezbytné používat sůl, a to i pokud používáte multifunkční mycí prostředky s obsahem soli.  Od určité tvrdosti vody je nutné sůl naplnit do zásobníku v myčce. Informaci, kdy je nutné použít navíc sůl najdete v návodu k použití mycího prostředku. Čím je voda tvrdší, tím častěji je nutné doplňovat zásobník soli, která také myčku chrání před usazováním vodního kamene. Vždy je také nutné dbát na správné vkládání nádobí do stroje a také dávat pozor, aby nebyla blokována odstřikovací ramena.

Uvedené ceny jsou za balení v době nákupu. U některých značek z testu je výhodné sledovat různé prodejní akce, či nakupovat větší, o něco cenově výhodnější balení.